Premier Węgier Viktor Orban podczas wypowiedzi dla mediów w Brukseli, 18 bm. Premier Donald Tusk bierze udział w szczycie UE-Bałkany Zachodnie, podczas którego europejscy liderzy omówią przyspieszenie procesu akcesyjnego krajów regionu. (amb) PAP/Wiktor D
Premier Węgier Viktor Orban podczas wypowiedzi dla mediów w Brukseli, 18 bm. Premier Donald Tusk bierze udział w szczycie UE-Bałkany Zachodnie, podczas którego europejscy liderzy omówią przyspieszenie procesu akcesyjnego krajów regionu. (amb) PAP/Wiktor D

Azyl dla Romanowskiego na Węgrzech. Jest odpowiedź polskiego MSZ

Redakcja Redakcja Newsy do 21 Obserwuj temat Obserwuj notkę 369
Azyl dla Romanowskiego na Węgrzech, odpowiedź Sikorskiego, wyrok ws. "króla mafii wnuczkowej" czy wezwanie przez ONZ Izraela do zakończenia ataków na Syrię.

Mec. Lewandowski: rząd Węgier udzielił posłowi azylu Marcinowi Romanowskiemu

Rząd Węgier udzielił azylu b. wiceszefowi MS Marcinowi Romanowskiemu - poinformował w czwartek obrońca posła PiS mecenas Bartosz Lewandowski. Rzecznik Prokuratora Generalnego Anna Adamiak zaznacza, że przyznanie mu prawa do azylu na Węgrzech nie może powstrzymać tego kraju od przeprowadzania procedury ENA.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski jest podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości. W czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek prokuratury zadecydował o wydaniu za posłem Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA).

W czwartek wieczorem obrońca posła PiS mec. Bartosz Lewandowski poinformował, że węgierski rząd na wniosek Romanowskiego udzielił mu prawa do azylu. Informacje potwierdził portalowi mandiner.hu szef kancelarii premiera Węgier Viktora Orbana - Gergely Gulyas. Lewandowski dodał, że uwzględnienie wniosku b. wiceministra jest związane z "podejmowaniem przez polski rząd i podległą mu Prokuraturę Krajową działań naruszających jego prawa i wolności". Kolejnym przyczyną, dla której rząd węgierski udzielił azylu Romanowskiemu miała być "bezpośrednia ingerencja i wpływ polityków obecnej większości rządzącej w Polsce na prowadzone śledztwo, co wykazano dokumentami będącymi w posiadaniu posła".

Szef MSZ: decyzję Węgier ws. azylu dla Romanowskiego uznajemy za akt nieprzyjazny wobec RP i zasad UE

"Decyzję rządu Wiktora Orbana o przyznaniu azylu politycznego podejrzanemu o przestępstwa kryminalne, poszukiwanemu europejskim nakazem aresztowania M. Romanowskiemu uznajemy za akt nieprzyjazny wobec Rzeczpospolitej Polskiej i zasad Unii Europejskiej" - napisał Sikorski. Dodał, jutro ogłoszone zostaną decyzje resortu w tej sprawie.


Rafako: sąd ogłosił upadłość spółki

Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Rafako - poinformowała w czwartek spółka w komunikacie giełdowym. Rafako we wrześniu złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości.

Rafako przekazało, że postanowienie o ogłoszeniu upadłości spółki wydał w czwartek Sąd Rejonowy w Gliwicach, XII Wydział Gospodarczy. Dodano, że wyznaczono też syndyka, którym został Wojciech Zymek.

26 września 2024 r. zarząd Rafako złożył wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. W październiku gliwicki sąd wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątku spółki przez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego.

Rafako pod koniec września wskazywało na brak możliwości uzgodnienia z kluczowymi wierzycielami szczegółowych zasad konwersji zobowiązań spółki na akcje w podwyższonym kapitale zakładowym lub alternatywnego scenariusza dalszej restrukturyzacji zobowiązań spółki, które pozwoliłyby na redukcje zadłużenia. To, według spółki, mogłoby pozwolić firmie odzyskać zdolność pozyskania finansowania zewnętrznego na realizację przyszłych zamówień.

SN oddalił kasacje ws. "króla mafii wnuczkowej" - Arkadiusza Ł., ps. Hoss

Sąd Najwyższy oddalił w czwartek kasacje prokuratury i obrony od wyroku ws. "króla mafii wnuczkowej" - Arkadiusza Ł., ps. Hoss. Oznacza to, że został utrzymany wyrok SA w Poznaniu, który uniewinnił go od popełnienia sześciu z dziewięciu zarzucanych mu czynów, a za pozostałe wymierzył mu karę łączną 6 lat pozbawienia wolności.

W kasacji obrona Arkadiusza Ł., ps. Hoss domagała się uchylenia zaskarżonego wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania, wskazując m.in. na liczne wątpliwości, co do legalności podsłuchów, które stanowiły główny materiał dowodowy w sprawie.

Z kolei prokuratura wskazywała w kasacji m.in. na rażące naruszenie prawa, polegające na nienależytym rozważeniu zarzutów sformułowanych w apelacji obrońców. Oprócz tego - zdaniem prokuratury - Sąd Apelacyjny przyjął, że, zgoda na kontrolę i badanie treści rozmów telefonicznych wobec Arkadiusza Ł. były zastosowane w sposób nieprawidłowy, co doprowadziło do jego uniewinnienia, podczas gdy prawidłowa interpretacja przepisu powinna doprowadzić do uznania, iż skazany działał w zorganizowanej grupie przestępczej i zgoda wyżej wymienionego sądu była zastosowana w sposób prawidłowy. W czwartek sprawą "króla mafii wnuczkowej" zajął się Sąd Najwyższy - oddalił obie kasacje, uznając je za bezzasadne.

ONZ. Guterres: Izrael musi zakończyć naloty na Syrię

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres potępił w czwartek naloty izraelskie na terytorium Syrii. Podczas spotkania z dziennikarzami w Nowym Jorku wezwał władze Izraela do natychmiastowego wstrzymania ataków.

"To naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Syrii" - powiedział sekretarz generalny ONZ. Odniósł się w ten sposób do zmasowanych nalotów izraelskiego lotnictwa na cele w Syrii, które zaczęły się wraz z obaleniem rządów Baszara al-Asada 10 dni temu.

Guterres podkreślił, że wszyscy sąsiedzi Syrii muszą szanować jej suwerenność i terytorialną integralność. "Powiem jasno: w strefach buforowych nie powinno być żadnych innych wojskowych niż siły pokojowe ONZ. Kropka. Izrael i Syria muszą przestrzegać warunków porozumienia o wycofaniu wojsk z 1974 r., które w pełni obowiązuje" - oświadczył sekretarz generalny ONZ.

Izrael zaznacza, że naloty na cele w Syrii mają na celu zniszczenie infrastruktury wojskowej i składów z bronią.

USA. Media: po interwencji Trumpa i Muska wzrosło ryzyko shutdownu w ten weekend

Ostra krytyka kompromisowego prowizorium budżetowego ze strony prezydenta elekta Donalda Trumpa i miliardera Elona Muska pogrzebała projekt tymczasowego budżetu i spowodowała ryzyko "shutdownu" w nadchodzący weekend. Sprawa zagroziła też pozycji spikera Izby Reprezentantów Mike'a Johnsona.

Wypracowany przez obie partie projekt trzymiesięcznego prowizorium budżetowego, ogłoszony we wtorek, upadł w środę wieczorem - na dwa dni przed końcem obowiązywania obecnego budżetu - w wyniku interwencji Trumpa i Muska, szefa zespołu DOGE powołanego do obniżenia wydatków budżetowych. Obaj ostro skrytykowali projekt w mediach społecznościowych, wytykając, że zawiera zbyt wiele dodatkowych wydatków i "prezenty" dla Demokratów.

W projekcie - obok kontynuacji obecnego budżetu - znalazł się szereg innych ustaw, w tym dodatkowe środki na pomoc stanom dotkniętym huraganami, a także zwiększenie płac kongresmenów. Trump dodatkowo zażądał też, by w prowizorium znalazło się podniesienie limitu zadłużenia, nie chcąc, by doszło do tego podczas jego kadencji.

SW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj369 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (369)

Inne tematy w dziale Polityka