Zamach w Magdeburgu nie był pierwszym w ostatnich latach w Europie i - niestety - z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że nie ostatnim. Nawet modus operandi się powtórzył - dzień po 8. rocznicy ataku w Berlinie, w wyniku którego zginął polski kierowca ciężarówki. Przypominamy najważniejsze przypadki zbrodni.
Saudyjczyk doprowadził Magdeburg do łez
Magdeburg przeżywa żałobę po ataku na jarmark bożonarodzeniowy, w którym zginęło dotychczas pięć osób, a ponad dwieście zostało rannych. W sobotę wieczorem w katedrze w Magdeburgu odbędzie się nabożeństwo żałobne w intencji ofiar.
Chcemy dać poszkodowanym, krewnym i wszystkim innym obywatelom szansę na żałobę - powiedziała dziennikarzom ze łzami w oczach burmistrz miasta Simone Borris - napisał portal gazety "Volksstimme". - Będziemy potrzebować dużo czasu na żałobę - podkreśliła.
Przy zachodnim portalu kościoła św. Jana w pobliżu miejsca ataku zostało utworzone miejsce pamięci - napisał portal stacji MDR. Według władz miasta każdy może tam wyrazić swój żal i współczucie.
Wszystkie miejskie instytucje kulturalne, w tym teatr, teatr lalek i muzea, pozostaną zamknięte na znak żałoby. Ataku w Niemczech dokonał Taleb Abdul Dżawad, 50-letni lekarz psychiatra z Arabii Saudyjskiej. Od 2006 roku mieszkał i pracował w Niemczech. Dotychczas nie był znany niemieckim organom ścigania. Niektóre media za Odrą twierdzą, że był przeciwnikiem islamu.
Zamachy w Europie
W latach 2010–2024 w Europie doszło do wielu zamachów terrorystycznych, w których sprawcami byli najczęściej imigranci. Oto wybrane przypadki, w których ginęli ludzie z powodu ekstremistów:
Zamachy w Tuluzie i Montauban (Francja, marzec 2012 r.)
Mohamed Merah, Francuz pochodzenia algierskiego, przeprowadził serię ataków, zabijając siedem osób, w tym trzech żołnierzy, rabina i troje dzieci przed żydowską szkołą.
Zamach na redakcję "Charlie Hebdo" (Paryż, styczeń 2015 r.)
Bracia Saïd i Chérif Kouachi, Francuzi pochodzenia algierskiego, zaatakowali siedzibę magazynu satyrycznego, zabijając 12 osób.
Ataki w Paryżu (listopad 2015 r.)
Seria skoordynowanych zamachów, w tym strzelanina w teatrze Bataclan i eksplozje w pobliżu stadionu Stade de France, doprowadziła do śmierci aż 130 osób. Niektórzy z zamachowców byli imigrantami.
Atak na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie (grudzień 2016 r.)
Anis Amri, imigrant z Tunezji, wjechał ciężarówką w tłum na jarmarku, zabijając 12 osób. Wcześniej zabił polskiego kierowcę, Łukasza Urbana.
Zamachy w Katalonii (Hiszpania, sierpień 2017 r.)
Grupa młodych mężczyzn marokańskiego pochodzenia przeprowadziła ataki w Barcelonie i Cambrils, w wyniku których zginęło 16 osób.
Atak nożownika w Hamburgu (lipiec 2017 r.)
Ahmad A., imigrant z Palestyny, zaatakował klientów supermarketu, zabijając jedną osobę i raniąc sześć.
Atak nożownika w Paryżu (styczeń 2020 r.)
Sudański imigrant zaatakował przechodniów w parku w Villejuif, zabijając jedną osobę i raniąc dwie.
Atak w Reading (Wielka Brytania, czerwiec 2020 r.)
Khairi Saadallah, imigrant z Libii, zaatakował nożem osoby w parku, zabijając trzy z nich.
Atak nożownika w Nicei (październik 2020 r.)
Brahim Aouissaoui, imigrant z Tunezji, zaatakował ludzi w bazylice Notre-Dame, zabijając trzy osoby.
Atak nożownika w Würzburgu (Niemcy, czerwiec 2021 r.)
Somalijski imigrant zaatakował klientów domu towarowego, zabijając trzy osoby i raniąc kilka innych.
Atak nożownika w Algeciras (Hiszpania, styczeń 2023 r.)
Marokański imigrant zaatakował kościoły, zabijając jedną osobę i raniąc cztery
Fot. Żałoba w Magdeburgu/PAP/EPA
Red.
Inne tematy w dziale Polityka