Orlen zwiększa krajowe wydobycie gazu ziemnego dzięki nowoczesnej tłoczni w Kopalni Kościan-Brońsko. Inwestycja zapewni dodatkowe 10 miliardów m3 gazu i wydłuży eksploatację złóż o kilkanaście lat, wspierając transformację energetyczną Polski.
Kolejny etap eksploatacji złóż Kościan-Brońsko
Orlen zakończył budowę nowoczesnej tłoczni gazu ziemnego w Kopalni Kościan-Brońsko w województwie wielkopolskim. Inwestycja pozwoli zwiększyć wydobycie gazu ziemnego z już eksploatowanych złóż o dodatkowe 10 miliardów metrów sześciennych, wydłużając jednocześnie okres eksploatacji kopalni o kilkanaście lat. To istotny krok w dążeniu do podniesienia krajowej produkcji gazu, co ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia stabilnych dostaw tego surowca do odbiorców w Polsce.
Złoża gazu Kościan-Brońsko, odkryte w latach 90., były początkowo szacowane na 35 miliardów metrów sześciennych. Eksploatację rozpoczęto w 2002 roku, a dzięki nowej tłoczni wkraczają one w kolejny etap intensyfikacji wydobycia. Obiekt wykorzystuje innowacyjne technologie, w tym odzysk ciepła wytwarzanego w procesach technologicznych, co pozwala na oszczędności i wpisuje się w strategię transformacji energetycznej koncernu.
Globalny potencjał i produkcja gazu ziemnego
Według Wiesława Prugara, członka zarządu Orlen ds. upstream, koncern stale optymalizuje infrastrukturę wydobywczą, integrując krajowe aktywa pod jednym zarządem – w spółce Orlen Upstream Polska. Dzięki temu projekty takie jak budowa tłoczni w Kopalni Kościan-Brońsko stają się bardziej efektywne i konkurencyjne.
Orlen, jako globalny gracz na rynku wydobycia, prowadzi działalność na czterech kontynentach. W Polsce, Norwegii, Kanadzie, Pakistanie czy Libii zarządza 360 koncesjami na 239 złożach, posiadając udokumentowane zasoby węglowodorów wynoszące 1,3 miliarda baryłek ekwiwalentu ropy. W 2023 roku produkcja krajowa gazu ziemnego osiągnęła 3,4 miliarda metrów sześciennych, co pokryło 20% zapotrzebowania Polski, a łącznie z aktywami zagranicznymi wyniosła 7,1 miliarda metrów sześciennych – zaspokajając 42% krajowego popytu.
Wspieranie transformacji energetycznej
Nowa tłocznia w Kopalni Kościan-Brońsko to przykład synergii technologii i ekologii. Wyłączenie istniejącej kotłowni gazowej oraz odzysk ciepła przyczyniają się do oszczędności i redukcji zużycia gazu na potrzeby grzewcze. To wpisuje się w długofalową strategię Orlenu, która zakłada nie tylko zwiększenie wydobycia gazu, ale także rozwój energetyki odnawialnej i jądrowej.
Grupa Orlen to multienergetyczny koncern posiadający rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, Węgrzech i w Austrii. Oprócz segmentu upstream, rozwija również segment petrochemiczny, a także odnawialnych źródeł energii. Planuje przy tym rozwój energetyki jądrowej opartej na małych reaktorach jądrowych SMR.
red.
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Orlen Upstream
Inne tematy w dziale Gospodarka