Spotkanie premiera Tuska z prezydentem Ukrainy, krok UE w stronę rozszerzenia Wspólnoty, śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez b. prokuratora, poprawki do noweli rozszerzającej dostęp do recept na darmowe leki i pogrzeb Stanisława Tyma - zapraszamy na podsumowanie informacji do godz. 16:00.
KPRM: premier Tusk udał się do Lwowa, rozmawiał z prezydentem Ukrainy
Premier Donald Tusk udał się do Lwowa, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformowała w mediach społecznościowych Kancelaria Premiera. Wizyta trzymana była w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa.
O spotkaniu jako pierwszy poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Odbyłem już rozmowy z kanclerzem Niemiec, z kanclerzem Austrii, dziś spotkam się tu we Lwowie z premierem Polski Donaldem Tuskiem w sprawie pracy nowego ministerstwa (Ministerstwa Jedności Narodowej) i wsparcia dla Ukraińców za granicą" - przekazał Zełenski na Ogólnoukraińskim Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych organizowanym w tym mieście.
Opus Dei: Marcin Romanowski nie przebywa w naszych ośrodkach
W ubiegłym tygodniu Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa zadecydował o trzymiesięcznym areszcie dla Romanowskiego. Poseł nie stawił się na posiedzeniu sądu. W czwartek prokurator kierujący śledztwem wydał list gończy za posłem.
W komunikacie opublikowanym na portalu X przez biuro informacyjne Opus Dei w Polsce czytamy, że Marcin Romanowski nie mieszka i nie przebywa w ośrodkach związanych z Opus Dei w Polsce. "Władze prałatury nie posiadają wiedzy na temat miejsca jego pobytu" – zapewnili autorzy komunikatu.
Państwa członkowskie przyjęły konkluzje dotyczące rozszerzenia Wspólnoty
Unijni ministrowie ds. europejskich przyjęli we wtorek w Brukseli konkluzje dotyczące rozszerzenia UE. Dokument dotyczy 10 krajów: Gruzji, Mołdawii, Ukrainy i Turcji oraz sześciu państw Bałkanów Zachodnich: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii.
W środę w Brukseli odbędzie się także spotkanie unijnych przywódców z liderami Bałkanów Zachodnich, podczas którego omawiane będzie zacieśnianie partnerstwa i integracji tych państw z UE w czasie procesu akcesyjnego. Posiedzeniu przewodniczyć będzie nowy szef Rady Europejskiej Antonio Costa, a udział we wspólnej kolacji zapowiedzieli liderzy wszystkich 27 państw członkowskich.
W przyjętych we wtorek konkluzjach w sprawie rozszerzenia ministrowie potwierdzili swoje „pełne i jednoznaczne zaangażowanie w perspektywę członkostwa w UE dla Bałkanów Zachodnich, Ukrainy i Mołdawii”. Jak dodano, Turcja pozostaje krajem kandydującym i partnerem UE w wielu obszarach, chociaż rozmowy akcesyjne z powodu sytuacji politycznej w Turcji od sześciu lat tkwią w impasie. W dokumencie podkreślono ponadto, że działania władz Gruzji doprowadziły do wstrzymania rozmów o członkostwie tego kraju w UE. Ministrowie wyrazili ubolewanie z powodu niedawnego oświadczenia partii rządzącej Gruzińskie Marzenie o zawieszeniu procesu przystąpienia do Wspólnoty do 2028 r. Od ogłoszenia tej decyzji w Gruzji nie ustają protesty obywateli.
Śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez b. Prokuratora Regionalnego w Lublinie
Rzeczniczka sądeckiej prokuratury prok. Justyna Rataj-Mykietyn wyjaśniła, że w Prokuraturze Regionalnej w Lublinie został przeprowadzony audyt zewnętrzny, którego jednym z przedmiotów badania były delegacje służbowe - wykonywane przy użyciu samochodów prywatnych.
Poinformowała, że - według ustaleń - mogły pojawiać się nieprawidłowości w rozliczeniach delegacji ówczesnego Prokuratora Regionalnego na przejazdy służbowe. "Opracowany raport dał podstawy do zarządzenia czynności sprawdzających” - przekazała prok. Rataj-Mykietyn.
Do nieprawidłowości w rozliczaniu delegacji miało dochodzić od 1 stycznia 2023 r. do 26 stycznia 2024 r. Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu 8 listopada wszczęła śledztwo o przestępstwo z art 231 par. 2 kodeksu karnego, to jest w sprawie nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. Za ten czyn grozi kara od jednego roku do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Postępowanie znajduje się w fazie „in rem” co oznacza, że nikomu nie przedstawiono zarzutów.
Komisja zdrowia: poprawki do noweli rozszerzającej dostęp do recept na darmowe leki
Senacka Komisja Zdrowia zaproponowała we wtorek poprawki doprecyzowujące do nowelizacji ustawy, która umożliwi dzieciom i seniorom otrzymanie recepty na bezpłatny lek, niezależnie od tego, czy lekarz wystawiający receptę ma kontrakt z NFZ, czy nie.
Wiceminister zdrowia Marek Kos, odpowiadając na pytania senatorów zapewnił, że NFZ ma zabezpieczone pieniądze na poniesienie kosztu wynikającego ze zmiany. Roczny koszt rozszerzenia uprawnień do wystawiania recept na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów resort zdrowia oszacował na 415 mln zł. Kos zaznaczył, że są to dane "orientacyjne". Senacka komisja zdrowia poparła w łącznym głosowaniu poprawki zgłoszone przez biuro legislacyjne Senatu.
Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw zakłada, że recepty na bezpłatne leki dla pacjentów - dzieci do 18. roku życia i seniorów po ukończeniu 65. roku życia - będą mogli wystawić wszyscy lekarze, niezależnie od tego, czy mają kontrakt z NFZ, czy go nie mają, czyli także w ramach prywatnej praktyki.
Receptę na darmowy lek lekarz będzie mógł wystawić także m.in. w zakresie opieki psychiatrycznej, leczenia uzależnień, leczenia stomatologicznego, opieki paliatywnej i hospicyjnej.
Dolnośląskie: Poziom wypłat zasiłków powodziowych w woj. dolnośląskim to prawie 95 proc.
Członkowie sejmowej komisji odwiedzali miejsca dotknięte powodzią od poniedziałku, we wtorek przyjechali do Kłodzka. Pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński przekazał, do tej pory zaangażowano ok. 3 mld zł ze środków publicznych na proces odbudowy. Zaznaczył, że intensywne prace ruszą na wiosnę, gdy rozpocznie się nowy okres inwestycyjny pozytywnie ocenił pracę posłów reprezentujących różne opcje polityczne. Zauważył, że bardzo aktywnie uczestniczyli oni w pracach Sejmu.
"Angażujemy środki rządowe, poziom wypłat zasiłków tutaj województwie dolnośląskim to prawie 95 proc., w województwie opolskim prawie 97 proc. Systematycznie uruchamiamy te krytyczne inwestycje publiczne, które muszą być realizowane" - powiedział Kierwiński.
Stanisław Tym spoczął na cmentarzu Wojskowym na Powązkach
Stanisław Tym spoczął we wtorek na cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Ceremonię pogrzebową prowadził Jerzy Baczyński, redaktor naczelny "Polityki". W ostatniej drodze aktorowi, scenarzyście, satyrykowi towarzyszyła rodzina, koledzy, m.in. Janusz Gajos, Wiktor Zborowski, Marek Kondrat, Maja Komorowska oraz miłośnicy jego twórczości.
Stanisław Tym zmarł 6 grudnia. Odszedł w wieku 87 lat po długiej chorobie. Największą popularność zapewniły mu kreacje w "Misiu", którego był scenarzystą i współreżyserem, a także w "Rejsie" Marka Piwowskiego, "Rozmowach kontrolowanych" Sylwestra Chęcińskiego oraz "Rysiu", którego sam zrealizował. W swoim dorobku artystycznym miał również udział w takich serialach, jak "Czterdziestolatek", "Czterdziestolatek dwadzieścia lat później", "Bank nie z tej ziemi", "Tylko miłość" czy "Spadkobiercy".
na zdjęciu: Premier Donald Tusk (C) podczas wizyty we Lwowie, 17 bm. Premier Donald Tusk przebywa na Ukrainie, gdzie spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. (ad) PAP/KPRM HANDOUT EDITORIAL USE ONLY NO SALES
SW
Inne tematy w dziale Polityka