fot. energiadlalodzi.pl
fot. energiadlalodzi.pl

Rozwiązanie problemu śmieci w Łódzkiem. Nowe inwestycje w Łodzi i Radomsku

Redakcja Redakcja Głos Regionów Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Nowoczesne spalarnie odpadów w Łodzi i Radomsku, o łącznej wydajności 230 tys. ton rocznie, mają zrewolucjonizować system gospodarki odpadami w regionie. Dzięki tym inwestycjom, które rozpoczną działanie odpowiednio w 2027 i 2028 roku, mieszkańcy mogą liczyć na niższe koszty odbioru śmieci i stabilizację cen ciepła.

Nowe spalarnie odpadów w Łodzi i Radomsku

Dwie nowe spalarnie odpadów komunalnych powstaną w województwie łódzkim, aby rozwiązać problem składowania odpadów w regionie. Instalacje w Łodzi i Radomsku będą miały łączną wydajność 230 tys. ton rocznie. Ich budowa to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na efektywne zagospodarowanie odpadów w Polsce, gdzie brakuje wystarczających mocy przerobowych. Prace nad inwestycjami są zaawansowane – spalarnia w Radomsku ma rozpocząć działanie w 2027 roku, a zakład w Łodzi ruszy w 2028 roku.

Inwestycja w Radomsku: korzyści dla miasta i mieszkańców

Radomsko już przygotowało mapę drogową inwestycji. Spółka komunalna zarządzająca lokalną ciepłownią uzyskała decyzję środowiskową oraz wsparcie finansowe – 74 mln zł dotacji z NFOŚiGW i 76 mln zł preferencyjnej pożyczki. Prezydent Radomska, Jarosław Ferenc, podkreśla, że spalarnia obniży koszty ogrzewania i odbioru odpadów w mieście. Kocioł do spalania odpadów, będący częścią lokalnej ciepłowni, ma dostarczać energię przez cały rok. Dzięki dywersyfikacji źródeł energii Radomsko zyska bardziej stabilne i efektywne rozwiązania energetyczne.


Spalarnia w Łodzi: nowoczesna instalacja hybrydowa Veolii

Veolia, dostawca ciepła dla Łodzi, zrealizuje budowę nowoczesnej spalarni na terenie elektrociepłowni EC4 na Widzewie. Zakład Odzysku Energii ma wytwarzać zarówno ciepło systemowe, jak i energię elektryczną. Instalacja o wydajności 200 tys. ton rocznie pokryje potrzeby około 20 tys. łódzkich mieszkań. Produkcja energii elektrycznej wyniesie 146 tys. MWh rocznie, co pozwoli ustabilizować koszty ciepła i odbioru odpadów w Łodzi.

Eksperci o przetwarzaniu odpadów: Pilna potrzeba budowy spalarni

Według prof. Grzegorza Wielgosińskiego z Politechniki Łódzkiej, w Polsce brakuje instalacji do spalania odpadów. Obecnie przetwarza się jedynie 2 mln ton z około 4,5 mln ton odpadów powstających rocznie. Kolejny milion ton trafia do cementowni jako paliwo alternatywne, ale wciąż pozostaje 1,5 mln ton odpadów, które nie są zagospodarowane. Profesor Wielgosiński apeluje o jak najszybszą budowę nowych instalacji, aby zbilansować system gospodarki odpadami w kraju.

Korzyści dla środowiska i mieszkańców

Nowe spalarnie w Łodzi i Radomsku będą ważnym krokiem w kierunku zrównoważonego zarządzania odpadami. Instalacje nie tylko zmniejszą ilość składowanych śmieci, ale także przyczynią się do obniżenia kosztów energii i odbioru odpadów. Produkcja ciepła i energii elektrycznej z odpadów to sposób na efektywne wykorzystanie surowców, które dotąd nie znajdowały zastosowania.

red.

Na zdjęciu elektrociepłownia EC4 na Widzewie w Łodzi, fot. energiadlalodzi.pl



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj8 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo