Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Sylwester Marciniak podczas wypowiedzi dla mediów przed siedzibą Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie, PAP
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Sylwester Marciniak podczas wypowiedzi dla mediów przed siedzibą Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie, PAP

Awantura o kasę. Saga ze sprawozdaniem PiS nie ma końca

Redakcja Redakcja Newsy do 16 Obserwuj temat Obserwuj notkę 333
Zwrot akcji ws. sprawozdania finansowego komitetu PiS, nowe przepisy w UE i ostrzeżenia IMGW dla wielu regionów Polski. Zapraszamy na podsumowanie informacji do godz. 16:00.

Nieoficjalnie: PKW odroczyła obrady ws. sprawozdania komitetu PiS 

PKW zebrała się w poniedziałek po tym, gdy w ubiegłym tygodniu Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uznała skargę PiS na odrzucenie przez PKW sprawozdania komitetu wyborczego tej partii z wyborów parlamentarnych 2023 r. Zgodnie z Kodeksem wyborczym taka decyzja SN obliguje PKW do przyjęcia sprawozdania. Jednak status Izby, która podjęła tu decyzję jest kwestionowany m.in. przez obecny rząd i część członków PKW.

W poniedziałek stosunkiem głosów 5:4 PKW odroczyła obrady ws. sprawozdania komitetu PiS z wyborów parlamentarnych 2023 r. do czasu "systemowego uregulowania przez konstytucyjne władze RP statusu prawnego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN i sędziów biorących udział w orzekaniu tej izby".

Po posiedzeniu członek PKW Paweł Gieras powiedział dziennikarzom, że wniosek o odroczenie obrad złożony został po to, "żeby - krótko mówiąc - dać czas ustawodawcy na naprawienie sytuacji". Dodał, że chodzi o stworzenie sytuacji, w której PKW będzie mogła podjąć decyzję bez jakichkolwiek wątpliwości. "Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, która uniemożliwia podjęcie decyzji w tym zakresie. Z jednej strony są wątpliwości, czy Izba, która wydała orzeczenie, jest sądem (...) można przytaczać wiele argumentów, że sądem nie jest" - powiedział, zaznaczając, że PKW nie może rozstrzygać w tej kwestii.


Marciniak: minister finansów powinien wypłacić środki PiS-owi

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak uważa, że minister finansów powinien wypłacić środki Prawu i Sprawiedliwości, ponieważ uchwały o odrzuceniu sprawozdania komitetu wyborczego partii za wybory z 2023 r. i rocznego sprawozdania PiS za 2023 r. nie są prawomocna i nie wywołują skutków prawnych.

W poniedziałek PKW odroczyła obrady ws. sprawozdania komitetu PiS do czasu systemowego uregulowania przez konstytucyjne władze RP statusu prawnego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN i sędziów biorących udział w orzekaniu tej izby. Za odroczeniem głosowało 5 z 9 członków komisji.


UE. Kraje porozumiały się w sprawie importu, eksportu i rejestracji broni palnej

Kraje unijne zaakceptowały w poniedziałek nowe przepisy dotyczące importu, eksportu i tranzytu broni palnej do użytku cywilnego w UE. Zobowiązują one organy krajowe do współpracy w zakresie rejestrowania pozwoleń na broń palną.

Szacuje się, że w 2017 r. w UE w rękach osób cywilnych znajdowało się ok. 35 mln sztuk nielegalnej broni palnej, czyli 56 proc. szacowanej ogólnej liczby.

Nowe przepisy mają pozwolić na skuteczniejsze śledzenie broni palnej do użytku cywilnego. Ma w tym pomóc większa wymiana informacji między krajowymi organami zajmującymi się wydawaniem i rejestrowaniem pozwoleń na broń. Prowadzenie rejstrów zostanie zharmonizowane i zdigitalizowane. Wspólne zasady i procedury udzielania zezwoleń, które zaczną obowiązywać po wejściu w życie rozporządzenia, mają zapobiec trafianiu legalnie wyprodukowanej broni palnej na nielegalny rynek.

B. szef CBA Andrzej Stróżny nie stawił się przed komisją śledczą ds. Pegasusa

Były szef CBA Andrzej Stróżny nie stawił się na poniedziałkowym posiedzeniu komisji śledczej ds. Pegasusa. "Jest to człowiek, który o Pegasusie wie bardzo dużo. W 2020 roku został szefem Centralnego Biura Antykorupcyjnego i to on był szefem tego biura w momencie, kiedy system Pegasus w Polsce przestał działać" - mówiła w poniedziałek dziennikarzom Sroka.

Stróżny rozpoczynał swoją karierę zawodową w policji. Następnie - w 2006 r. - przeszedł do ABW, gdzie był m.in. dyrektorem delegatury ABW w Katowicach. Funkcję szefa CBA objął w 2020 roku, zastępując na tym stanowisku Ernesta Bejdę i pełnił ją do grudnia 2023 roku. Stróżny kierował CBA w czasie, gdy ujawniono informacje o przypadkach inwigilacji m.in. opozycyjnych polityków za pomocą systemu Pegasus.


IMGW i RCB ostrzegają przed silnym wiatrem i roztopami

IMGW wydał ostrzeżenia II stopnia przed silnym wiatrem dla północnych obszarów woj. podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego. "Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 60 km/h, w porywach do 100 km/h, z zachodu i północnego zachodu" - poinformował Instytut. Ostrzeżenia obowiązują w poniedziałek do godz. 17, a w woj. pomorskim i zachodniopomorskim do wtorku do godz. 9.

Dla północnego obszaru woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego wydano także alert RCB. Wiadomość o treści: "Uwaga! Dziś w nocy i jutro (16/17.12) prognozowany silny i porywisty wiatr. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz wolno stojące rzeczy" otrzymali mieszkańcy siedmiu powiatów woj. zachodniopomorskiego i 10 powiatów woj. pomorskiego.

IMGW wydało ostrzeżenia I stopnia przed silnym wiatrem w północnej, centralnej, wschodniej i południowej Polsce. Województwa mazowieckie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, świętokrzyskie i łódzkie zostały objęte ostrzeżeniem w całości. Jak informuje Instytut, "prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h lub 60 km/h, w porywach do 85 km/h, z zachodu i północnego zachodu".

Zostały również wydane ostrzeżenia I stopnia przed roztopami w woj. małopolskim w powiecie gorlickim, nowosądeckim, nowotarskim i tatrzańskim, w woj. śląskim w powiecie żywieckim, cieszyńskim i bielskim oraz w woj. dolnośląskim w powiatach karkonoskim, Jelenia Góra, kamiennogórskim, wałbrzyskim, Wałbrzych i kłodzkim. "Prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej, szczególnie do wysokości około 1200 metrów n.p.m. Temperatura minimalna od 0 st. C do 3 st. C. Temperatura maksymalna od 3 st. C do 5 st. C. Suma opadów deszczu od 10 mm do 20 mm. Wiatr o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 90 km/h, z zachodu" - poinformował instytut.

Zgorzelski: projekty ustaw ws. aborcji w styczniu wyjdą z komisji

Projekty ustaw: umożliwiający dokonanie aborcji w przypadku wad płodu i dekryminalizujący aborcję będą równolegle głosowane w podkomisji nadzwyczajnej, prawdopodobnie jeszcze w styczniu - poinformował w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.

W poniedziałek odbyło się spotkanie ministry ds. równości Katarzyny Kotuli i wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego. Jednym z tematów rozmowy były projekty nowelizacji przepisów aborcyjnych.

"Jako pierwszy będzie procedowany i wyjdzie z komisji nadzwyczajnej projekt przywracający stan sprzed haniebnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego – mówimy o trzeciej przesłance (w przypadku wad płodu - PAP) – i (...) równolegle będzie procedowany projekt dotyczący dekryminalizacji aborcji" - zapowiedział wicemarszałek Zgorzelski.

Dodał, że "prawdopodobnie oba projekty będą mogły być głosowane w styczniu".

na zdjęciu: Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Sylwester Marciniak podczas wypowiedzi dla mediów przed siedzibą Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie, fot. Tomasz Gzell/PAP

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj333 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (333)

Inne tematy w dziale Polityka