Wnioski o uchylenie immunitetu Ardanowskiemu, Szczuckiemu i Obajtkowi, europejski nakaz aresztowania Marcina Romanowskiego, decyzja SN w sprawie zabójstwa Jarosława Ziętary, wstrzymanie finansowania PKOl wiele innych - zapraszamy na podsumowanie informacji do godz. 16:00.
Prok. Adamiak: Prokurator Generalny wnioskuje o uchylenie immunitetu Ardanowskiemu, Szczuckiemu i Obajtkowi
Prokurator Generalny Adam Bodnar skierował wnioski o uchylenie immunitetów posłów - Jana Krzysztofa Ardanowskiego (Republikanie) i Krzysztofa Szczuckiego (PiS) oraz europosła PiS Daniela Obajtka - poinformowała w czwartek rzeczniczka PG prok. Anna Adamiak.
Prok. Adamiak zaznaczyła podczas briefingu w Warszawie, że wniosek o uchylenie immunitetu "tak naprawdę wyprzedza przedstawienie zarzutu". "To jest taki etap postępowania, gdy zgromadzony materiał dowodowy pozwala na przedstawienie określonej osobie zarzutu popełnienia przestępstwa" - powiedziała prok. Adamiak.
Sąd Okręgowy w Warszawie: jest europejski nakaz aresztowania Marcina Romanowskiego
Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował w czwartek o wydaniu europejskiego nakazu aresztowania Marcina Romanowskiego.
"Informujemy, że 19 grudnia 2024 r. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wobec Marcina Romanowskiego europejski nakaz aresztowania" – napisano na stronie internetowej warszawskiego sądu. Tym samym sąd zgodził się z wnioskiem prokuratury, która wnioskowała o wydanie ENA. Wcześniej, 12 grudnia, prokurator zadecydował o wszczęciu poszukiwań Romanowskiego listem gończym.
SN oddalił kasację ws. podżegania do zabójstwa dziennikarza J. Ziętary
Sąd Najwyższy oddalił w czwartek kasację prokuratury od wyroku uniewinniającego b. senatora Aleksandra Gawronika w sprawie podżegania do zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. Gawronik jest już ostatecznie uniewinniony.
Prokuratura oskarżyła senatora z lat 90. Aleksandra Gawronika (zgadzał się na publikację nazwiska podczas procesu obu instancji) o to, iż nakłaniał pracowników ochrony firmy Elektromis do zabójstwa poznańskiego dziennikarza, który zaginął w 1992 roku.
Proces Gawronika toczył się przed poznańskim sądem okręgowym od stycznia 2016 roku. W lutym 2022 roku sąd nieprawomocnie uniewinnił byłego senatora. Prokuratura złożyła apelację, którą poznański sąd apelacyjny oddalił w styczniu br. i utrzymał uniewinnienie w mocy. Prokuratura złożyła wówczas kasację rozpoznaną w czwartek w Izbie Karnej SN. Kasacja została oddalona jako "oczywiście bezzasadna”.
Resort sportu wstrzymuje finansowanie PKOl z budżetu państwa
Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras poinformował, że obecnie nie widzi możliwości finansowania Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl) ze środków budżetu państwa. Wiceminister Ireneusz Raś zaapelował natomiast o dymisję prezesa tej organizacji Radosława Piesiewicza.
"Po igrzyskach olimpijskich w Paryżu poprosiłem odpowiednie instytucje państwa o przeprowadzenie kontroli, jeśli chodzi o finanse i sposób prowadzenia polityki przez PKOl. Dowiedzieliśmy się m.in. tego, co jest wyjątkowo oburzające, że do dnia dzisiejszego polscy medaliści olimpijscy nie otrzymali należnych im nagród. Po raz pierwszy PKOl, po przejęciu władzy przez pana Piesiewicza, zdecydował, że członkowie zarządu będą dostawali pieniądze, i to niemałe. Sam pan Piesiewicz w ciągu swojego urzędowania zarobił 1,35 mln zł" - powiedział Nitras podczas czwartkowej konferencji prasowej.
Szef resortu przekazał także, że PKOl i prezes Piesiewicz wymuszają na sportowcach podpisanie umów, które wydłużają termin wypłacenia nagród finansowych do połowy przyszłego roku. Nitras podkreślił, że oburzające jest to, że PKOl stać na wypłacanie wynagrodzeń członkom zarządu, a brakuje pieniędzy dla sportowców.
"Z dniem dzisiejszym zaprzestajemy finansowania PKOl" - ogłosił Nitras i zapowiedział, że możliwość przywrócenia tego wsparcia z pieniędzy budżetowych pojawi się, gdy "w centrum zainteresowania PKOl będą sportowcy, a nie działacze i politycy PiS-u".
Szef parlamentu: jesteśmy gotowi do negocjacji z Rosją na własnych warunkach
Ukraina jest gotowa negocjować zakończenie wojny z Rosją, ale tylko na własnych warunkach - powiedział w czwartek przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Rusłan Stefanczuk komentując oświadczenie Władimira Putina o gotowości Rosji do rozmów.
"Moje stanowisko się nie zmieniło. W tej wojnie agresorem jest Federacja Rosyjska, a ofiarą jest Ukraina. Wyłącznie warunki Ukrainy, jako ofiary tej agresji, powinny być warunkami, na których jesteśmy gotowi zawrzeć pokój" - oświadczył Stefanczuk na briefingu.
Putin stwierdził w czwartek, że Rosja jest gotowa do "negocjacji i kompromisów" z Ukrainą i skarży się, że "druga strona", czyli Ukraina, odmawia osiągnięcia porozumienia.
Gruzja. Strzelanina w parlamencie Abchazji, jeden poseł nie żyje, jeden jest ranny
Poseł Adgur Charazija w czwartek zastrzelił jednego deputowanego, a drugiego zranił, podczas kłótni w parlamencie w Abchazji, kontrolowanym przez Rosję separatystycznym regionie Gruzji - podała agencja AFP. Sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia.
Abchaskie ministerstwo zdrowia podało, że śmierć poniósł poseł Wachtang Golandzija, a ciężko ranny Kan Kwarczija przebywa obecnie w szpitalu. Portal Echo Kawkaza (oddział Radia Swoboda) podał, że napastnik wdał się w kłótnię z Kwarcziją. Poseł Golandzija próbował ich rozdzielić.
Kłótnia odbyła się w trakcie debaty dotyczącej wydobywania kryptowalut. W kontekście kryzysu energetycznego w regionie rozważany był projekt ustawy zakazującej tzw. kopania bitcoinów, gdyż proces ten wiąże się z ogromnymi stratami energii, a także wody, m.in. wykorzystywanej do chłodzenia komputerów
Węgry. Orban: Polski rząd uważa nas za wrogów
Premier Viktor Orban uważa, że obecny rząd Polski traktuje Węgry jako wroga. Zarzucił polskim władzom wykorzystywanie prawa do walki z opozycją. Orban zaoferował też azyl każdemu, kto spotyka się w swoim kraju z prześladowaniami politycznymi. W wywiadzie opublikowanym w czwartek na portalu mandiner.hu premier podsumował mijający rok zarówno w polityce krajowej jak i międzynarodowej. Przy tej okazji odniósł się do aktualnej sytuacji w Polsce, która po Węgrzech przejmie półroczną prezydencję w Radzie UE.
„W tej chwili stosunki polsko-węgierskie są na najniższym poziomie, bo liberalna polska tęczowa koalicja nie potrafi rozróżnić polityki partyjnej od państwowej” - ocenił Orban zwracając przy tym uwagę, że Polska i Węgry mają strategiczne interesy, w których kraje te powinny sobie wzajemnie pomagać, a nie osłabiać się.
Oprócz tego węgierski premier odniósł się do aktualnej sytuacji politycznej w Polsce. „Polscy patrioci zostali wyrzuceni z rządowego siodła, a na ich miejsce przyszła liberalna tęczowa koalicja. My (Węgrzy) jesteśmy patriotami, uważają nas za wrogów” – oświadczył Orban.
na zdjęciu: Warszawa, 19.12.2024. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar na konferencji prasowej nt. "Priorytety polskiej prezydencji w obszarze wymiaru sprawiedliwości" w siedzibie resortu w Warszawie, 19 bm. (ad) PAP/Tomasz Gzell
SW
Inne tematy w dziale Polityka