Romanowski postawił ultimatum Bodnarowi. Wróci do Polski, jeśli...

Redakcja Redakcja Newsy do 12 Obserwuj temat Obserwuj notkę 266
Były wiceminister sprawiedliwości, który przebywa na Węgrzech, podał kilka warunków swojego powrotu do Polski. Jego ucieczkę skomentował prezydent Andrzej Duda w RMF FM, zwracając uwagę na problemy, które jego zdaniem występują po przejęciu prokuratury przez obecny rząd. Będzie też o priorytetach polskiej prezydencji i nowych informacjach na temat zamachowcy z Magdeburga.

Andrzej Duda komentuje azyl Marcina Romanowskiego 

Były wiceminister sprawiedliwości i poseł PiS, Marcin Romanowski, znalazł się w centrum międzynarodowego sporu po tym, jak otrzymał azyl polityczny na Węgrzech. Decyzja ta wywołała kontrowersje zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Romanowski, podejrzany o ustawianie konkursów na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości, stał się przedmiotem Europejskiego Nakazu Aresztowania. Prezydent Andrzej Duda, pytany o sprawę w RMF FM, wyraził swoje zaskoczenie i obawy dotyczące polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Dodał, że zrozumiał decyzję władz węgierskich o przyznaniu Romanowskiemu azylu, szczególnie po zapoznaniu się z treścią wniosku o ochronę międzynarodową. Jak zaznaczył, dokument ten liczył 40 stron uzasadnienia, w którym Romanowski wskazał na "obalenie" Prokuratora Krajowego w Polsce w sposób sprzeczny z przepisami prawa.

- Jeśli (Romanowski) wskazał, w jaki sposób obalono Prokuratora Krajowego — bo nie został odwołany, a zgodnie z ustawą o prokuraturze wymaga to zgody prezydenta RP, której nigdy nie wyraziłem — to nie dziwi mnie, że Węgrzy mają wątpliwości, czy wobec niego postępuje się zgodnie z zasadami państwa prawa — powiedział Duda. 


Warunki Romanowskiego

W reakcji na sytuację, Romanowski zadeklarował w mediach społecznościowych, że wróci do Polski w ciągu sześciu godzin, jeśli rząd spełni pięć warunków, w tym:

  • Opublikowanie wszystkich wyroków Trybunału Konstytucyjnego blokowanych przez premiera Donalda Tuska.
  • Przywrócenie odwołanych prezesów sądów.
  • Zakończenie manipulacji w losowaniu sędziów.
  • Zapewnienie niezależności Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego.
  • Respektowanie zasad prawnych przez rządzących.


Umorzenie śledztwa wobec Ryszarda Brejzy

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku 23 grudnia poinformowała o umorzeniu śledztwa przeciwko Ryszardowi Brejzie, senatorowi Koalicji Obywatelskiej i byłemu prezydentowi Inowrocławia. Śledztwo dotyczyło zarzutów przekroczenia uprawnień i niegospodarności podczas jego prezydentury. Zarzuty obejmowały m.in. utworzenie w urzędzie miejskim wydziału promującego w sieci Brejzę i jego syna oraz rzekome ataki na przeciwników politycznych.

Prokuratura podkreśla, że decyzja o umorzeniu wynika z braku znamion czynu zabronionego. Prokurator Mariusz Duszyński wskazał, że zarzuty były bezzasadne, a nadzór nad sprawą prowadzono z naruszeniem przepisów o niezależności prokuratorów. Ponadto audyt Prokuratury Regionalnej w Gdańsku ujawnił nieprawidłowości, w tym bezprawne wykorzystanie systemu Pegasus wobec syna Brejzy.

Audytorzy zarzucili byłej szefowej Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, Teresie Rutkowskiej-Szmydyńskiej, prowadzenie sprawy Brejzy w celach politycznych. - Działania te miały na celu realizację osobistych interesów i korzyści zawodowych – stwierdził rzecznik Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, Mariusz Marciniak. Wyniki audytu wskazują również na zniszczenie dowodów, w tym płyty CD z elektronicznym zapisem danych z kontroli operacyjnej. 

W aferze w Inowrocławiu trzech oskarżonych w aferze fakturowej chcą dobrowolnie poddać się karze, przyznając się do winy. 

Reforma podatku Belki w 2026 roku

Minister finansów Andrzej Domański zapowiedział nowe zmiany w podatku Belki. Reforma, obejmująca długofalowe inwestycje, ma wejść w życie w 2026 roku. Minister potwierdził, że w pierwszej połowie 2025 roku poznamy szczegóły propozycji. - Kwota wolna w PIT zostanie zwiększona, a projekt będzie realizowany zgodnie z zobowiązaniami wyborczymi – dodał Domański.

Priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE

Podczas konferencji Maciej Duszczyk, wiceszef MSWiA, omówił kluczowe priorytety resortu w trakcie polskiej prezydencji w Radzie UE. Zaznaczył, że kwestie migracyjne, cyberbezpieczeństwo oraz walka z przestępczością zorganizowaną będą głównymi obszarami działania. Dodatkowe środki, w wysokości 52 mln euro, zostaną przeznaczone na wsparcie ochrony granic zewnętrznych Polski. 


Niemcy: Zamachowiec był "doktorem Google"

Taleb Abdul Dżawad, lekarz odpowiedzialny za tragiczny atak na jarmarku bożonarodzeniowym w Magdeburgu, podczas którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, zmagał się z licznymi zarzutami dotyczącymi jego kompetencji zawodowych. Współpracownicy określali go mianem "Dr Google" ze względu na częste korzystanie z Internetu przy stawianiu diagnoz.

Z relacji personelu wynika, że unikał konsultacji z kolegami i miał problemy z komunikacją w języku niemieckim, co prowadziło do licznych nieporozumień. Firma Salus, zarządzająca kliniką psychiatryczną, w której pracował od 2020 roku, potwierdziła, że od dwóch miesięcy przebywał na urlopie z powodu choroby.

Praktyki terapeutyczne Dżawada często budziły wątpliwości personelu. Wielokrotnie przepisywał leki zagrażające zdrowiu pacjentów, a poważnych konsekwencji unikało się dzięki interwencjom współpracowników. Wcześniej, w 2013 roku, Dżawad był skazany za zakłócanie porządku publicznego, a jego zachowanie zwróciło uwagę niemieckich władz. Nie na tyle, by zapobiec jego terrorystycznym planom. 

Fot. Marcin Romanowski na Węgrzech/screen X

Red. 


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj266 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (266)

Inne tematy w dziale Polityka