fot. PAP/EPA/FILIP SINGER
fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

Wiadomo, kim jest sprawca ataku w Magdeburgu. Profanacja krzyża w Krośnie

Redakcja Redakcja Newsy do 8 Obserwuj temat Obserwuj notkę 61
Nowe doniesienia o ataku na jarmark bożonarodzeniowy w Magdeburgu, który wstrząsnął nie tylko Niemcami. Kongres USA cudem uniknął kryzysu budżetowego, prezydent Andrzej Duda chce zaprosić Donalda Trumpa na szczyt Trójmorza. W Polsce uwagę zwrócił akt profanacji w Krośnie. Dziś rozpoczyna się astronomiczna zima - wydarzenia poranka w skrócie.

Dramat w Magdeburgu – atak na Jarmarku Bożonarodzeniowym

Mamy nowe informacje na temat dramatycznych wydarzeń w Niemczech. Władze miasta Magdeburg opublikowały na swojej stronie internetowej dane dotyczące ofiar ataku, do którego doszło w piątek wieczorem na jarmarku bożonarodzeniowym. Według informacji potwierdzonych dotychczas przez służby ratownicze, są cztery ofiary śmiertelne, a ponad 80 zostało rannych (wcześniej mówiono o 2 zabitych i 60 rannych).

Sprawcą okazał się 50-letni lekarz z Arabii Saudyjskiej, który celowo wjechał samochodem w tłum, ale jego motywy nie są jeszcze znane. Podejrzany o zamach został aresztowany na miejscu zdarzenia. Policja wyklucza islamskie tło ataku.

Według informacji portalu tygodnika "Spiegel", mężczyzna, który został zatrzymany po ataku, urodził się w saudyjskim mieście Hofuf. Taleb A. przybył do Niemiec w marcu 2006 roku. W lipcu 2016 roku został uznany za uchodźcę. Z zawodu jest specjalistą w dziedzinie psychiatrii i psychoterapii - napisał "Spiegel"

Incydent wywołał ogromne poruszenie w Niemczech i poza ich granicami. Kanclerz Olaf Scholz oraz minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser odwiedzą dzisiaj Magdeburg, aby wyrazić współczucie dla ofiar i ich rodzin. Wieczorem w magdeburskiej katedrze odbędzie się uroczystość upamiętniająca ofiary.

Premier Saksonii-Anhalt Reiner Haseloff opisał incydent jako „katastrofę dla miasta i całego kraju”. O wydarzeniach wspominali również międzynarodowi liderzy, w tym szef NATO, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz prezydent Francji Emmanuel Macron, którzy wyrazili solidarność z niemieckim narodem.

USA unikają shutdownu

Kongres Stanów Zjednoczonych przegłosował prowizorium budżetowe, które przedłuża obecny budżet do marca 2025 roku.

Decyzja zapobiegła paraliżowi administracji federalnej, który groził brakiem wynagrodzeń dla żołnierzy i niedoborem personelu na lotniskach. Mimo kompromisu, prezydent-elekt Donald Trump oraz jego doradca Elon Musk ostro krytykowali pierwotny projekt ustawy.

Projekt ten upadł po tym, jak w serii kilkudziesięciu wpisów na platformie X zaatakował go bliski doradca prezydenta Trumpa, Elon Musk, który krytykował go za rozrzutność i zagroził zakończeniem karier polityków, którzy go poprą. Potem podobne groźby do republikańskich kongresmenów skierował Donald Trump, który dodatkowo zażądał, by Kongres zniósł lub zawiesił limit zadłużenia, chcąc uniknąć trudnych negocjacji na ten temat w trakcie swojej kadencji. Po tym kongresmen Adam Goldman i inni politycy zaczęli mówić o Musku i Trumpie jako "prezydencie Musku" i "wiceprezydencie Trumpie".

Ostateczna wersja budżetu została uchwalona z dużym poparciem obu partii, choć wywołała podziały wśród Republikanów.

Przegłosowana ustawa zapewnia dodatkowe fundusze dla rolników oraz pomoc dla regionów dotkniętych huraganami. Kongres zakończył swoją działalność, a nowy skład Izby Reprezentantów rozpocznie pracę 3 stycznia 2025 roku.

Donald Trump zaproszony na szczyt Trójmorza

Prezydent USA Donald Trump otrzyma zaproszenie na szczyt Inicjatywy Trójmorza, który odbędzie się w kwietniu 2025 roku w Warszawie.

Mieszko Pawlak, szef Biura Polityki Międzynarodowej prezydenta Andrzeja Dudy, podkreślił znaczenie tego wydarzenia w kontekście bezpieczeństwa regionalnego i współpracy transatlantyckiej. - Trump w 2017 r. wziął udział w takim spotkaniu, więc jego obecność na szczycie w 2025 r. stanowiłaby pewną klamrę - powiedział Pawlak o szczycie Trójmorza.

Formalne zaproszenie zostanie wysłane jednak dopiero po zaprzysiężeniu Trumpa na prezydenta USA. Szczyt Inicjatywy Trójmorza zaplanowano na 28-29 kwietnia 2025 r.

W Kancelarii Prezydenta nie ma natomiast jeszcze pomysłu na ostatnią, pożegnalną podróż Andrzeja Dudy jako Prezydenta RP.

Profanacja Sanktuarium w Krośnie

W Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie doszło do profanacji. Sprawca młotem zniszczył drzwi wejściowe oraz figurę Jezusa Chrystusa.

Policja szybko zatrzymała 33-letniego mężczyznę, który usłyszał zarzuty obrazy uczuć religijnych oraz umyślnego zniszczenia mienia. Wspólnota parafialna zorganizowała nabożeństwo wynagradzające, wyrażając smutek i oburzenie z powodu tego aktu wandalizmu.


Zniszczona figura Jezusa, mierząca 3,5 metra, była własnością wspólnoty Wojowników Maryi. Niestety nie da się jej naprawić. Incydent wstrząsnął lokalną społecznością.

Rozpoczęcie astronomicznej zimy

21 grudnia o godzinie 10:20 Słońce przekroczyło punkt przesilenia zimowego, rozpoczynając astronomiczną zimę.

Krótki dzień i długa noc to nie jedyne zjawiska towarzyszące tej porze roku. Zimowe niebo oferuje wyjątkowe widoki, w tym gwiazdozbiór Oriona, Syriusza oraz zbliżenie Marsa i Jowisza. W styczniu szczególną atrakcją będzie zakrycie Saturna przez Księżyc, które nastąpi 4 stycznia.

Zima potrwa do 20 marca 2025 roku, a w jej trakcie obserwatorzy nieba będą mogli podziwiać pełnie Księżyca, koniunkcje planet oraz roje meteorów, takie jak Kwadrantydy.

red.

Zdjęcie: Policja na terenie jarmarku bożonarodzeniowego w Magdeburgu, gdzie doszło do ataku, fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj61 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (61)

Inne tematy w dziale Polityka