Morawiecki z nową funkcją. Meloni właśnie to ogłosiła

Redakcja Redakcja PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 81
Mateusz Morawiecki zostanie nowym przewodniczącym frakcji EKR - ogłosiła to włoska premier Giorgia Meloni w Rzymie.

Premierka Włoch Giorgia Meloni ogłosiła w niedzielę w Rzymie, że zrezygnuje z dalszego przywództwa w partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Jednocześnie zapowiedziała udzielenie poparcia byłemu polskiemu premierowi i obecnemu posłowi PiS - Mateuszowi Morawieckiemu. 

Meloni przekazuje pałeczkę Morawieckiemu

W wystąpieniu podczas festynu partii Bracia Włosi liderka tego ugrupowania i szefowa włoskiego rządu oświadczyła: "Uważam, że wykonałam swoje zadanie i chcę ogłosić, że ustąpię ze stanowiska przewodniczącej partii Europejskich Konserwatystów - rodziny zasługującej na to, by mieć (takiego) przewodniczącego, który może się nią w pełni zająć".

- Będziemy przyjmować kandydatury. Zakładam, że wśród tych, którzy będą kandydować znajdzie się także mój przyjaciel Mateusz Morawiecki - dodała Meloni.

W reakcji na brawa na te słowa oznajmiła, zwracając się do Morawieckiego: "Ten aplauz potwierdza, że poprzemy cię w tej batalii, którą prowadzisz także dla nas". 

- Mamy misję do spełnienia, aby Europa była kontynentem współczesnego przemysłu, kontynentem chrześcijańskich wartości, miejscem dla rodziny, aby była kontynentem normalności. Obudź się, Europo! Możesz być naprawdę wielka. Zróbmy to razem: Make Europe Great Again - oświadczył Mateusz Morawiecki, parafrazując słynne hasło prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. 

- Jeśli Europa się nie zmieni, staniemy się kolonią potęg azjatyckich i starszym, słabszym bratem Ameryki. Dlaczego musimy działać teraz? Ponieważ nie chcę Europy, która wstydzi się swojej historii! Nie chcę Europy, która boi się walczyć o swoją przyszłość! Nie chcę Europy, która bardziej troszczy się o biurokrację w Brukseli niż o wolne narody suwerennych państw! Mamy dziś wielką misję do spełnienia. Rozliczą nas z niej kolejne pokolenia! Musimy uczynić Europę bezpieczną krainą tradycyjnych wartości, krainą rodziny, krainą normalności, krainą rozwoju i dobrobytu - dodał Morawiecki na portalu X. 

 


Czym jest frakcja EKR? 

Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR) to frakcja polityczna w Parlamencie Europejskim, która została założona 22 czerwca 2009 roku. Powstała po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku, głównie z inicjatywy brytyjskiej Partii Konserwatywnej, polskiego Prawa i Sprawiedliwości oraz czeskiej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS).

W 2024 roku EKR jest trzecią co do wielkości frakcją w Parlamencie Europejskim, liczącą 83 mandaty. Frakcja zrzesza przedstawicieli różnych ugrupowań konserwatywnych z krajów UE.   

Czym zajmuje się szef frakcji do PE?

  • Reprezentowanie frakcji na forum Parlamentu Europejskiego: szef występuje w imieniu EKR podczas debat plenarnych, negocjacji między frakcjami oraz w oficjalnych kontaktach z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego i innymi organami UE 
  • Koordynowanie działań wewnętrznych frakcji: przewodniczy spotkaniom grupy politycznej, ustalając jej strategię i priorytety legislacyjne 
  • Sprawdzanie partyjnej dyscypliny i negocjacje z innymi frakcjami politycznymi
  • Kształtowanie wizerunku frakcji
  • współpraca na kanwie międzynarodowej z partiami o podobnych poglądach 

Polak był już w ostatnich latach szefem jednej z frakcji, ale o zupełnie innych poglądach, bo liberalno-lewicowych. Donald Tusk przewodniczył Europejskiej Partii Ludowej w latach 2019-2022, do czasu swojego powrotu do polskiej polityki.  

Z artykułu dowiedziałeś się: 

- W Rzymie odbywa się konferencja Atreju z udziałem byłego premiera Mateusza Morawieckiego

- Mateusz Morawiecki został ogłoszony przez Giorgię Meloni przyszłym szefem frakcji EKR

- czym jest frakcja EKR: poglądy, wyznawane wartości

- jakie są obowiązki i zadania szefa frakcji europejskiej 

Fot. Mateusz Morawiecki, przyszły szef EKR/PAP

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj81 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (81)

Inne tematy w dziale Polityka