Konwencja Nowej Lewicy to główny temat dnia. Uwagę przykuwała nie tylko kandydatka Magdalena Biejat, ale też minister Krzysztof Gawkowski w czerwonej czapce z hasłem "Biejat na prezydenta", stylizowanej na tę Donalda Trumpa. Co jeszcze dzieje się 15 grudnia? Audi zwalnia w Belgii na potęgę. Ma to związek ze spadającą sprzedażą flagowego SUV-a na prąd.
Magdalena Biejat na starcie kampanii prezydenckiej
Wicemarszałek Senatu, Magdalena Biejat, oficjalnie rozpoczęła swoją kampanię prezydencką jako kandydatka Nowej Lewicy. Podczas Rady Krajowej partii podkreśliła, że jej misją jest wniesienie wartości Lewicy – nadziei, troski i współpracy – do Pałacu Prezydenckiego. - Jestem dumna i szczęśliwa, że mogę reprezentować Lewicę w najbliższych wyborach prezydenckich – mówiła.
Biejat oświadczyła, że jej głównym celem będzie walka o ludzi oraz realizacja wspólnych ideałów. - Przed nami ogrom pracy i jestem na tę pracę gotowa. Wiem, że stoi za mną drużyna ludzi głęboko ideowych, a zarazem do bólu pragmatycznych – dodała.
W swoim przemówieniu poruszyła kluczowe wyzwania, które stoją przed Polską: nierówności społeczne, kryzys mieszkaniowy, zmiany klimatyczne, problemy w ochronie zdrowia oraz sytuację geopolityczną, w tym wojnę za wschodnią granicą. - Dziękuję wam za mandat zaufania i obiecuję walczyć. Obiecuję walczyć o ludzi, o lepsze jutro dla nas wszystkich - zwróciła się do wyborców i działaczy Nowej Lewicy. Wielu zaskoczył widok wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, który na konwencji był w czapce wzorowanej na haśle "MAGA" Donalda Trumpa.
Krajowy Plan Odbudowy – plan realizacji
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) poinformowało, że uruchomiono już nabory na ponad 93,4% środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Dotyczą one 50 inwestycji, w tym 39 w części grantowej i 11 w pożyczkowej.
"Pomimo dwuletniego opóźnienia w uruchomieniu środków z KPO inwestycje z programu znacząco przyspieszyły w 2024 roku” – zaznaczono w komunikacie rządu. Dotychczas zawarto 630 tys. umów na kwotę 41,8 mld zł, co stanowi 15,9% wszystkich środków.
Resort podał również szczegóły dotyczące realizacji kluczowych projektów:
- Termomodernizacja: zakończono prace w ponad 124 tys. mieszkań i 242 tys. domów jednorodzinnych.
- Infrastruktura drogowa: wybudowano 11,69 km obwodnic, z planowanych 90 km.
- Bezpieczeństwo na drogach: zlikwidowano 125 niebezpiecznych miejsc, docelowo planując 305.
Ministerstwo funduszy przypomniało, że najwięcej środków w 2024 roku przeznaczono na program „Czyste Powietrze” (3,75 mld zł) - obecnie zawieszonemu, modernizację sektora rolno-spożywczego oraz cyfryzację. W planach są kolejne wnioski o płatność z KPO, które mają trafić do Polski jeszcze przed końcem roku.
Tragiczny wypadek na Podlasiu: nastolatkowie ofiarami
W miejscowości Nowowola w powiecie sokólskim doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęły trzy osoby w wieku od 16 do 19 lat. Do zdarzenia doszło w sobotę tuż po godzinie 23. Samochód marki Opel Astra, którym kierował 19-latek, na zakręcie wypadł z drogi i uderzył w drzewo.
"W wypadku zginął kierowca oraz dwóch pasażerów w wieku 16 i 17 lat. Czwarty pasażer – 18-latek – trafił do szpitala w stanie bardzo ciężkim" – poinformowała policja. Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzecznik prasowa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, podała, że chłopak przeszedł kilkugodzinną operację, ale jego stan jest niestety krytyczny. Policja bada okoliczności tragedii.
Alerty pogodowe w Polsce – trudny początek nowego tygodnia
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem, które będą obowiązywać od poniedziałkowego poranka. Alerty I stopnia objęły cały kraj, natomiast w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim oraz na wybrzeżu ogłoszono ostrzeżenia II stopnia.
"W nocy i jutro prognozowane są silne porywy wiatru. Na północy do 100 km/h, a na pozostałym obszarze kraju do 85 km/h" – ostrzega IMGW. Eksperci ostrzegają także przed możliwością burz, opadami deszczu oraz śniegu w górach.
Temperatury w poniedziałek mają wahać się od 5°C na południowym wschodzie do 11°C na zachodzie kraju. Niestabilna aura utrzyma się do środy. Wtedy spodziewany jest chwilowy klin wyżowy.
Audi zamyka fabrykę w Brukseli – tysiące osób bez pracy
Koncern Audi ogłosił, że fabryka w Brukseli zakończy produkcję do końca lutego 2025 roku. Zakład, zatrudniający około 3 tys. osób, zostanie zamknięty z powodu spadającego popytu na elektrycznego SUV-a Q8 e-tron oraz wysokich kosztów produkcji.
- Nie znaleźliśmy żadnej alternatywy dla tej decyzji – przyznał wprost rzecznik Audi, Peter D’hoore. Pomimo prób sprzedaży zakładu, fabryka nie znalazła nabywcy. Decyzja Audi jest z pewnością symbolicznym przykładem wyzwań, przed jakimi stoi europejski przemysł w dobie transformacji energetycznej.
Fot. Audi
Red.
Inne tematy w dziale Polityka