Większość respondentów uważa, że PiS powinno mieć wypłacone środki z budżetu po decyzji Sądu Najwyższego. W innym badaniu wyszło, że respondenci na ogół nie chcą zmian w niedzielach handlowych, co jest złą informacją dla Ryszarda Petru i części koalicji. Zapraszamy na podsumowanie newsów do godziny 8.
Większość za przyjęciem decyzji SN przez PKW
Najnowszy sondaż SW Research dla „Rzeczpospolitej” ujawnił głębokie podziały wśród Polaków w sprawie kontrowersji związanych z orzeczeniem Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego dotyczącym subwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości. Badanie wskazuje, że 32,6 proc. ankietowanych opowiada się za tym, aby Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) uznała orzeczenie SN, podczas gdy 28,3 proc. uważa, że PKW nie powinna się do niego zastosować. Aż 22,7 badanych jest niezdecydowana a blisko 17 proc. w ogóle nie śledzi sprawy.
Kontrowersje wynikają z decyzji Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, która uwzględniła odwołanie PiS dotyczące odrzucenia sprawozdania finansowego partii przez PKW. Tym samym PKW została zobowiązana do uznania sprawozdania finansowego PiS za kampanię wyborczą w 2023 roku. Jednak rząd nie uznaje statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN, choć PKW przyjęła jej decyzje ws. odwołań Konfederacji i Porozumienia.
Zwolennicy niedziel handlowych co tydzień w mniejszości
W innym badaniu, przeprowadzonym przez United Surveys dla Wirtualnej Polski, zapytano Polaków o ich zdanie na temat zakazu handlu w niedziele. Wyniki wskazują, że 54,5 proc. respondentów uważa obecne przepisy za wystarczające i nie chce ich zmieniać. Jednocześnie 27,1 proc. ankietowanych opowiada się za wprowadzeniem dwóch niedziel handlowych w miesiącu, a 14,5 proc. chce całkowitego zniesienia zakazu. Jedynie 3,9 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.
Różnice opinii zauważalne są również wśród wyborców poszczególnych ugrupowań politycznych. Wśród sympatyków PiS i Konfederacji aż 76 proc. badanych uważa, że obecne przepisy powinny zostać utrzymane, podczas gdy 45 proc. wyborców koalicji rządzącej chciałoby wprowadzenia dwóch niedziel handlowych w miesiącu. Warto zauważyć, że tylko 13 proc. zwolenników PiS opowiada się za całkowitym zniesieniem zakazu handlu.
To zła informacja dla Ryszarda Petru, który jest zwolennikiem otwartych sklepów w niedzielę i zatrudnił się jednorazowo na kasie w jednym z dyskontów w Wigilię. Część Trzeciej Drogi i KO optowałaby za powrotem do przepisów sprzed 2018 roku, gdy stopniowo zaczęto wprowadzać ograniczenia w handlu.
USA: Donald Trump o Grenlandii
Na arenie międzynarodowej uwagę przykuwa wypowiedź Donalda Trumpa, prezydenta elekta USA, który stwierdził, że „amerykańskie posiadanie i kontrola nad Grenlandią są absolutną koniecznością”. Wypowiedź ta nawiązuje do jego wcześniejszych prób zakupu Grenlandii podczas pierwszej kadencji w Białym Domu. Wówczas propozycja ta została odrzucona przez duńskie i grenlandzkie władze.
Trump ponownie poruszył ten temat, nominując Kena Howery’ego, współzałożyciela PayPala, na stanowisko ambasadora USA w Kopenhadze. Jak informuje Associated Press, baza lotnicza Thule na Grenlandii, przemianowana niedawno na bazę Sił Kosmicznych, odgrywa kluczową rolę w amerykańskim systemie obrony.
Podpalenie w nowojorskim metrze
W Nowym Jorku z kolei doszło do zabójstwa, w którym pasażerka metra została podpalona i zmarła w wyniku odniesionych obrażeń. Domniemany sprawca został szybko ujęty przez policję. Komisarz nowojorskiej policji Jessika Tisch poinformowała, że w ramach zwiększenia bezpieczeństwa w okresie świątecznym na ulice miasta zostanie wysłanych dodatkowo 250 żołnierzy Gwardii Narodowej. Według gubernator Kathy Hochul przestępczość w metrze spadła o 10 proc. od czasu wprowadzenia w maju programu poprawy bezpieczeństwa.
Chaos na lotniskach w Portugalii
Z kolei w Portugalii strajk pracowników naziemnych na lotniskach oraz wichury nad Maderą doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego. Kilkadziesiąt lotów zostało odwołanych, a chaos szczególnie dotknął lotnisko w Funchal. Turyści, w tym liczni z Polski, napotkali poważne trudności w dotarciu na wyspę. Strajk potrwa pięć dni, a Portugalski Instytut Morza i Atmosfery prognozuje utrzymanie się wichur do poniedziałku.
Fot. Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW/pkw.gov.pl
Red.
Inne tematy w dziale Polityka