fot. Pixabay
fot. Pixabay

Rząd sprzedaje 1000 ton masła, Polska otrzyma rekordowy przelew z KPO

Redakcja Redakcja Newsy do 12 Obserwuj temat Obserwuj notkę 126
Stabilizacja cen masła przez rząd, rekordowe środki dla Polski z KPO, wzmocnienie polskiej armii dzięki Rosomakom, pożegnanie wybitnego artysty Stanisława Tyma oraz możliwy przełom w poszukiwaniach Krzysztofa Dymińskiego. Wydarzenia w skrócie.

Sprzedaż masła z rezerw strategicznych

W odpowiedzi na rosnące ceny masła na światowych rynkach, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS) ogłosiła przetarg na sprzedaż 1000 ton mrożonego masła w blokach po 25 kg. Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, działania te mają na celu stabilizację cen produktu, który w ostatnich miesiącach zdrożał średnio o 30 proc. rok do roku. Według prognoz ekspertów, średnia cena kostki masła może osiągnąć poziom 10 zł w pierwszej połowie przyszłego roku, choć jeszcze w grudniu przewidywane są liczne promocje.


Masło, które ma trafić do sprzedaży, pochodzi z rezerw strategicznych i jest podzielone na trzy zadania przetargowe. Największą partię, 497 ton, dostarczyła Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita. Kolejne 300 ton pochodzi z Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego „Lacpol”, a 200 ton wyprodukowała firma Polmlek Grudziądz. Minimalna cena sprzedaży wynosi 28,38 zł/kg bez VAT. Przetarg zostanie rozstrzygnięty w czwartek, 19 grudnia.

Rząd podkreśla, że działania Agencji mają strategiczny charakter, a rezerwy żywnościowe są przeznaczone na sytuacje kryzysowe. W ostatnich tygodniach, zgodnie z analizami Santandera, ceny masła wzrosły o 2,2 proc. w porównaniu do października, co jest częścią szerszego trendu wzrostu cen żywności.


40 miliardów złotych dla Polski z KPO

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, zapowiedziała, że Polska otrzyma jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia rekordowy przelew z Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Kwota 40 miliardów złotych (9,4 mld euro) ma zostać przeznaczona na kluczowe inwestycje, które stanowią fundament odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19.

Wśród priorytetowych projektów znalazły się inwestycje w rozwój farm wiatrowych na Bałtyku, termomodernizację budynków, wsparcie szpitali onkologicznych oraz zakup nowych pociągów i remonty linii kolejowych. Minister podkreśliła również, że trwają przygotowania do złożenia czwartego i piątego wniosku o płatność, aby zapewnić dalsze finansowanie projektów w ramach KPO.

Ministerstwo zaznaczyło, że środki te będą miały istotny wpływ na rozwój infrastruktury i gospodarki, a jednocześnie zdementowało doniesienia o rzekomym wstrzymaniu wypłat przez Komisję Europejską.


Nowe transportery Rosomak dla polskiego wojska

W obecności wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza podpisano we wtorek umowę na dostawę 80 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak-L z systemami wieżowymi ZSSW-30 i wyrzutniami pocisków Spike. Kontrakt o wartości 4,3 mld zł przewiduje dostawy w latach 2027-2028.

Szef MON podkreślił, że Rosomaki-L to kluczowy sprzęt dla polskiej armii, a ich nowoczesna wersja, wydłużona i bardziej nośna, jest niezbędna dla podniesienia zdolności bojowych sił lądowych. W lipcu tego roku zamówiono już 58 Rosomaków, co w sumie daje 138 nowych pojazdów w 2024 roku.

Podczas uroczystości zapowiedziano również wzrost zdolności produkcyjnych Huty Stalowa Wola, która w przyszłości ma dostarczać nawet do 160 sztuk armatohaubic KRAB i bojowych wozów piechoty Borsuk rocznie. Kosiniak-Kamysz podkreślił, że priorytetem jest nowoczesny sprzęt w realistycznych cenach, który wzmocni bezpieczeństwo kraju.


Pożegnanie Stanisława Tyma

We wtorek na warszawskich Powązkach odbyły się uroczystości pogrzebowe Stanisława Tyma, jednego z najważniejszych polskich satyryków, aktorów i scenarzystów. W liście odczytanym podczas ceremonii ministra kultury Hanna Wróblewska podkreśliła wyjątkową rolę Tyma w polskiej kulturze. Jego twórczość, rozpięta między filmem, teatrem a literaturą, stała się symbolem odwagi, prawdy i refleksji.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nazwał odejście artysty „końcem pewnej epoki”. Wspomniał o jego wkładzie w kulturę PRL-u, kiedy to swoim humorem podnosił rodaków na duchu w trudnych czasach. Przypomniano również jego kultowe role w filmach Stanisława Barei, a także wieloletnią działalność publicystyczną w najważniejszych polskich tygodnikach.

Przełom w poszukiwaniach Krzysztofa Dymińskiego?

Pasażer jednego z warszawskich autobusów zrobił zdjęcie osoby łudząco przypominającej zaginionego Krzysztofa Dymińskiego. Fotografię udostępniła w mediach społecznościowych matka nastolatka.


16-letni Krzysztof Dymiński zaginął 27 maja, kiedy to wyszedł z domu w miejscowości Pogroszew Kolonia w gminie Ożarów Mazowiecki i od tej pory nie było z nim kontaktu. Od czasu do czasu pojawiały się sygnały, że chłopak był widziany na terenie Polski, ale nie znalazły potwierdzenia. Policja apeluje, aby wszystkie osoby, które widziały zaginionego 16-latka skontaktowały się z Komendą Powiatową Policji Warszawa Zachód z siedzibą w Starych Babicach. Informacje można przekazać telefonicznie dzwoniąc na numer (0-22) 603 6555 lub piszą maila na adres dyzurny.ksp@policja.waw.pl.

red.

Źródło zdjęcia Pixabay



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj126 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (126)

Inne tematy w dziale Polityka