Otwarto nowe przejście graniczne. Już działa

Redakcja Redakcja Głos Regionów Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Na Podkarpaciu 21 grudnia otwarto nowe przejście graniczne Malhowice-Niżankowice. Powstawało trzy lata. Przejście przeznaczone jest do międzynarodowego ruchu osobowego - samochodów osobowych nieprzekraczających 3,5 tony oraz autokarów. Będą się tam odbywać kontrole paszportowe, celno-skarbowe z wyłączeniem kontroli sanitarnej, weterynaryjnej i fitosanitarnej.

W uroczystości wzięli udział szef MSWiA Tomasz Siemoniak, Marcin Łoboda - dyrektor KAS, sekretarz stanu w MF, Małgorzata Krok oraz Grzegorz Kozłowski, dyrektor Departamentu Ceł w resorcie. - Sprawne przekraczanie granicy, w obydwie strony, jest z naszego punktu widzenia ważnym elementem wsparcia dla Ukrainy. Życzę wszystkim obecnym satysfakcji z tego, że uczestniczą w tak historycznym wydarzeniu - mówił na nowym przejściu granicznym Siemoniak. 


Nowe przejście graniczne Malhowice–Niżankowice otwarte

W dniu dzisiejszym uroczyście otwarto nowe przejście graniczne Malhowice–Niżankowice, które ma odgrywać ważną rolę w usprawnieniu ruchu granicznego na Podkarpaciu. Budowane było od 2021 roku. 

- Otwierane dziś nowe przejście graniczne Malhowice–Niżankowice stanowi uzupełnienie istniejącej infrastruktury granicznej. Bez wątpienia zwiększy ono przepustowość pozostałych przejść granicznych oraz skróci czas potrzebny do przekroczenie granicy – powiedział Marcin Łoboda, szef KAS. 

Przejście, położone około 12 kilometrów od Przemyśla, obsługuje międzynarodowy ruch osobowy pojazdów do 3,5 tony oraz autokarów. Na jego terenie znajduje się 8 pasów odpraw w każdym kierunku, w tym specjalne pasy dla autobusów i dyplomatów. Wszystkie kontrole paszportowe oraz celno-skarbowe odbywają się po polskiej stronie, co ma przyspieszyć odprawy. 


Wizja wspólnej granicy

Delegacji ukraińskiej - obecnej na ceremonii - przewodniczył Ihor Kłymenko, minister spraw wewnętrznych Ukrainy, który podkreślił znaczenie wspólnych działań dla poprawy współpracy między państwami. 

Otwarcie przejścia Malhowice–Niżankowice ma przynieść liczne korzyści dla regionu. Zwiększony ruch turystyczny i handlowy przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki oraz stworzenia nowych miejsc pracy w transporcie, logistyce i usługach związanych z obsługą granicy. - Zapewnienie optymalnej przepustowości przejść na granicy RP, w tym budowa nowej infrastruktury granicznej, musi być uznane za zagadnienie priorytetowe – zapowiedział Łoboda. 

Od początku roku na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w województwie podkarpackim funkcjonariusze KAS odprawili ponad 10,3 mln podróżnych oraz 2,1 mln pojazdów. Średnio każdego dnia przez granicę przejeżdża ponad 29 tys. osób i blisko 6 tys. pojazdów. Wartość odprawionych od początku roku towarów przekracza 70 mld złotych.   


Fot. Przejście graniczne Malhowice–Niżankowice/PAP

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj10 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (10)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo