PAP/EPA/vifogra / Eberlein
PAP/EPA/vifogra / Eberlein

Horror w Niemczech. Szaleniec zaczął rozjeżdżać ludzi na jarmarku świątecznym

Redakcja Redakcja Newsy do 21 Obserwuj temat Obserwuj notkę 177
Atak na jarmarku świątecznym w Magdeburgu, prowokacja na Ukrainie wymierzona w Polskę, podpis prezydenta pod ustawą o zmianie w składce zdrowotnej, Trzaskowski uderza w Nawrockiego i wiele innych - zapraszamy na podsumowanie informacji do godz. 21:00.

Niemcy: w Magdeburgu zginęło co najmniej jedenaście osób

Co najmniej jedenaście osób zginęło w ataku na jarmark bożonarodzeniowy w Magdeburgu, w środkowych Niemczech - poinformował w piątek wieczorem portal dziennika "Bild". Od 60 do 80 osób mogło zostać rannych. O takiej samej liczbie ofiar śmiertelnych napisał portal gazety "Volksstimme".

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. 

Władze niemieckiego landu Saksonia-Anhalt podejrzewają, że piątkowy incydent w Magdeburgu był zamachem - podała AFP, cytując rzecznika władz. Według niepotwierdzonych informacji agencji Reutera zginęła co najmniej jedna osoba, a kilkadziesiąt zostało rannych.


Wroński: Na razie nie mamy informacji o Polakach poszkodowanych w Magdeburgu

Polskie MSZ na razie nie ma informacji o Polakach poszkodowanych w Magdeburgu, gdzie samochód wjechał w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym - przekazał w piątek rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Paweł Wroński.

Szef MON: flagi UPA na polskich Rosomakach w Ukrainie to prowokacja, która nie powinna mieć miejsca

W piątek na platformie X kanału WarNewsPL zamieszczono nagranie, na którym widać dwa transportery kołowe z umieszczonymi flagami Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA).

"Flagi UPA na dostarczonych przez Polskę ukraińskiej armii transporterach opancerzonych Rosomak to prowokacja, która nie powinna mieć miejsca" - napisał w piątek wieczorem na platformie X Kosiniak-Kamysz.


Jak dodał, polecił pilną interwencję u ukraińskiego attaché w Warszawie, celem wyjaśnienia sprawy. Według danych Kancelarii Prezydenta RP, Polska przekazała Ukrainie 100 transporterów opancerzonych KTO Rosomak.


Prezydent podpisał nowelę o zmianach w składce zdrowotnej 

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 r.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zmienia zasady naliczania składki zdrowotnej przy zbyciu środków trwałych, które już nie będzie obligatoryjnie zwiększać podstawy naliczania składki.

Przedsiębiorca samodzielnie zadecyduje, czy brać pod uwagę przychody ze sprzedaży środków trwałych przy liczeniu podstawy składki. Nowelizacja obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców do 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Obecnie minimalna składka zdrowotna jest naliczana od minimalnego wynagrodzenia.


Wicepremier Salvini uniewinniony w procesie dotyczącym statku z migrantami

Sąd w Palermo na Sycylii uniewinnił w piątek wicepremiera Włoch Matteo Salviniego, który był oskarżony o pozbawienie wolności 147 migrantów przed pięciu laty, gdy był szefem MSW. Nie chciał wtedy przez prawie trzy tygodnie wpuścić do włoskiego portu statku organizacji pozarządowej z migrantami uratowanymi na morzu.

Prokurator w procesie trwającym trzy lata domagał się wymierzenia Salviniemu kary sześciu lat więzienia. Wchodząc do sądu na odczytanie wyroku wicepremier i lider prawicowej Ligi oświadczył: "Jestem dumny z tego, co zrobiłem, bo dotrzymałem danego słowa, by zatrzymać masową imigrację. Jestem dumny z mojej pracy".

Proces dotyczył wydarzeń z sierpnia 2019 roku, gdy ówczesny rząd Giuseppe Contego był w poważnym sporze z organizacjami pozarządowymi, których statki ratowały na morzu migrantów płynących do Włoch.

MKiŚ: duży spadek eksportu polskiego drewna do Chin

Ministerstwo przekazało w opublikowanym komunikacie, że w pierwszym półroczu 2024 zgłoszenia celne drewna opałowego i surowego z przeznaczeniem na transport do Chin obejmowały towar o wadze 279 tysięcy ton. W drugim półroczy 2024 ta liczba spadała do 171 tysięcy ton.

"Najnowsze dane dotyczące eksportu drewna poza obszary Unii Europejskiej pokazują znaczny spadek liczby ton drewna opałowego i surowego, jaki wyjechał z Polski. Dla eksportu do Chin to spadek o 100 tysięcy ton między pierwszym a kończącym się drugim półroczem 2024 roku" - poinformowało.

Trzaskowski: potrzebujemy prezydenta, który będzie w pełni niezależny

"Jak można nie mieć zdania - zwracam się do pana Nawrockiego - w sprawie tak fundamentalnej? Jak można powiedzieć, że to kogoś w ogóle nie interesuje? Bo ja bardziej spektakularnego przykładu nie znam" - pytał Trzaskowski podczas spotkania z sympatykami w Pabianicach.

Kandydat KO nawiązał tym samym do wcześniejszej, piątkowej wypowiedzi Nawrockiego, który był pytany w Lądku-Zdroju o opinię w sprawie poszukiwanego przez polskie organy ścigania posła PiS Marcina Romanowskiego. Romanowski otrzymał azyl polityczny na Węgrzech. Nawrocki powiedział, że nie ma zdania w tej sprawie. "Kandydat na urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nie zajmuje się tego typu sprawami" - podkreślił.

"Nawrocki powiedział, że w ogóle nic na ten temat nam nie powie i nie jest zainteresowany tą historią. A historia jest spektakularna. Tu chodzi o kogoś, kto zdefraudował miliony, setki milionów złotych, kto ukradł setki milionów złotych w organizacji przestępczej" - wskazał Trzaskowski.

Przypomniał, że Romanowski był wiceministrem sprawiedliwości i m.in. dlatego "to jest historia, która chyba nie ma precedensu w Europie". "I co się dzieje? Polityczki i politycy PiS usprawiedliwiają. Mówią, że w ogóle super, fantastycznie, cieszą się z tego, że Viktor Orban, który jest największym przyjacielem Putina w Europie, on udziela azylu Romanowskiemu" - mówił Trzaskowski.

„FT”: Trump chce, by kraje NATO przeznaczały 5 proc. PKB na obronność

Donald Trump chce, by kraje NATO przeznaczały 5 proc. PKB na obronność - podał w piątek wieczorem portal dziennika „Financial Times”, powołując się na osoby znające przebieg rozmów zespołu prezydenta elekta USA z przedstawicielami rządów państw europejskich.

Ludzie z najbliższego otoczenia Trumpa, w tym jego doradcy ds. polityki zagranicznej, przekazali swym europejskim rozmówcom, że przyszły prezydent zażąda zwiększenia nakładów państw Sojuszu na zbrojenia, jednak po swej inauguracji ma na razie zamiar utrzymać dostawy pomocy wojskowej dla Ukrainy, odpierającej rosyjską inwazję - informuje brytyjski dziennik.

Jedno ze źródeł "FT" uważa, że Trump ostatecznie zgodzi się na podniesienie budżetów na obronność do 3,5 proc. PKB, ale ma zamiar powiązać takie ewentualne ustępstwo z pewnymi wymogami dotyczącymi bardziej korzystnych dla USA warunków umów handlowych z Europą.

Poseł Ryszard Petru podpisał umowę na pracę w Wigilię w jednym ze sklepów

Poseł Ryszard Petru (Polska 2050) przekazał w piątek, że podpisał umowę zlecenie na pracę w Wigilię w jednym z warszawskich dyskontów. Petru jest przeciwnikiem ustanowienia Wigilii Świąt Bożego Narodzenia dniem wolnym od pracy. W ostatnim czasie, kiedy w Polsce trwała debata nad zgłoszonym przez Lewicę projektem ustawy w tej sprawie, Petru zapowiedział, że zamierza spędzić tegoroczną Wigilię w pracy. I to nie w Sejmie, a przy sklepowej kasie.

Kilka tygodni temu poseł Polski 2050 zapowiedział, że podejmie pracę na umowę zlecenie w jednym z warszawskich dyskontów. W piątek poinformował na portalu X, że taką umowę już podpisał.


Cztery elektryczne busy dotarły do Zakopanego; mają kursować do Morskiego Oka

Do Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) dotarły w piątek cztery elektryczne busy, które mają wozić turystów do Morskiego Oka. Pieniądze na zakup pojazdów wyłożył resort środowiska. Na regularne kursy nie zgadza się jednak zarządca drogi, czyli starosta tatrzański. Dyrekcja parku chce, aby busy pojawiły się na trasie na przełomie kwietnia i maja 2025 r. i prowadzi rozmowy ze starostą.

„Dotarły do nas cztery busy elektryczne, które od przyszłego roku mają pojawić się na trasie do Morskiego Oka i będą woziły turystów. Obecnie rozmawiamy ze starostą tatrzańskim, aby doprecyzować, jak ta usługa będzie funkcjonowała. Mamy pewne pomysły, które musimy dopracować” - powiedział PAP dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.

Dyrektor wyjaśnił, że pojazdy są w pełni elektryczne i przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Są wyposażone m.in. w elektryczną windę, posiadają 19 miejsc siedzących i trzy stojące, ale część siedzeń można wymontować tak, aby zmieścił się wózek inwalidzki. Busy mają wozić zarówno osoby z niepełnosprawnościami jak i osoby pełnosprawne. „Elektryki” mają pojawić się na trasie Palenica Białczańska – Morskie Oko na przełomie kwietnia i maja przyszłego roku.

Hiszpania: Rząd udzielił azylu liderowi wenezuelskiej opozycji Edmundo Gonzalezowi

Rząd udzielił azylu liderowi wenezuelskiej opozycji Edmundo Gonzalezowi Urrutii – poinformował w piątek minister spraw zagranicznych Hiszpanii Jose Manuel Albares.

Szef MSZ przekazał tę informację podczas wystąpienia przed senacką komisją spraw iberoamerykańskich. Wcześniej tego dnia sam spotkał się z 75-letnim Gonzalezem.

Lider wenezuelskiej opozycji i kontrkandydat Nicolasa Maduro w lipcowych wyborach prezydenckich, który przed kilkoma dniami odebrał Nagrodę Sacharowa, przyleciał do Hiszpanii na początku września i poprosił o azyl. Rząd w Madrycie otwarcie mówił, że go udzieli, choć oficjalnie potwierdził to dopiero teraz.

Red.

na zdjęciu: Magdeburg, okolice jarmarku świątecznego , gdzie doszło do ataku. fot. PAP/EPA/vifogra / Eberlein

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj177 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (177)

Inne tematy w dziale Polityka