fot. Pixabay
fot. Pixabay

To miasto będzie jednym z największych beneficjentów CPK. Odniesie ogromne korzyści

Redakcja Redakcja Głos Regionów Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
Nowoczesna kolej, krótszy czas podróży i nowy dworzec – dzięki inwestycjom związanym z Centralnym Portem Komunikacyjnym Kalisz zyska na komunikacji, rozwoju gospodarczym i jakości życia mieszkańców. Przeczytaj, jak jedno z najstarszych miast w Polsce skorzysta na CPK.

Kalisz będzie jednym z największych beneficjentów CPK

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) i towarzysząca jej modernizacja infrastruktury transportowej to szansa na dynamiczny rozwój Kalisza, jednego z najstarszych miast w Polsce. Kalisz formalnie ma ponad 760 lat, ale jego historia jako osady jest znacznie dłuższa i sięga około 1800 lat. Był ważnym ośrodkiem na szlaku bursztynowym, teraz znów może zyskać na ogólnopolskim znaczeniu. Kalisz znalazł się bowiem na trasie "Y" linii Kolei Dużych Prędkości, budowanej przez CPK. Sieć połączy cztery z pięciu największych polskich miast.

Spółka CPK i przedstawiciele Kalisza przez ponad rok pracowali nad rozwiązaniami dotyczącymi rozbudowy kolei w regionie i przebiegu nowej obwodnicy, żeby po modernizacji spełniały oczekiwania i potrzeby mieszkańców oraz pasażerów.


Skrócenie czasu podróży i lepsza komunikacja

Dzięki modernizacji połączeń kolejowych czas przejazdu pociągiem z Kalisza znacząco się skróci. Podróż do Poznania zajmie jedynie 38–44 minuty (obecnie 1 godz. 28 minut), a do Warszawy około 1 godz. 39 minut (czyli o godzinę krócej niż obecnie). Zwiększenie częstotliwości połączeń zapewni pociąg co godzinę, co uczyni Kalisz jednym z najlepiej skomunikowanych miast w regionie.

Pociągi Kolei Dużych Prędkości będą poruszać się z prędkością 300–320 km/h, co nie tylko skróci czas podróży, ale także podniesie komfort korzystania z transportu publicznego. Po zmianie częstotliwości połączeń co godzinę kursował będzie pociąg, zatrzymujący się w Kaliszu. Dzięki lepszej ofercie komunikacyjnej Kalisz stanie się bardziej dostępny zarówno dla mieszkańców, jak i gości.

Nowoczesna infrastruktura i rozwój przestrzenny

Planowana inwestycja obejmuje budowę nowego dworca kolejowego, przeniesienie dworca autobusowego oraz poprawę układu drogowego w okolicach Szlaku Bursztynowego. Nowe centrum transportowe będzie wielofunkcyjne, łącząc funkcje komunikacyjne, handlowe i rekreacyjne. Projekt zakłada także rewitalizację przestrzeni miejskiej. W miejsce rozległych parkingów i dróg manewrowych powstaną: plac dworcowy, ulice o miejskim charakterze i rozległe tereny zieleni.


Korzyści dla gospodarki i mieszkańców

Wariant obwodnicy kolejowej Kalisza wybrany w konsultacjach ogranicza ingerencję w zabudowania miejskie oraz cenne przyrodniczo tereny Doliny Prosny. Zmniejszenie zakresu robót, brak konieczności budowy mostu i estakady przyczynią się do ochrony lokalnego środowiska naturalnego.

Włączenie Kalisza do trasy „Y” Kolei Dużych Prędkości przyciągnie inwestorów oraz zwiększy atrakcyjność miasta jako miejsca do życia i pracy. Rozwój infrastruktury przyniesie nowe miejsca pracy podczas realizacji projektu oraz po jego zakończeniu. Lepsza komunikacja z największymi miastami w Polsce, takimi jak Warszawa i Poznań, stworzy nowe możliwości biznesowe i turystyczne.

Podsumowanie

W artykule przeczytałeś, co inwestycje związane z CPK i Kolejami Dużych Prędkości w Kaliszu oznaczają dla miasta i regionu:

  • znaczące skrócenie czasu podróży do Warszawy i Poznania,
  • nowoczesną infrastrukturę transportową,
  • większe możliwości gospodarcze i turystyczne,
  • ochronę środowiska dzięki minimalizacji ingerencji w tereny chronione,
  • wzrost jakości życia mieszkańców.

Na zdjęciu ratusz w Kaliszu, fot. Pixabay



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj19 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (19)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo