na zdjęciu: Premier Donald Tusk podczas oświadczenia dla mediów na lotnisku Okęcie w Warszawie. Premier udaje się do Brukseli, gdzie weźmie udział w jednodniowym szczycie Unia Europejska-Bałkany Zachodnie. fot. PAP/Albert Zawada
na zdjęciu: Premier Donald Tusk podczas oświadczenia dla mediów na lotnisku Okęcie w Warszawie. Premier udaje się do Brukseli, gdzie weźmie udział w jednodniowym szczycie Unia Europejska-Bałkany Zachodnie. fot. PAP/Albert Zawada

Stało się, premier potwierdził. Zapadła decyzja w sprawie TVN i Polsatu

Redakcja Redakcja Newsy do 16 Obserwuj temat Obserwuj notkę 176
Konferencja premiera, wpisanie TVN i Polsatu na listę podmiotów strategicznych, wniosek służb o wydanie ENA wobec Romanowskiego, apel prezydent Gruzji o interwencję w jej kraju i dane ZUS na temat wakacji od składek. Zapraszamy na podsumowanie informacji do godz. 16:00.

Premier: nowe spółki podlegające ochronie to m.in. Cyfrowy Polsat, TVN i T-Mobile

Szef rządu przekazał, że Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia ws. wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli. "Przyjęliśmy rozporządzenie, o który wcześniej wspominałem, na mocy którego, wykaz podmiotów podlegających ochronie, mówimy o firmach, które podlegają ochronie wtedy, kiedy ktoś chciałby kupić te firmy. Ta lista była już dość pokaźna. Dołożyliśmy do tej listy takie firmy jak: Cyfrowy Polsat, P4 (operator sieci Play - red.), TVN, Polsat telewizja, T-Mobile i WB Electronics" - powiedział Donald Tusk.

Publikacje wadliwych werdyktów SN i TK będą opatrzone przypisem

Na konferencji premier poinformował też, że rząd przyjął uchwałę zakładającą, że publikacje werdyktów - wadliwych ze względu na orzekający skład sędziowski - Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego, będą opatrzone odpowiednim przypisem.

Tusk powiedział, że uchwała rządu dotyczy "kwestii werdyktów" Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego. "Dużo czasu zabrało nam dokładnie zanalizowanie, co robić z werdyktami SN, szczególnie wtedy, kiedy w SN orzekają ci, którzy według polskiego prawa, konstytucji nie powinni tam zasiadać" - powiedział premier na konferencji prasowej przed wylotem do Brukseli.

Zaznaczył, że zawsze wtedy, kiedy werdykty te są wadliwe - zgodnie z uchwałą Sejmu, jeśli chodzi o Trybunał Konstytucyjny i zgodnie z uchwałą rządu, jeśli chodzi o Sąd Najwyższy - będą opatrzone przypisem. "Aby każdy, kto będzie czytelnikiem tej publikacji, wiedział, że (...) ta sytuacja, instytucje lub werdykty są wadliwe z punktu widzenia państwa polskiego" - dodał premier.


Tusk: przed świętami masło nie powinno być droższe

"To jest incydentalna interwencja win-win. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych na tym nie straci, masło jest bardzo drogie" - powiedział w środę Tusk.

Premier wskazał, że masło w Polsce należy do najtańszych w Europie, ale pozostaje zbyt drogie z punktu widzenia najmniej zarabiających klientów. Dodał, że interwencja ma nie pozwolić spekulantom na grę cenami masła tuż przed świętami.

"Nikt nie da gwarancji, że ceny masła wyraźnie spadną, chociaż to jest dość +masywna+ interwencja. Mamy uzasadnioną nadzieję i oczekiwania, że utrudni to działanie potencjalnym spekulantom. Masło nie powinno być przed świętami droższe. Chcemy chronić polskie rodziny narzędziami, które mamy w dyspozycji" - podkreślił premier.


Do sądu wpłynął wniosek o wydanie ENA wobec Romanowskiego

Rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak poinformował w środę, że prokurator wystąpił do Sądu Okręgowego w Warszawie o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec Marcina Romanowskiego, podejrzanego w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości. Jak ustaliła PAP, wniosek ten wpłynął już do sądu. Prokuratura ma podejrzenia, że Romanowski opuścił Polskę. Z tym podejrzeniem skierowaliśmy się do sądu, aby wydał ENA - przekazał rzecznik PK prok. Przemysław Nowak.

Wcześniej, 12 grudnia prokurator podjął decyzję o wszczęciu poszukiwań Romanowskiego listem gończym. Poszukiwania - jak mówił Nowak - okazały się bezskuteczne. Do tej pory nie udało się ustalić miejsca pobytu Romanowskiego na terenie kraju. 

ZUS przyznał dotąd niemal 837 tys. ulg w ramach wakacji składkowych

Od 1 listopada mikroprzedsiębiorcy wpisani do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i komornicy sądowi mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne w jednym wybranym przez siebie miesiącu w każdym roku kalendarzowym.

"Wakacje składkowe to ogromne przedsięwzięcie. Od początku jego funkcjonowania zostało złożonych ponad 1,4 mln wniosków o zwolnienie z opłacania składek, w tym przeszło 1,3 mln w listopadzie za grudzień z terminem płatności do 20 stycznia. Niemal 837 tys. wnioskodawców już wie, że otrzymało ulgę. Jeszcze w grudniu zostaną wysłane kolejne informacje o przyznaniu wakacji składkowych – poinformował rzecznik ZUS.


Prezydent Gruzji apeluje w PE o silniejszą reakcję Europy na wydarzenia w jej kraju

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili w emocjonalnym przemówieniu, wygłoszonym w środę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, zaapelowała do Unii Europejskiej o silniejszą reakcję na wydarzenia w jej kraju. „Można i należy zrobić znacznie więcej" – podkreśliła.

Zurabiszwili opowiadała o protestach, w jakich pogrążył się jej kraj w ostatnich tygodniach po październikowych wyborach parlamentarnych. Jak mówiła, Gruzini postrzegają zejście z europejskiej ścieżki przez władze Gruzji jako pozbawienie ich wolności, przyszłości i w pewnym sensie - niepodległości.

"Za każdym razem, kiedy Gruzini czują się zagrożeni w swojej wolności, w swojej europejskości, w swojej niezawisłości, to protestują. Za każdym razem, kiedy Gruzini masowo wychodzą na ulicę, robią to dlatego, że czują, iż to jest dla nich kwestia egzystencjalna i to właśnie dzieje się w tej chwili” – powiedziała. Dodał, że nie jest to ruch rewolucyjny, ponieważ nie ma żądań usunięcia kogoś z jakichś funkcji, tylko jest wezwaniem do powtórzenia wyborów w sposób wolny i uczciwy.

KE sprawdzi, czy wsparcie dla elektrowni Lubiatowo-Kopalino jest zgodne z prawem

Komisja Europejska poinformowała w środę, że wszczęła dochodzenie by ocenić, czy wsparcie publiczne, które Polska planuje przyznać na rzecz elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino, jest zgodne z przepisami UE dotyczącymi pomocy państwa.

We wrześniu 2024 r. Polska powiadomiła Komisję o planie wsparcia spółki państwowej Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. (PEJ) w budowie elektrowni jądrowej. "Na tym etapie w oparciu o wstępną ocenę Komisja uznała, że pakiet pomocy jest konieczny i ma efekt zachęty, ponieważ beneficjent nie zrealizowałby projektu bez wsparcia publicznego. Niemniej Komisja ma na tym etapie wątpliwości, czy środek jest w pełni zgodny z przepisami UE dotyczącymi pomocy państwa" - przekazała KE.

Prezydent Jun nie stawił się na przesłuchanie przed służbami antykorupcyjnymi

Tymczasowo pozbawiony władzy prezydenta Korei Płd. Jun Suk Jeol, wobec które prowadzone są śledztwa w związku z wprowadzeniem stanu wojennego 3 grudnia, nie stawił się w środę na przesłuchanie służb antykorupcyjnych. Jun został wezwany przez wspólny zespół śledczy, złożony z agencji ds. korupcji wśród najwyższych rangą urzędników (CIO), policji i jednostki śledczej ministerstwa obrony, o stawienie się w biurze CIO w Gwacheon pod Seulem w środę rano.

Szef CIO Oh Dong Wun powiedział we wtorek komisji ustawodawczej parlamentu, że wezwanie, które usiłowano dostarczyć Junowi od początku tygodnia, zostało odrzucone celowo, a CIO sprawdza, czy zostały spełnione kryteria, by móc ubiegać się o nakaz aresztowania prezydenta. Śledczy bezskutecznie próbowali również uzyskać dostęp do siedziby służb bezpieczeństwa, znajdującej się w kompleksie prezydenckim w Yongsan. Powołując się na zasady poufności danych niejawnych, prezydenckie służby bezpieczeństwa odmówiły wpuszczenia zespołu, który miał pobrać dane z serwerów dotyczące m.in. historii połączeń z zabezpieczonego telefonu używanego przez szefa policji Czo Dzi Ho.

na zdjęciu: Premier Donald Tusk podczas oświadczenia dla mediów na lotnisku Okęcie w Warszawie. Premier udaje się do Brukseli, gdzie weźmie udział w jednodniowym szczycie Unia Europejska-Bałkany Zachodnie. fot. PAP/Albert Zawada

SW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj176 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (176)

Inne tematy w dziale Polityka