Katastrofa samolotu pasażerskiego Embraer-190, która miała miejsce 25 grudnia w okolicach miasta Aktau na kazachstańskim wybrzeżu Morza Kaspijskiego, mogła nie być przypadkiem. Niezależne media w Rosji podają, że maszyna została zestrzelona przez system przeciwlotniczy Moskwy. Co jeszcze dzieje się 26 grudnia?
Rosjanie zestrzelili samolot?
Samolot lecący z Baku w Azerbejdżanie do stolicy Czeczenii, Groznego, rozbił się podczas awaryjnego lądowania. Na pokładzie znajdowało się 67 osób, z czego życie straciło 38 pasażerów. Nowe doniesienia opozycyjnych mediów sugerują, że maszyna mogła zostać ostrzelana przez rosyjski system obrony przeciwlotniczej Pancyr-S1.
Według oficjalnych informacji, maszyna miała zostać przekierowana do Machaczkały w Dagestanie z powodu gęstej mgły nad Groznym. Jednak zderzenie z ptakami spowodowało awarię systemu sterowania, co wymusiło lądowanie w Aktau, po drugiej stronie Morza Kaspijskiego. Niestety, podczas próby lądowania doszło do tragedii – samolot rozpadł się i stanął w płomieniach.
Telewizja Nastojaszczeje Wriemia, zakazana w Rosji, opublikowała materiały wskazujące na możliwość ostrzału samolotu. Na opublikowanych zdjęciach tylna część wraku nosi liczne otwory przypominające ślady po odłamkach pocisków.
Analityk wojskowy Jan Matwiejew wskazuje, że w momencie katastrofy rosyjska obrona przeciwlotnicza odpierała ataki ukraińskich dronów na Grozny. System Pancyr-S1 zestrzelił co najmniej jednego drona, którego fragmenty spadły na centrum handlowe, powodując pożar. „Ślady odłamków na burcie samolotu sugerują, że pocisk eksplodował w pewnej odległości od maszyny, a samolot został uszkodzony odłamkami, co mogło doprowadzić do utraty sterowności” – ocenił Matwiejew.
Relacje pasażerów i nagrania z wnętrza
Zarówno Nastojaszczeje Wriemia, jak i kanał Baza na Telegramie, udostępniły nagrania wykonane przez ocalałych pasażerów. Na filmach widać krwawiące osoby jeszcze przed upadkiem maszyny, co według Matwiejewa może wskazywać na obrażenia spowodowane odłamkami. Pasażerowie słyszeli dwie eksplozje w tylnej części samolotu lub tuż za nim.
Ekspert podkreśla też dziwne okoliczności odmowy lądowania w Groznym i Machaczkały. - Mało prawdopodobne jest, by utrata sterowności wynikała jedynie ze zderzenia z chmarą ptaków – dodał.
Tragiczny incydent w Gostyninie
W Gostyninie, podczas Bożego Narodzenia, doszło do brutalnego ataku. Policja odkryła ciało 64-letniej kobiety oraz ciężko rannego 63-letniego mężczyznę w ich mieszkaniu. Podejrzanym o dokonanie tych czynów jest ich 35-letni syn.
Śledczy ustalili, że podejrzany był pod wpływem alkoholu, podobnie jak jego ojciec. Wściekły atak miał prawdopodobnie charakter rodzinnej awantury. Dochodzenie trwa, a mężczyzna został zatrzymany.
Policyjne interwencje podczas świąt
Według danych Komendy Głównej Policji, w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia doszło do 11 875 interwencji na terenie Polski. Policjanci zatrzymali 369 sprawców przestępstw, w tym 172 kierujących pod wpływem alkoholu.
Na drogach wydarzyło się 18 wypadków, w których zginęły dwie osoby, a 21 zostało rannych. Okres świąteczny wymaga szczególnej ostrożności na drogach z powodu warunków atmosferycznych i mrozu.
Sąd Najwyższy zajmie stanowisko ws. zmiany płci
Cała Izba Cywilna Sądu Najwyższego 4 marca przyszłego roku zajmie się zagadnieniem prawnym dotyczącym procedury zmiany płci. W sprawie tej złożono wniosek o rozstrzygnięcie, czy małżonek i dzieci osoby ubiegającej się o zmianę płci powinni brać udział w postępowaniu.
Adam Bodnar wyraził sprzeciw wobec rozpatrywania tego zagadnienia, uznając cofnięcie wniosku przez poprzedniego Prokuratora Generalnego za zasadne. Sąd Najwyższy uznał cofnięcie za niedopuszczalne i proceduje dalej.
Fot. Wrak Embraera-190 w Aktau/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Polityka