na zdjęciu: dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej. fot. Salon24.pl
na zdjęciu: dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej. fot. Salon24.pl

Dr Łukasz Jankowski: w zawodzie lekarzy zdarzają się czarne owce. Walczymy z nimi

Redakcja Redakcja Wideo Salon24 Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
W najnowszej rozmowie dla Salon24 dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej porusza najważniejsze problemy, z którymi mierzy się polska służba zdrowia. Wywiad prowadzony przez Tomasza Wypycha jest pełen konkretnych deklaracji, analiz i mocnych opinii. Jankowski otwarcie mówi o jakości kształcenia lekarzy, problemach systemowych oraz etyce zawodowej. Warto zobaczyć cały materiał na YouTube, aby poznać jego pełne stanowisko.

Dr Łukasz Jankowski: walczymy z “czarnymi owcami” w środowisku lekarskim

Jednym z kluczowych tematów wywiadu jest odpowiedzialność lekarzy za jakość pracy i etykę zawodową. Jankowski, zapytany o sytuacje, w których lekarze nie spełniają swoich obowiązków, mówi wprost:

– Czarne owce w zawodzie? Walczymy z nimi. To lekarze, którzy zaniedbują swoje obowiązki – nie wychodzą do pacjenta, nadużywają alkoholu na dyżurze lub bagatelizują objawy – mówi w Salon24 dr Łukasz Jankowski.

Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej podkreśla, że takie zachowania nie mogą być tolerowane, ponieważ zagrażają pacjentom. - 99,9 proc. lekarzy to profesjonaliści, ale zdarza się, że nieodpowiednie osoby podważają zaufanie do całego środowiska medycznego - mówi prezes NIL. Jak dodaje, izby lekarskie zajmują się takimi przypadkami poprzez postępowania dyscyplinarne, a nieuczciwi medycy mogą nawet stracić prawo wykonywania zawodu. (dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo)

Obejrzyj całą rozmowę z prezesem NIL dr Łukaszem Jankowskim na naszym kanale YouTube:


Klauzula sumienia nie zagrozi życiu pacjentów

Tematem budzącym społeczne emocje jest klauzula sumienia lekarzy. Jankowski tłumaczy, że jest to prawo człowieka, ale nie może być nadużywane.

– Klauzula sumienia nigdy nie przysłoni nam ratowania pacjentów. Prawo jednoznacznie wskazuje, że życie i zdrowie pacjenta jest nadrzędne, a lekarze zawsze muszą podjąć interwencję w sytuacji zagrożenia – podkreśla Jankowski. 

Prezes NIL zaznacza również, że klauzula sumienia dotyczy indywidualnego lekarza, a nie instytucji, co często bywa błędnie interpretowane w dyskursie publicznym.


Jak wygląda polski system zdrowia? Problemy i rozwiązania

Dr Jankowski nie unikał tematów trudnych, takich jak chaos w organizacji opieki zdrowotnej czy niedobór lekarzy. Zdaniem prezesa NIL polski system opieki zdrowia działa w oderwaniu od realnych potrzeb pacjentów. Dr Jankowski przyznaje, że pacjenci błądzą między specjalistami, a lekarze często pozostają bezradni, gdy nie mogą zapewnić im dostępu do szybkiej diagnostyki.

W rozmowie prezes Naczelnej Izby Lekarskiej podaje przykłady rozwiązań:


  • Opieka koordynowana – dobrze zaprojektowana mogłaby odciążyć lekarzy i zapewnić pacjentom lepszą jakość leczenia.
  • Sieć szpitali – Jankowski postuluje stworzenie systemu, w którym szpitale wojewódzkie współpracują ze szpitalami powiatowymi, a pacjenci są kierowani tam, gdzie mogą otrzymać najlepszą pomoc.
  • Zwiększenie roli nowoczesnych technologii – rozwój telemedycyny i centrów kompetencji chirurgicznych to przyszłość, która może przynieść realną ulgę systemowi.


Odpowiedzialność cywilna zamiast strachu przed karą

Kolejny, wątkiem poruszonym w rozmowie jest problem błędów medycznych i odpowiedzialności lekarzy. Jankowski wskazuje, że system oparty na odpowiedzialności karnej wprowadza atmosferę strachu w środowisku medycznym.

– Chcemy, aby lekarze podejmowali medycznie uzasadnione ryzyko bez obawy, że trafią do więzienia za błąd. Każdy lekarz jest ubezpieczony i gotowy do odpowiedzialności cywilnej, ale nie może działać w ciągłym strachu – wyjaśnia.

Edukacja, czyli klucz do lepszego zdrowia

Na koniec rozmowy prezes NIL zwraca uwagę na znaczenie edukacji zdrowotnej w społeczeństwie. Lekarze apelują o wprowadzenie do szkół przedmiotu, który uczyłby młodych ludzi podstaw profilaktyki zdrowotnej.

– Potrzebujemy edukacji, która nauczy ludzi badać się regularnie i dbać o zdrowie – mówi w rozmowie z Salon24 prezes Naczelnej Izby Lekarskiej. 

na zdjęciu: dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej. fot. Salon24.pl

Tomasz Wypych

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj23 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (23)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo