foto Borys Nieśpielak
foto Borys Nieśpielak

Dua Lipa poleca książkę Tokarczuk. Noblistka inspiruje celebrytów

Redakcja Redakcja Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 41
Dua Lipa pochwaliła się, że czyta Olgę Tokarczuk, co zwróciło uwagę fanów zarówno muzyki, jak i literatury. Artystka zachwycała się publicznie książką "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Brytyjski dziennik "The Guardian" umieścił tę powieść Tokarczuk na 75. miejscu swojej listy 100 najlepszych książek XXI w. Dlaczego polska pisarka jest popularna na Zachodzie?

Dua Lipa rekomenduje książkę Olgi Tokarczuk

Podczas amerykańskiego programu „The Late Show with Stephen Colbert”, emitowanego przez stację CBS, Dua Lipa została zapytana o swój kącik literacki, jaki prowadzi na lifestylowym portalu. Artystka pokazała książkę, jaką ostatnio poleca i okazała się nią powieść naszej noblistki Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych".

– To fantastyczna książka – powiedziała Dua Lipa. Opisała powieść Tokarczuk jako "nietuzinkowy kryminał, w którym można odnaleźć elementy filozoficzne i astrologiczne". Podkreśliła również, że autorka została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. – Ta książka doskonale pokazuje, dlaczego Olga Tokarczuk zasłużyła na to wyróżnienie – zauważyła artystka. – Jest absolutnie zachwycająca – dodała.


O czym jest książka „Prowadź swój pług przez kości umarłych”?

"Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk to powieść wydana w 2009 roku, która łączy elementy kryminału, thrillera ekologicznego i filozoficznej przypowieści. Akcja rozgrywa się w małej wiosce w Kotlinie Kłodzkiej, gdzie główna bohaterka, Janina Duszejko, emerytowana nauczycielka i miłośniczka astrologii, żyje samotnie, opiekując się domami sezonowych mieszkańców. Jej spokojne życie zostaje zakłócone serią tajemniczych morderstw w okolicy, których ofiarami padają lokalni myśliwi i wpływowe osoby zaangażowane w polowania.

Janina podejrzewa, że za zbrodniami stoją... zwierzęta mszczące się na ludziach za brutalne traktowanie i eksploatację przyrody. Powieść balansuje między realistycznym przedstawieniem życia na prowincji, a metaforycznymi rozważaniami na temat relacji człowieka z naturą, etyki, praw zwierząt i ekologii. Jej tytuł pochodzi z wiersza Williama Blake’a i podkreśla głęboko refleksyjny charakter książki. Powieść została przetłumaczona na język angielski w 2018 roku.

Powieść Tokarczuk zdobyła uznanie krytyków

Książka „Prowadź swój pług przez kości umarłych” została ciepło przyjęta przez krytyków i czytelników na całym świecie, szczególnie po tym, jak w 2019 roku Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. Książka była tłumaczona na wiele języków i zdobyła rozgłos dzięki swoim uniwersalnym tematom i oryginalnemu podejściu do gatunku kryminału.

"The Guardian" opisał ją jako „fascynującą i pełną napięcia opowieść”, która łączy elementy kryminału z filozoficzną przypowieścią. Tytuł umieścił tę powieść Tokarczuk na 75. miejscu swojej listy 100 najlepszych książek XXI w. "The New York Times" chwalił powieść za nowatorskie podejście do ekologii oraz za „intelektualną głębię” i moralne przesłanie. W "Financial Times" książka została określona jako „oszałamiająca” dzięki umiejętnemu łączeniu różnych stylów literackich i gatunków. Z kolei 'Los Angeles Review of Books" zwrócił uwagę na uniwersalne przesłanie książki, które przemawia zarówno do miłośników literatury pięknej, jak i kryminałów.

Powieść została nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera w 2019 roku w angielskim tłumaczeniu Antonia Lloyda-Jonesa pt. „Drive Your Plow Over the Bones of the Dead”. Zdobyła uznanie jako jedna z najważniejszych książek ekologicznych ostatnich lat. Warto dodać, że popularności przysporzyła jej też filmowa adaptacja pt. „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland z 2017 roku, która zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale.

Dlaczego Tokarczuk przyciąga celebrytów?

Olga Tokarczuk porusza w swoich książkach tematy uniwersalne, takie jak migracja, ekologia, duchowość czy relacje międzyludzkie. Jej nowatorski styl pisania oraz zdolność do kreowania wielowymiarowych światów trafiają zarówno do czytelników, jak i twórców, którzy znajdują w jej książkach inspirację dla własnej pracy artystycznej.

Nie tylko Dua Lipa zachwycała się dziełem Tokarczuk. O fascynacji twórczością noblistki, szczególnie jej podejściem do ekologii i relacji człowieka z naturą, które są centralnymi tematami w książce, wspomniała kiedyś w jednym z wywiadów szwedzka aktywistka ekologiczna Greta Thunberg.

Także Jonny Greenwood, gitarzysta zespołu Radiohead publicznie przyznał, że jest fanem książki „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Powieść zainspirowała go do refleksji na temat ekologii i etyki, co wpisuje się w filozofię zespołu, często podejmującego podobne tematy w swojej twórczości.

W styczniu ub. roku aktorka Natalie Portman wyróżniła książkę Tokarczuk na swoim instagramowym profilu „Natalie's Book Club”. Portman przeprowadziła także krótką rozmowę z polską pisarką, omawiając z nią tematy poruszone w książce. Aktorka była zainteresowana motywacjami stojącymi za stworzeniem głównej bohaterki, Janiny Duszejko, oraz jej unikalnym językiem i perspektywą. Tokarczuk wyjaśniła, że inspiracją była potrzeba przedstawienia dojrzałych kobiet w literaturze i mediach, gdzie często są one niedoreprezentowane. Dyskutowały również o relacji człowieka z naturą oraz wpływie twórczości Williama Blake'a na powieść.

Natomiast Pedro Pascal, znany między innymi z ról w filmie „Gladiator 2” i serialu „The Last of Us”, w październiku zamieścił na swoim instastory zdjęcie książki „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, podkreślając, że to jego aktualna lektura.

Do inspiracji twórczością Tokarczuk przyznawali się również Barack Obama, Margaret Atwood, Tilda Swinton, Cate Blanchett, Sally Rooney.

Podsumowanie

W tym tekście przeczytałeś, że:

  • Dua Lipa promuje Olgę Tokarczuk: Artystka publicznie pochwaliła się, że czyta powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, zachwycając się jej unikalnym stylem łączącym kryminał, filozofię i elementy astrologii.
  • „Prowadź swój pług…” to filozoficzna przypowieść z elementami thrillera ekologicznego i kryminału, opowiadająca historię Janiny Duszejko i jej walki o prawa zwierząt w małej wiosce.
  • Powieść została ciepło przyjęta przez międzynarodową krytykę za oryginalne podejście do ekologii i relacji człowieka z naturą. Zdobyła nominację do Międzynarodowej Nagrody Bookera i została umieszczona przez „The Guardian” na 75. miejscu listy 100 najlepszych książek XXI wieku.
  • Natalie Portman, Pedro Pascal, Greta Thunberg, Jonny Greenwood, Barack Obama i inne znane osoby publicznie wspominały o swojej fascynacji twórczością polskiej noblistki.
  • Dlaczego Tokarczuk inspiruje celebrytów?: Jej twórczość porusza uniwersalne tematy ekologii, duchowości i relacji międzyludzkich, co trafia do artystów i intelektualistów na całym świecie.
ja


Zdjęcie: Spotkanie z pisarką Olgą Tokarczuk promujące książkę “Prowadź swój plug przez kości umarłych”, foto Borys Nieśpielak / DeFacto / Wikipedia


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj41 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (41)

Inne tematy w dziale Kultura