Mikrofon TVN24 - zdjęcie ilustracyjne. PAP/Andrzej Jackowski
Mikrofon TVN24 - zdjęcie ilustracyjne. PAP/Andrzej Jackowski

USA przerwały milczenie w sprawie TVN. "W dzisiejszym świecie to konieczne"

Redakcja Redakcja Newsy do 21 Obserwuj temat Obserwuj notkę 46
Oświadczenie Departamentu Stanu USA ws. TVN, brak wotum zaufania dla kanclerza Niemiec Olafa Scholza, wyrok sądu w sporze Michała Adamczyka i TVP oraz doniesienia o nadchodzącej historycznej wizycie króla Karola w Polsce. Zapraszamy na podsumowanie informacji do godz. 21:00.

USA/ Władze ws. TVN: walka z zagraniczną ingerencją ważna, ale nie można jej nadużywać

"W świecie, w którym zagraniczna manipulacja informacjami i złośliwe działania naszych przeciwników są coraz bardziej wyrafinowane, konieczne jest zapewnienie, by media pozostały wolne od wrogiej ingerencji. Wymaga to ciągłej czujności ze strony rządów, społeczeństwa obywatelskiego i podmiotów sektora prywatnego" - podał PAP Departament Stanu USA, odpowiadając na pytanie na temat zapowiedzi polskiego rządu o wpisaniu TVN i Polsatu na listę podmiotów strategicznych.

W przesłanym oświadczeniu Departament Stanu USA przestrzegł jednak przed nadużywaniem walki z zagraniczną ingerencją do polityki wewnętrznej. "Ważne jest, aby działania polskiego rządu koncentrowały się na zwalczaniu wrogich działań zagranicznych przeciwników. Tego środka nie można nadużywać do celów polityki krajowej" - podkreślono.


Kaczyński: niezatwierdzenie sprawozdania komitetu PiS mimo decyzji SN to przestępstwo

Decyzję PKW Kaczyński nazwał "kolejnym krokiem w stronę likwidacji polskiej demokracji". Argumentował, że pozbawienie jednej ze stron politycznego sporu środków finansowych jest niczym innym jak likwidacją zasady równości konkurujących formacji politycznych.

"Mamy decyzję prawomocną i decyzję pozytywną dla nas" - powiedział Kaczyński, odnosząc się do uwzględnionej przez SN skargi PiS. Wskazał, że w następstwie tego orzeczenia PKW musi - a nie powinna - zatwierdzić sprawozdanie komitetu wyborczego PiS. Tymczasem - jak zauważył - PKW "nie wykonała tego obowiązku prawnego". Jego zdaniem, równa się to popełnieniu przestępstwa z art. 231 Kodeksu karnego mówiącego o niedopełnieniu obowiązków i przekroczeniu uprawnień.


Obrońca złożył zażalenie na decyzję sądu o areszcie Romanowskiego

"Do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie zostało złożone zażalenie na postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec posła Marcina Romanowskiego" - napisał mec. Lewandowski na platformie X.

Jak przekazał, w zażaleniu wniesiono także o wstrzymanie wykonania postanowienia do czasu rozpoznania zażalenia przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Z informacji prokuratury wynika, że Marcin Romanowski 6 grudnia wypisał się z placówki medycznej, w której przeszedł planowany zabieg lekarski. Dodatkowo od tamtego dnia poseł ma wyłączone telefony zarejestrowane na jego dane osobowe - nie jest znane także miejsce jego pobytu. Od czwartku jest poszukiwany listem gończym.

Bundestag nie udzielił Scholzowi wotum zaufania

Bundestag w poniedziałek odmówił udzielenia wotum zaufania kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi. Decyzja parlamentu, zgodna z intencją szefa rządu, otwiera drogę do przedterminowych wyborów w lutym 2025 r. Głównymi tematami kampanii będą gospodarka i wojna w Ukrainie. Więcej na ten temat piszemy w tym miejscu:


Komisja Europejska podtrzymała blokadę pieniędzy dla Węgier

Komisja Europejska w poniedziałek odmówiła Węgrom zniesienia blokady na wypłaty z unijnego budżetu, nałożonej w ramach tzw. mechanizmu warunkowości. Podtrzymała swoje zastrzeżenia wobec Budapesztu dotyczące wydawania europejskich środków.

Węgry pozostają jedynym krajem, wobec którego Unia Europejska użyła mechanizmu, mającego chronić interesy finansowe Wspólnoty. Rozporządzenie o tzw. warunkowości z 2020 r. daje możliwość wstrzymywania wypłat z budżetu UE wobec krajów, które mają problemy z praworządnością.

Kraje członkowskie zdecydowały o uruchomieniu mechanizmu w grudniu 2022 r. na wniosek KE. Powodem były problemy w obszarach: zamówień publicznych, działań prokuratorskich, konfliktu interesów i walki z korupcją. Zastrzeżenia budzą tzw. trusty, w ramach których wydawane są unijne środki, a które nie podlegają unijnemu prawu regulującemu zamówienia publiczne. W efekcie zablokowany został dostęp do ponad połowy funduszy z polityki spójności dla Węgier. W związku z brakami w węgierskim prawie KE nie wypłaca także Budapesztowi środków z Krajowego Planu Odbudowy.


Sąd oddalił w całości pozew Michała Adamczyka przeciwko TVP

 "16 grudnia 2024 roku Sąd Okręgowy w Warszawie, XVI Wydział Gospodarczy, oddalił w całości pozew Michała Adamczyka przeciwko Telewizji Polskiej o uchylenie lub uznanie za nieważne bądź nieistniejące uchwał Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wykonującego uprawnienia właścicielskie na Walnym Zgromadzeniu Spółki w dniu 19 grudnia 2023 roku" - czytamy w komunikacie.  "Na mocy tych uchwał odwołano dotychczasowe władze TVP, tj. prezesa zarządu Mateusza Matyszkowicza i ówczesnych członków Rady Nadzorczej, oraz powołano nowych członków Rady Nadzorczej" - przypomniano.

Przekazano także, że "Adamczyk w tym samym pozwie kwestionował również powołanie przez nową Radę Nadzorczą nowego prezesa zarządu TVP Tomasza Syguta". Poinformowano, że "sąd w uzasadnieniu wyroku wskazał na brak legitymacji czynnej powoda do złożenia powództwa w tej sprawie, co było zgodne ze stanowiskiem prezentowanym przez TVP. Spółka wskazywała m.in., że Adamczyk nigdy nie został skutecznie powołany na prezesa zarządu Telewizji Polskiej". Wyrok nie jest prawomocny.

W. Brytania. Media: król Karol III w styczniu przyjedzie do Polski

Informację o tym, że w styczniu Karol III przyjedzie do Polski, podał m.in. "Daily Mail". Gazeta podkreśliła, że będzie to pierwsza wizyta króla Wielkiej Brytanii nad Wisłą od objęcia tronu w 2022 r. Będzie to zarazem pierwsza w historii wizyta monarchy Zjednoczonego Królestwa na terenie byłego obozu Auschwitz.

Piłkarskie ME kobiet - Niemcy, Dania i Szwecja rywalami Polski w grupie C

Niemcy, Dania i Szwecja będą rywalami polskich piłkarek w przyszłorocznych mistrzostwach Europy w Szwajcarii. Losowane z czwartego koszyka biało-czerwone trafiły do grupy C.

Reprezentacja Niemiec zajmuje trzecie miejsce w rankingu FIFA. Szwecja jest piąta, Dania 12., a Polska 28. Polki dwukrotnie mierzyły się z Niemkami w tegorocznej Lidze Narodów. Przegrały 1:4 i 1:3.

na zdjęciu: Mikrofon TVN24 - zdjęcie ilustracyjne. PAP/Andrzej Jackowski

SW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj46 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (46)

Inne tematy w dziale Polityka