fot. PAP/Rafał Guz
fot. PAP/Rafał Guz

Lewica wybrała kandydata na prezydenta. To będzie kobieta

Redakcja Redakcja Newsy do 12 Obserwuj temat Obserwuj notkę 51
W niedzielę poznamy oficjalnie nazwisko kandydata Lewicy na prezydenta. Będzie to wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat. W południe na lotnisku Chopina awaryjnie lądował samolot, a w Ustrzykach Górnych doszło do poważnego wypadku. Papież Franciszek po raz pierwszy odwiedził Korsykę, a Betlejemskie Światło Pokoju w tym roku nie pochodzi wprost z Betlejem. Dzień przyniósł smutną wiadomość - nie żyje trener Artur Wójcik. Wydarzenia w skrócie.

Nowa Lewica ma już kandydatkę na prezydenta

W niedzielny poranek jednym z kluczowych tematów były obrady Rady Krajowej Nowej Lewicy, której celem było wyłonienie kandydata na prezydenta Polski w wyborach w 2025 roku. Wśród potencjalnych nazwisk pojawiały się m.in. Magdalena Biejat, Krzysztof Kukucki i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, jednak najczęściej wymienianą kandydatką jest wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat.

Potwierdził to Robert Biedroń w rozmowie z Polskim Radiem. Decyzję taką podjęła w niedzielę Rada Krajowa Nowej Lewicy przez aklamację. W kampanii Biejat ma mówić o mieszkaniach, konsumenckich długach i odporności społeczeństwa na kryzysy.

Biejat to wicemarszałkini Senatu obecnej kadencji, która do niedawna była działaczką partii Razem. Pod koniec października br. wraz z czterema innymi parlamentarzystkami opuściła to ugrupowanie, jednak pozostała w klubie Lewicy i nie zapisała się do żadnej partii.

Pozostałe ugrupowania tworzące Lewicę, czyli PPS i Unia Pracy, jeszcze nie zdecydowały, czy poprą wspólnego kandydata. Decyzja ma zostać oficjalnie ogłoszona w późniejszym terminie.


Awaryjne lądowanie na Lotnisku Chopina samolotu LOT-u z Kopenhagi

Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT z Kopenhagi ma awaryjnie wylądować na Lotnisku Chopina w Warszawie w asyście służb. "LOT-owski embraer 195 z CPH (Kopenhagi - PAP) będzie lądował awaryjnie ok. godz. 12.00 w asyście służb lotniskowych" - poinformowała rzecznik portu Anna Dermont. Dodała, że stołeczny port oczekuje na maszynę w "pełnej gotowości".

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. W 2023 r. lotnisko obsłużyło 18,5 mln podróżnych.

Papież Franciszek na historycznej wizycie na Korsyce

Na Korsyce trwa historyczna wizyta papieża Franciszka, który jako pierwszy papież odwiedził tę wyspę. Wybór miejsca wizyty odzwierciedla styl pontyfikatu Franciszka, który koncentruje się na peryferiach i wiernych z dala od zachodnich metropolii. Papież spotkał się z duchowieństwem, odwiedził historyczne baptysterium z VI wieku oraz przewodniczył modlitwie Anioł Pański w miejscowej katedrze. Na zakończenie wizyty planowane jest spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.


Nie żyje trener Artur Wójcik

W wieku 48 lat zmarł Artur Wójcik, jedenz najbardziej cenionych szkoleniowców młodzieżowej siatkówki w Polsce i współtwórca kobiecej sekcji siatkarskiej w Warszawie. Jego dorobek, obejmujący siedem medali Mistrzostw Polski, uczynił go symbolem zaangażowania i profesjonalizmu w pracy z młodzieżą. Wójcik prowadził młodzieżowe reprezentacje Polski, zdobywając z kadrą U16 szóste miejsce na Mistrzostwach Europy w 2021 roku. Trener znany był z odkrywania siatkarskich talentów, takich jak Malwina Smarzek czy Paulina Bałdyga, oraz za swoje osiągnięcia był wielokrotnie wyróżniany, m.in. tytułem Trenera Roku.

Betlejemskie Światło Pokoju przekazane polskim harcerzom

W Polsce rozpoczęła się coroczna tradycja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju. Ze względu na sytuację w Ziemi Świętej płomień nie został pobrany z Groty Narodzenia w Betlejem, lecz z Christkindl w Górnej Austrii. Harcerze Związku Harcerstwa Polskiego odebrali go od słowackich skautów, rozpoczynając sztafetę po Polsce. Światło z przesłaniem „Kochaj czynem” trafi do instytucji państwowych, parafii oraz polskich rodzin.

Poważny wypadek autokaru w Ustrzykach Górnych

W Podkarpackiem doszło do poważnego wypadku autokaru w Ustrzykach Górnych. Na łuku drogi wojewódzkiej nr 897 pojazd z 50 osobami wpadł do rowu i przewrócił się na bok. 18 osób trafiło do szpitala, jednak ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Kierowca autokaru był trzeźwy. Na miejscu pracują służby, a droga jest zablokowana.


Najdłuższy koncert bluesowy w Polsce

W Białymstoku zakończył się najdłuższy w Polsce koncert bluesowy, który trwał 33 godziny. W wydarzeniu wzięło udział ponad 20 zespołów, a organizatorzy pobili rekord sprzed roku, gdy bluesmani grali przez 32 godziny. Koncert miał również cel charytatywny – zbierano środki na wsparcie edukacji Polaków mieszkających za wschodnią granicą. Publiczność, mimo późnych godzin, licznie uczestniczyła w wydarzeniu, podkreślając unikalność tego muzycznego maratonu.

red.

Na zdjęciu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat, fot. PAP/Rafał Guz

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj51 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (51)

Inne tematy w dziale Polityka