Tego nie spodziewali się nawet najwięksi pesymiści. Do Nowego Roku zostało dokładnie 5 dni, z czego tylko 3 to dni robocze, a NFZ nie ma planu finansowego. Bez tego szpitale nie mogą bez obaw przyjmować pacjentów.
Na początku grudnia pisaliśmy w Salon24 o tym, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie wie, ile i w jaki sposób może wydawać w przyszłym roku pieniądze. Przestrzegaliśmy, że zwiększa to ryzyko zamknięcia od stycznia szpitali i poradni. Wszystko wskazuje na to, że taka groźna dla chorych sytuacja naprawdę może się wydarzyć, bo nadal ponad głowami pacjentów trwa wojna pomiędzy ministerstwem finansów a ministerstwem zdrowia. Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od 2003 roku, czyli powołania Funduszu.
Przeciąganie liny między Leszczyną a Domańskim
Izabela Leszczyna, szefowa resortu zdrowia, próbuje przekonać Andrzeja Domańskiego do podpisania planu finansowego NFZ. Spotykała się z nim wielokrotnie, dwa razy tuż przed samymi świętami. Bez rezultatu. Zamiast podpisanego dokumentu po raz kolejny usłyszała, że na razie plan finansowy nie został zatwierdzony, bo Ministerstwo Zdrowia zbyt dużo zapisało w nim wydatków na pensje. Jednocześnie nie wskazano, jaki poziom wydatków byłby dla akceptowalny dla ministra finansów, gdzie ciąć koszty i robić oszczędności. Minister finansów, chyba dla uspokojenia sytuacji, zapewnia, że szuka dodatkowych pieniędzy na opiekę medyczną, ale na razie nic z tego nie wynika.
Nikt nie ukrywa też, że pomimo dołożenia NFZ - owi 20 mld złotych rok 2024 i tak zamknie z przynajmniej miliardowym długiem. Wszystko to jednak nie zmienia faktu, że nie wiadomo, ile pieniędzy na leczenie w 2025 roku, chociaż plan finansowy powinien być zatwierdzony najpóźniej w lipcu.
Co się dzieje bez planu finansowego i z dziurą w NFZ?
Dlaczego to takie ważne? NFZ to główny i najważniejszy płatnik w polskiej ochronie zdrowia, a plan finansowy to fundamentalny dokument dający szefom placówek medycznych informacje, na jakie pieniądze mogą liczyć z budżetu funduszu. Bez tego nie wiedzą, czy stać ich na przyjmowanie pacjentów. Co roku Prezes Funduszu sporządza plan finansowy NFZ zrównoważony w zakresie przychodów i kosztów. W planie tym określa się łączne przychody Funduszu, natomiast w zakresie kosztów – oprócz łącznych kosztów NFZ – również koszty w podziale na oddziały wojewódzkie NFZ i centralę.
Planowane środki na pokrycie przez oddziały wojewódzkie kosztów finansowania świadczeń opieki zdrowotnej dla ubezpieczonych dzieli się między te oddziały, uwzględniając: liczbę ubezpieczonych zarejestrowanych w oddziale wojewódzkim NFZ, wydzielone (według wieku i płci) grupy ubezpieczonych, wydzielone grupy świadczeń opieki zdrowotnej (w tym świadczenia wysokospecjalistyczne) oraz ryzyko zdrowotne odpowiadające danej grupie ubezpieczonych – w zakresie danej grupy świadczeń opieki zdrowotnej, w porównaniu z grupą odniesienia.
Prezes Funduszu przygotowuje projekt planu finansowego NFZ na rok następny na podstawie sporządzonej przez niego – w porozumieniu z ministrem finansów oraz ministrem zdrowia – prognozy przychodów i kosztów NFZ na kolejne lata oraz projektów planów finansowych poszczególnych oddziałów wojewódzkich NFZ, sporządzonych przez dyrektorów tych oddziałów. Gotowy projekt planu finansowego NFZ jest przedstawiany przez Prezesa Funduszu do zaopiniowania: Radzie Funduszu, Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Zdrowia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Prezes NFZ po rozpatrzeniu tych opinii sporządza plan finansowy Funduszu i przekazuje go wraz z opiniami ministrowi zdrowia. Minister zdrowia w porozumieniu z ministrem finansów zatwierdza plan finansowy Funduszu. Prezes Funduszu może wprowadzić zmiany w planie finansowym NFZ, jeśli zaistnieje sytuacja, której nie można było przewidzieć w chwili jego ustalenia albo zatwierdzenia.
Szpitale bez kasy
To nie jedyny problem polskich pacjentów, bo do tej pory NFZ nie przekazał szpitalom ponad miliarda złotych potrzebnych na realizacje programów leków, bez których w wielu przypadkach pacjenci po prostu umrą. Szpitale czekają też na pieniądze za nadwykonania, czyli ponadplanowe przyjęcia chorych.
Z artykułu dowiedziałeś się:
- Narodowy Fundusz Zdrowia nie wie, ile i w jaki sposób może wydawać w przyszłym roku pieniądze, bo nie ma planu finansowego
- szpitalom grozi paraliż, w tym zamknięcie oddziałów po Nowym Roku
- szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna mimo rozmów z ministrem finansów Andrzejem Domańskim nie uzyskała podpisania planu finansowego NFZ
Tomasz Wypych
Inne tematy w dziale Rozmaitości