Donald Trump, fot. PAP/EPA/ALLISON ROBBERT
Donald Trump, fot. PAP/EPA/ALLISON ROBBERT

Powrót Trumpa do władzy. Wojna celna i niepewność globalnym rynku – co nas czeka?

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 112
Wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w 2024 roku oraz republikańska większość w obu izbach Kongresu mogą oznaczać fundamentalną zmianę kierunku gospodarczego USA, prowadząc do globalnych konsekwencji. W opinii ekonomistów i analityków, polityka Trumpa będzie charakteryzować się wzrostem niepewności, protekcjonizmem, ekspansją fiskalną i skutkami dla globalnego handlu. Skutki te będą odczuwalne nie tylko w USA, ale również na świecie, w tym w Polsce.

Niepewność i nieprzewidywalność polityki gospodarczej

Ekonomiści PKO BP opublikowali raport, w którym podkreślają, że powrót Trumpa na urząd prezydenta oraz republikańska dominacja w Kongresie zwiastują okres dużej niepewności gospodarczej. Przyczyniają się do tego:

  • Nieprzewidywalność decyzji Trumpa, który otacza się lojalistami, niehamującymi jego radykalnych pomysłów.
  • Zerwanie z polityką Bidena – Trump planuje odwrócić reformy obecnej administracji, m.in. w zakresie polityki klimatycznej czy regulacji handlowych.
  • Zapowiedzi wprowadzenia „przyspieszonych pozwoleń środowiskowych dla inwestorów”, którzy zainwestują w USA powyżej 1 mld dolarów, pokazują zwrot ku priorytetyzacji inwestycji przemysłowych kosztem regulacji ekologicznych.


Protekcjonizm i wojna celna – globalne skutki

Jednym z filarów programu Trumpa jest ochrona amerykańskiego przemysłu. Zapowiedział on: cło 10% na cały import do USA, cło 60% na produkty z Chin, cło 25% na towary z Meksyku i Kanady.

Taka polityka może wywołać globalną falę retorsji handlowych ze strony Chin i Unii Europejskiej. Według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), polityki protekcjonistyczne mogą kosztować gospodarki UE i USA 1,6 proc. PKB w 2026 roku.

Dla Polski, której gospodarka jest silnie powiązana z niemieckim eksportem (27,9 proc. polskiego eksportu trafia do Niemiec), konsekwencje mogą być odczuwalne pośrednio. USA to bowiem największy odbiorca towarów z Niemiec. W efekcie polskie firmy eksportowe mogą doświadczyć osłabienia popytu, zwłaszcza w branżach takich jak motoryzacja, elektronika i przemysł maszynowy. Wzrost barier handlowych może prowadzić do globalnego spowolnienia gospodarczego, dotykając polskie przedsiębiorstwa współpracujące z zagranicznymi partnerami.


Rynek pracy – skutki masowych deportacji

Program Trumpa zakłada przeprowadzenie największej w historii USA deportacji nielegalnych migrantów – nawet kilkunastu milionów osób. Migranci stanowią istotną część amerykańskiego rynku pracy, zwłaszcza w sektorach takich jak rolnictwo, budownictwo czy usługi. Według szacunków w latach 2020-2022 aż 42 proc. pracowników rolnych stanowili migranci bez zezwolenia. Masowe deportacje doprowadzą do niedoboru siły roboczej, co nasili presję płacową i inflacyjną. W konsekwencji nastąpi wzrost cen żywności i usług w USA z powodu braku pracowników, zwłaszcza w rolnictwie i budownictwie. Z kolei zachwianie stabilności rynku pracy może wywołać spowolnienie wzrostu gospodarczego.

Polityka fiskalna – deficyt i dług publiczny

Powrót Trumpa oznacza również kontynuację obniżek podatków z programu Tax Cuts and Jobs Act, co zdaniem analityków zwiększy deficyt budżetowy i dług publiczny USA. Według szacunków w latach 2026-2035 deficyt fiskalny wzrośnie o 7,5 bln dolarów, dług publiczny wzrośnie o 17 punktów procentowych PKB do 2035 roku.

Natomiast ekspansywna polityka fiskalna przyczyni się do wzrostu inflacji, co wymusi bardziej restrykcyjną politykę pieniężną Rezerwy Federalnej (Fed), oraz wyższych stóp procentowych w USA, co z kolei zmniejszy atrakcyjność walut rynków wschodzących, takich jak złoty i może doprowadzić do osłabienia złotego wobec dolara.


Energetyka i polityka klimatyczna

Trump zapowiedział wycofanie regulacji Bidena dotyczących zielonej transformacji oraz zwiększenie krajowego wydobycia ropy i gazu ziemnego. Wśród głównych zmian są:

  • Zniesienie Electric Vehicle Mandate, czyli regulacji promujących samochody elektryczne,
  • Wzrost produkcji energii ze źródeł konwencjonalnych i jądrowych, kosztem odnawialnych źródeł energii (OZE).

Spadek cen surowców energetycznych w USA może wpłynąć na stabilizację cen ropy i gazu na świecie, a wzrost emisji CO2 przyhamuje globalne cele klimatyczne i transformację w stronę zielonej energii.

Skutki dla Polski i Europy

Wprowadzenie programu gospodarczego Trumpa będzie miało pośredni wpływ na Polskę i UE:

  • Osłabienie niemieckiego eksportu w wyniku wojny celnej osłabi popyt na polskie towary, co może spowolnić wzrost PKB Polski.
  • Presja na osłabienie złotego z powodu wyższych stóp procentowych w USA.
  • Ryzyka związane z zakończeniem wsparcia Ukrainy, które Trump zapowiadał. Potencjalny koniec wojny może zmienić dynamikę migracji oraz wpłynąć na inwestycje w Polsce.

Podsumowanie:

W tekście mogłeś przeczytać, że;

  • Trump jest politykiem nieprzewidywalnym, który zrywa z polityką Bidena w obszarach klimatu, handlu i regulacji.
  • Chce wprowadzić cła na import, a odwet handlowy Chin i UE osłabi globalny handel
  • Planowane deportacje kilkunastu milionów migrantów zachwieją rynkiem pracy, zwłaszcza w rolnictwie i budownictwie.
  • Przedłużenie obniżek podatków zwiększy deficyt o 7,5 bln USD i dług publiczny o 17 pp PKB do 2035 r.
  • Zamierza zwiększyć wydobycie ropy i gazu oraz ograniczyć wsparcie dla zielonej transformacji.
  • Skutki dla Polski to osłabienie eksportu do Niemiec i pośrednie spowolnienie gospodarki oraz możliwe osłabienie złotego z powodu wyższych stóp procentowych w USA.
  • Koniec wsparcia dla Ukrainy może zmienić sytuację geopolityczną i migracyjną w regionie.

red.

Źródło zdjęcia PAP/EPA/ALLISON ROBBERT



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj112 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (112)

Inne tematy w dziale Polityka