Członkowie państwowej komisji ds. pedofilii mieli nadużywać przejazdów służbowych taksówkami w prywatnych celach, za które zapłacił podatnik. Tak twierdziła nowa przewodnicząca, Karolina Bućko, odwołując za niegospodarność dwoje członków gremium. Prokuratura właśnie umorzyła śledztwo w tej sprawie, wszczęte na podstawie dwóch zawiadomień.
Karolina Bućko, nowa przewodnicząca komisji ds. pedofilii, w czerwcu złożyła zawiadomienie do prokuratury w związku z podejrzeniem przestępstwa niegospodarności wobec Barbary Chrobak i Hanny Elżanowskiej. Kobiety zostały usunięte niejako dyscyplinarnie z instytucji. Według audytu, obie pracowniczki miały wydać ok. 25 tys. i ok. 10 tys. zł na służbowe taksówki. Chrobak i Elżanowska odpierały zarzuty, twierdząc, że nigdy nie nadużywały podróży służbowych. Zostały powołane przez Sejm do komisji w lipcu 2020 roku.
Umorzenia w medialnej sprawie
Jest już finał tego postępowania. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, Piotr Skiba przekazał, że kursy dotyczyły dojazdów do instytucji, z którymi członkowie komisji współpracowali, przejazdów z domu do pracy oraz z pracy, przejazdów związanych ze spotkaniami z pokrzywdzonymi oraz ich rodzinami w tym z osobami, które chciały pozostać anonimowe i preferowały spotkanie poza siedzibą urzędu jak również przejazdów do siedziby urzędu w trakcie urlopu. Śledztwo więc umorzono w całości.
Śledczy sprawdzili zarówno trasy przejazdów jak i ich punkty startowe oraz końcowe. Zweryfikowali okoliczności w związku, z którymi zamawiano ww. przejazdy i skonfrontowali je z wewnętrznymi przepisami dotyczącymi odbywania podróży służbowych w ramach komisji ds. pedofilii pod kątem oceny ich służbowego charakteru.
- Ustalono, iż przejazdy odbywały się na terenie Warszawy i jako takie – zgodnie z wewnętrznymi regulacjami obowiązującymi w ww. urzędzie – nie stanowiły podróży służbowych, które wymagają uzyskania polecenia przełożonego i jako takie nie mogły stanowić podstaw do zarzucenia członkom komisji złamania ww. regulacji - zaznaczył Skiba.
W uzasadnieniach wskazywano, że brak stosownych ograniczeń dla korzystania przez członków komisji z przejazdów taksówkami opisanych w aktach wewnętrznych nie warunkuje negatywnej prawnokarnej oceny takiego zachowania. Prokuratura ocieniła, że w związku z tym czyny te nie zawierały znamion czynu zabronionego i oba postępowania umorzono.
- Rozwiązaliśmy dzisiaj jeden z problemów personalnych, ale zmiany i rozwiązania wymaga problem systemowy, który ujawnił się w toku tego postępowania (...). Rozmowy, które dzisiaj odbyłem, wskazują na to, że jest ponadpartyjna zgoda (...) co do tego, żeby w następnym kroku rozwiązać w systemowy sposób sytuację w państwowej komisji do spraw pedofilii - dziękował Szymon Hołownia po głosowaniu w Sejmie, w którym również duża część opozycji optowała za odwołaniem dwóch członkiń komisji na podstawie wysuwanych zarzutów ws. przejazdów służbowych.
Oprócz zawiadomień do prokuratury pojawiły się relacje o stosowaniu mobbingu przez Elżanowską i Chrobak na innych członków.
Komisja ds. pedofilii - utworzenie i zadania
Państwowa Komisja ds. Pedofilii została powołana 24 lipca 2020 roku na mocy ustawy z dnia 30 sierpnia 2019 roku o państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę małoletniego poniżej lat 15.
Główne zadania komisji:
- Wyjaśnianie przypadków pedofilii: zajmuje się badaniem zgłoszonych spraw oraz analizą postępowań dotyczących przestępstw seksualnych wobec dzieci
- Monitorowanie działań instytucji: ocenia, jak instytucje publiczne (prokuratura, sądy, szkoły) reagują na przypadki pedofilii
- Gromadzenie informacji i tworzenie rejestru: prowadzi rejestr sprawców oraz dokumentuje przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich
- Działania prewencyjne: przygotowuje raporty oraz rekomendacje mające na celu zapobieganie przypadkom pedofilii
- Pomoc ofiarom: oferuje wsparcie osobom pokrzywdzonym, w tym pomoc prawną oraz kierowanie do odpowiednich instytucji.
Komisja działa jako niezależny organ i ma uprawnienia do wglądu w akta oraz przesłuchiwania świadków, jednak jej działalność od początku budziła kontrowersje w zakresie skuteczności, braku uprawnień śledczych oraz pojawiających się zarzutów o opóźnienia w realizacji zadań.
Z artykułu dowiedziałeś się:
- na czym polegały wysuwane zarzuty pod adresem członkiń państwowej komisji ds. pedofilii zawarte w zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa
- Barbara Chrobak i Hanna Elżanowska nie przyznawały się do nadużywania przejazdów taksówkami
- prokuratura umorzyła śledztwo na podstawie dwóch zawiadomień od szefowej państwowej komisji ds. pedofilii Karoliny Bućko
- kiedy powołano i jakie są zadania państwowej komisji ds. pedofilii
Fot. Barbara Chrobak (L) i Hanna Elżanowska (P) w Sejmie/arch. PAP
GW
Inne tematy w dziale Społeczeństwo