Nowy sondaż pokazuje zaciętą walkę o Pałac Prezydencki. Orlen pozywa Obajtka, a były szef koncernu nie pozostaje dłużny. Sprawcy strzelaniny na Podkarpaciu odnaleźli się na Słowacji, Polska wystąpi o ekstradycję. Kaczyński zabrał głos ws. warunków postawionych przez Romanowskiego, a NORAD zgodnie z tradycją będzie śledzić trasę św. Mikołaja.
Rafał Trzaskowski liderem sondażu prezydenckiego
W najnowszym sondażu IBRiS dla Polsatu liderem wyścigu prezydenckiego pozostaje Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej, z wynikiem 35,7% poparcia. Drugie miejsce zajmuje Karol Nawrocki, prezes IPN i kandydat wspierany przez PiS, z wynikiem 26,2%. Na trzecim miejscu uplasował się Szymon Hołownia, lider Polski 2050, który zdobył 10,1% głosów.
Na dalszych pozycjach znaleźli się Sławomir Mentzen z Konfederacji (9,6%) oraz Magdalena Biejat z Lewicy (6,1%). Frekwencja w hipotetycznej pierwszej turze wyniosłaby 67,6%. Sondaż przeprowadzono na próbie 1000 osób w dniach 19-21 grudnia.
Kontrowersje wokół Orlenu: Obajtek składa wnioski do prokuratury
Były prezes Orlenu, Daniel Obajtek, poinformował o złożeniu dwóch wniosków do prokuratury. Pierwszy dotyczy działań obecnego zarządu spółki w związku z projektem Olefiny III, który według Obajtka miał doprowadzić do strat w wysokości 25 mld zł. Drugi wniosek związany jest z działalnością firm konsultingowych powiązanych z Bartłomiejem Sienkiewiczem, byłym ministrem kultury, którym Orlen miał wypłacać kilkumilionowe wynagrodzenia za doradztwo.
Obecny zarząd Orlenu broni decyzji o wstrzymaniu projektu Olefiny III, tłumacząc, że inwestycja groziła stratą 15 mld zł. W odpowiedzi na zarzuty Obajtka, spółka złożyła pozwy przeciwko niemu i Michałowi Rogowi, zarzucając im niegospodarność oraz wydatkowanie środków spółki na cele prywatne.
Zatrzymanie Polaków na Słowacji
Słowacka policja zatrzymała dwóch Polaków podejrzanych o usiłowanie zabójstwa w powiecie przemyskim. Mężczyźni, w wieku 34 i 39 lat, mieli oddać strzały w kierunku 58-letniego Ormianina, który odniósł rany postrzałowe nogi. Polska prokuratura wydała za podejrzanymi listy gończe i europejskie nakazy aresztowania. Słowacki sąd ma teraz 60 dni na podjęcie decyzji w sprawie ich ekstradycji do Polski.
Jarosław Kaczyński broni posła Romanowskiego
Prezes PiS Jarosław Kaczyński zabrał głos w sprawie warunków postawionych przez posła Marcina Romanowskiego, podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Romanowski, przebywający obecnie na Węgrzech, zadeklarował gotowość powrotu do Polski, jeśli rząd spełni jego żądania dotyczące m.in. publikacji wyroków TK i przywrócenia odwołanych prezesów sądów.
Kaczyński określił te warunki jako „elementarne dla praworządności” i skrytykował wypowiedzi Szymona Hołowni, który uznał żądania Romanowskiego za bezprecedensowe i niestosowne. Sprawa budzi kontrowersje również w kontekście azylu politycznego udzielonego Romanowskiemu przez rząd Węgier.
NORAD i świąteczna tradycja śledzenia Mikołaja
Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) ogłosiło, że we wtorek po raz 69. będzie „śledzić” sanie świętego Mikołaja. Tradycja rozpoczęła się przypadkowo w 1955 roku, kiedy błędnie podany numer telefonu doprowadził dzieci do centrali wojskowej. Od tego czasu śledzenie trasy Mikołaja stało się coroczną świąteczną atrakcją.
Wolontariusze odbierają tysiące telefonów od dzieci, a aktualna lokalizacja sań jest na bieżąco aktualizowana na stronie internetowej NORAD Tracks Santa. Tegoroczna akcja, podobnie jak w latach poprzednich, cieszy się dużym zainteresowaniem.
red.
Na zdjęciu od lewej: Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki, Szymon Hołownia, fot. PAP/IPN/Canva
Inne tematy w dziale Polityka