W Kazachstanie doszło do katastrofy lotniczej z udziałem samolotu Azerbaijan Airlines, a polska przestrzeń powietrzna wraca do standardowego trybu po rosyjskich atakach na Ukrainę. Kontrowersje wokół niedoszłej wizyty premiera Izraela w Polsce wywołują międzynarodowe dyskusje - to najważniejsze informacje z bożonarodzeniowego poranka.
Katastrofa lotnicza w Kazachstanie
25 grudnia w pobliżu miasta Aktau w Kazachstanie doszło do katastrofy samolotu pasażerskiego Azerbaijan Airlines, lecącego z Baku do Groznego. Na pokładzie znajdowało się 67 pasażerów i 5 członków załogi.
Przyczyną przekierowania lotu do Aktau była gęsta mgła nad Groznym. Po rozbiciu się maszyny wybuchł pożar, który wymagał interwencji 52 strażaków i 11 jednostek sprzętu. Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych Kazachstanu potwierdziło, że są osoby, które przeżyły.
Mamy nagranie z momentu katastrofy:
Kazachskie agencje prasowe, powołując się na rządowy komunikat informują, że katastrofę miało przeżyć jedynie 6 osób. Los pozostałych podróżujących jest nieznany.
Niespokojna noc nad ukraińskim niebem
Polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych zakończyło operację wojskowego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej, która została uruchomiona w związku z wcześniejszymi atakami lotnictwa Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
W ciągu dwóch godzin działania powrócono do standardowego trybu operacyjnego, jednak polskie siły zbrojne nadal monitorują sytuację na bieżąco, zapewniając gotowość do reakcji.
List otwarty do ministra Sikorskiego
W opublikowanym w konserwatywnym dzienniku Washington Times liście otwartym Clifford D. May, amerykański polityk i ekspert ds. polityki zagranicznej, zaapelował do ministra spraw zagranicznych Polski, Radosława Sikorskiego, o wycofanie się z decyzji związanej z możliwym aresztowaniem premiera Izraela Binjamina Netanjahu podczas jego wizyty w Polsce.
Sprawa dotyczy nakazu wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK), który według Maya jest nielegalny. Ekspert ostrzega przed konsekwencjami politycznymi dla Polski w relacjach z USA i Izraelem, podkreślając wspólne zagrożenia ze strony Rosji i Iranu.
MB
Fot. Katastrofa samolotu linii Azerbaijan Airlines (zdjęcie przykładowe). Źródło: X
Inne tematy w dziale Polityka