Marcin Romanowski wystąpił w Republice i wPolsce24 z Węgier, od których dostał azyl. Kwestię przyjęcia posła PiS skomentował dla polskich dziennikarzy premier Viktor Orban, który nie krył zdziwienia w sprawie ich reakcji. W nocy doszło do strzelaniny w Krakowie. Zapraszamy na przegląd wydarzeń z 20 grudnia.
Romanowski w konserwatywnych stacjach prosto z azylu
Marcin Romanowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz były wiceminister sprawiedliwości, nie schodzi z nagłówków wszystkich mediów w związku z otrzymaniem azylu od Węgrów. W czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie wydał decyzję o ENA, a tego samego dnia rząd Węgier udzielił politykowi prawa do azylu. Decyzja ta wzbudziła burzliwe reakcje na arenie międzynarodowej, podkreślane napięte stosunki między Polską a Węgrami. Rząd w Warszawie zagroził czymś w rodzaju odwetu, jednak eksperci są zgodni, że niewiele w tej sytuacji może wskórać.
Sam Romanowski wystąpił w stacjach wPolsce24 i TV Republika, gdzie określał polski wymiar sprawiedliwości mianem "systemowego bezprawia". - Stawiałem się zawsze w prokuraturze, ale jednak pewna granica została przekroczona – stwierdził, oskarżając prokuratorów o fałszowanie dowodów w celu postawienia mu absurdalnych zarzutów. Według niego, zarzuty dotyczące m.in. zorganizowanej grupy przestępczej oraz przywłaszczenia ponad 107 milionów złotych są wynikiem politycznych rozgrywek.
Poseł twierdzi też, że jego decyzja o uzyskaniu azylu politycznego na Węgrzech była odpowiedzią na bezprawne działania polskiej prokuratury. - To jasny sygnał dla rządzącej koalicji w Polsce, że ich przestępczość rządowa jest obserwowana – podkreślił. Węgierski rząd, reprezentowany przez szefa kancelarii premiera Viktora Orbána, Gergely'ego Gulyása, potwierdził decyzję o udzieleniu azylu, podkreślając, że w Polsce ma miejsce kryzys praworządności.
Romanowski zamieścił też swoje przesłanie w mediach społecznościowych:
Orban komentuje azyl dla Romanowskiego
Premier Węgier Viktor Orbán odnosił się do sprawy w czwartek z dystansem, zaznaczając, że jest to proces prawny, z którym nie ma nic wspólnego. Wskazał jednak na pogorszenie stosunków między Polską a Węgrami, przypisując to krytycznym wypowiedziom polskiego ministra sprawiedliwości Adama Bodnara w wywiadzie dla portalu "Politico". Bodnar oskarżył węgierski rząd o brak przestrzegania zasad demokratycznych. - Tyle wiem, że relacje między Polską a Węgrami nie są dobre - podsumował węgierski premier.
Strzelanina w centrum Krakowa
W centrum Krakowa doszło do dramatycznych wydarzeń rodem z filmów gangsterskich. W czwartkowy wieczór po godzinie 20 na ulicy Dietla doszło do strzelaniny, w której uczestniczyli policjanci oraz trzej mężczyźni uzbrojeni w broń. Według policji, napastnicy skierowali broń w stronę funkcjonariuszy, co zmusiło ich do otwarcia ognia. Po pościgu odnaleziono porzucony samochód z przestrzelinami, jednak sprawcy pozostawali na wolności.
Policja kontynuuje działania operacyjne, by schwytać poszukiwanych mężczyzn. Na razie udało się dwóch - 24-latka i 34-latka, którzy uczestniczyli w ucieczce.
Senator PSL oszukany metodą na wnuczka
Senator Polskiego Stronnictwa Ludowego został ofiarą oszustwa metodą na policjanta, tracąc 430 tysięcy złotych. Mimo szybkiej reakcji organów ścigania i banku, udało się zablokować środki oraz zatrzymać trzech osób powiązanych ze spółką zajmującą się pośrednictwem w zakupie kryptowalut. Prokuratura postawiła podejrzanym zarzuty prania brudnych pieniędzy, a śledztwo przejęła Prokuratura Okręgowa w Toruniu.
Legia w następnej rundzie LKE
Na arenie sportowej, polskie drużyny piłkarskie zakończyły fazę grupową Ligi Konferencji. Legia Warszawa awansowała bezpośrednio do 1/8 finału, mimo porażki w ostatnim meczu z Djurgarden 1:3. Natomiast Jagiellonia Białystok będzie walczyć w barażach o awans na tym etapie. Wyniki te pokazują, że polskie drużyny utrzymują się w europejskiej rywalizacji, choć nie obyło się bez trudnych momentów. Jagiellonia mimo wszystko zawiodła, remisując ze słoweńską Olimpiją 0:0.
Fot. Marcin Romanowski w Republice/screen
Red.
Inne tematy w dziale Polityka