Ma to pomóc w leczeniu otyłości. Odkryto nowe neurony

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Dzisiaj nikt już nie ma wątpliwości, że otyłość jest poważną i zagrażającą życiu chorobą. Otyłość to poważna choroba. W stanach Zjednoczonych dotyka aż 40 proc. dorosłych i 20 proc. dzieci. W Polsce choruje na nią ponad 9 mln, ale tylko 1 proc. z nich jest leczony nowocześnie i kompleksowo. Dzięki nowemu odkryciu jest szansa na skuteczniejszą walkę z otyłością.

Otyłość to groźna choroba

Znamy ponad 200 powikłań otyłości w tym choroby sercowo-naczyniowe, metaboliczne z cukrzycą typu2 na czele, nadciśnienie tętnicze, choroba zwyrodnieniowa stawów kończąca się koniecznością endoplastyki stawów biodrowychm czy kolanowych i oczywiście nowotwory. Na ich leczenie wydajemy rocznie 15 mld zł i wydawać będziemy coraz więcej. Szacuje się, że osoby z nadwagą (czyli BMI 25-30 kg/m2) tracą nawet do 3 lat życia, w zależności od wieku i płci. Wskaźnik masy ciała na poziomie 30-35 kg/m2 (zdiagnozowana otyłość) zabiera do 6 lat życia, a skrajna otyłość (BMI -35 kg/m3) – do 8 lat. Co szczególnie niepokojące to fakt, że najbardziej narażone są osoby młode.  


Neurony odbierające apetyt

Dlatego właśnie lekarzy i naukowcy nieustannie szukają różnych sposobów na leczenie tego poważnego schorzenia. I chociaż pojawiają się nowe, skuteczne terapie, kwestia tego, jak ciało i mózg wpływają na apetyt nadal nie została zbadana do końca. Pismo „Nature” podało, że udało im się odkryć neurony odbierające apetyt.

W czasie badań natknięto się na nieznaną wcześniej populację reagujących na hormon sytości neuronów w podwzgórzu może doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia otyłości. Wspólne badania naukowców z Rockefeller University w Nowym Jorku, University of Maryland School of Medicine (UMSOM) w Baltimore oraz New York University i Stanford University doprowadziły do odkrycia w części mózgu zwanej podwzgórzem, a konkretnie w jego jądrze łukowatym, nieznanej wcześniej populacji neuronów, która reguluje przyjmowanie pokarmów i może być obiecującym nowym celem dla leków na otyłość. Nowo odkryte neurony reagują na leptynę, nazywaną hormonem sytości. Tłumiąca odczuwanie głodu leptyna trafia do mózgu z komórek tłuszczowych (adipocytów).

- Od dawna wiemy, że zlokalizowane głęboko w mózgu podwzgórze odgrywa rolę w odczuwaniu głodu, wpływa na poziomy hormonów, reakcje na stres i temperaturę ciała - powiedział dr Brian Herb z UMSOM.

 Jego badania opublikowane w 2023 r. w „Science Advances” były pierwszym przypadkiem wykorzystania technologii pojedynczych komórek do mapowania rozwijającego się podwzgórza u ludzi, od prekursorowych komórek macierzystych po dojrzałe neurony.

- Nasze wcześniejsze badania wykazały, że unikalne programy regulacyjne w genach dają początek wyspecjalizowanym populacjom neuronów, dlatego nie dziwi nas, że nowe badania odkryły wcześniej nieznany zestaw neuronów, które regulują energię i spożycie pokarmu - dodał Brian Herb.  


Wyniki eksperymentu

Jak wykazały eksperymenty na myszach, ta wcześniej nieznana populacja neuronów, dla której charakterystyczne są receptory leptyny (neurony BNC2), nie tylko pomaga tłumić głód, ale także reaguje na sygnały sensoryczne związane z jedzeniem, takie jak smakowitość jedzenia i stan odżywienia. Naukowcy wykorzystali metodę CRISPR-Cas 9, aby wyłączyć receptor leptyny (LEPR) w neuronach BNC2. Tak zmodyfikowane myszy jadły więcej i przybierały na wadze bardziej niż myszy w grupie kontrolnej. Ponadto naukowcy nadali neuronom BNC2 cechę fluorescencji i zauważyli, że gdy karmili myszy po poście, neurony BCN2 aktywowały się, podczas gdy wcześniej znane populacje neuronów w podwzgórzu nie reagowały.

-Te odkrycia dodają nowy element do naszego zrozumienia, w jaki sposób neurony wpływają na apetyt i otyłość. Może to być przyszły cel leczenia otyłości, na przykład poprzez aktywację tych neuronów w celu zmniejszenia masy ciała lub stłumienia głodu - podsumował dr Brian Herb.  


Fot. zdjęcie ilustracyjne/Pixabay

Tomasz Wypych

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Rozmaitości