Komisja ds. Pegasusa zbojkotowana. Niepokojące informacje o przemyśle

Redakcja Redakcja Newsy do 12 Obserwuj temat Obserwuj notkę 126
Wiceszef CBA za rządów PiS, Grzegorz Ocieczek, nie stawił się na przesłuchanie przed komisją śledczą ds. Pegasusa ze względu na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Polska gospodarka zalicza poważny spadek w przemyśle według GUS. Strażacy walczą ze skutkami wichur. Zapraszamy na podsumowanie wydarzeń dnia.

Komisja śledcza ds. Pegasusa: wniosek o ukaranie świadka

W poniedziałek doszło do kolejnej odsłony prac sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa, badającej sprawę używania oprogramowania. Były wiceszef Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA), Grzegorz Ocieczek, nie stawił się na posiedzenie. W rezultacie komisja zdecydowała o skierowaniu wniosku do Sądu Okręgowego w Warszawie o ukaranie go grzywną. 

Przewodnicząca komisji Magdalena Sroka (TD-PSL) podkreślała, że Ocieczek był wielokrotnie informowany o konieczności uczestnictwa w posiedzeniu. - Sekretariat komisji rozmawiał z nim telefonicznie, a pan Ocieczek doskonale zdawał sobie sprawę, że w poniedziałek o godzinie 10 rozpocznie się jego przesłuchanie – zaznaczyła Sroka.

Komisja śledcza uznała, że posiada on "ogromną wiedzę" na temat zakupu i wykorzystania Pegasusa przez polskie służby specjalne.

- Ktoś kiedyś będzie podliczał koszty niestawiennictwa, a rachunek wystawimy Prawu i Sprawiedliwości – stwierdził oburzony Witold Zembaczyński, nie podając podstawy prawnej, na podstawie której chciałby ukarać daną partię za niestawiennictwo świadka na komisji śledczej. Poseł KO dodał też, że komisja posiada "masę dokumentów", wskazujących na zaangażowanie Ocieczka w sprawie Pegasusa, więc i tak dojdzie do przesłuchania. Wcześniej odmówili stawiennictwa m.in. były szef Służby Wywiadu Wojskowego gen. Andrzej Kowalski, jak i Zbigniew Ziobro. 


Sondaż prezydencki: Trzaskowski faworytem 

Według sondażu Opinia24 przeprowadzonego dla RMF FM, największe poparcie w przyszłorocznych wyborach prezydenckich uzyskuje Rafał Trzaskowski (38,6 proc.). Na Karola Nawrockiego, kandydata popieranego przez PiS, zagłosowałoby 23,3 proc., a na Sławomira Mentzena – 10,7 proc. Ankieta pokazuje, że frekwencja może wynieść nawet 86 proc.

W drugiej turze Trzaskowski również jest faworytem, zdobywając 48,9 proc. głosów w porównaniu do 34,1 proc. dla Nawrockiego. Niezdecydowanych pozostaje 17 proc. badanych. Sondaż przeprowadzono metodą CATI na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Czy officjalne ogłoszenie kandydatur Magdaleny Biejat (Nowa Lewica) i Marka Wocha (Bezpartyjni Samorządowcy) może wpłynąć na przyszłe wyniki? Przekonamy się w następnych tygodniach.

ZUS potwierdza doniesienia Salonu24 

W Salonie24 pisaliśmy przed południem, że tysiące płatników nie jest w stanie zalogować się do systemu PUE ZUS. Instytucja potwierdziła te doniesienia. 

Rzecznik ZUS, Wojciech Dąbrówka, poinformował o wydłużonym czasie logowania do Platformy Usług Elektronicznych. Mimo że awarii nie zgłoszono, niektóre osoby mogą napotkać trudności. - Logowanie jest możliwe, ale wymaga cierpliwości – zaznaczył rzecznik. Nam nie udała się ta sztuka przez kilka godzin. ZUS analizuje sytuację. 


Spadek obrotów w przemyśle

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, we wrześniu obroty w przemyśle spadły o 8,3 proc. rok do roku. Obroty na eksport zmniejszyły się o 9,3 proc. Udział eksportu w obrocie ogółem wyniósł 37,9 proc., co oznacza niewielki spadek w porównaniu do zeszłego roku.

Silny wiatr w Polsce: ponad 2 tys. interwencji strażaków

Od północy do godziny 12:00 strażacy odebrali ponad 2 tys. zgłoszeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru. Najwięcej interwencji odnotowano w województwach pomorskim (471), warmińsko-mazurskim (458) i mazowieckim (312).

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla większości kraju. W porywach prędkość wiatru może osiągać nawet 100 km/h. W Kobylinie (Warmińsko-Mazurskie) przewrócone drzewo raniło kobietę. Ostrzeżenia II stopnia obowiązują w części województw podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.   


Fot. Komisja śledcza ds. Pegasusa z Magdaleną Sroką (w środku), przewodniczącą/PAP

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj126 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (126)

Inne tematy w dziale Polityka