fot. PAP/Paweł Supernak
fot. PAP/Paweł Supernak

Ostatnie Pokolenie porównuje się do ofiar stanu wojennego. Czas apokalipsy w Warszawie

Redakcja Redakcja Newsy do 21 Obserwuj temat Obserwuj notkę 48
Aktywiści z Ostatniego Pokolenia nie ustają w protestach. Mimo krytyki społeczeństwa, premiera i rządu zamierzają przez całą noc blokować Wisłostradę. MON podpisał strategiczną umowę modernizacyjną z koncernem Airbus. Rozpoczął się pierwszy w Polsce proces cywilny o odszkodowanie za powikłania poszczepienne. Wydarzenia popołudnia w skrócie.

Ostatnie Pokolenie na blokadzie na Wisłostradzie

Na piątek 13 grudnia aktywiści z organizacji Ostatnie Pokolenie zapowiadali "największą blokadę Wisłostrady". W oświadczeniu przesłanym do mediów organizacja informowała też, że "w środę 11 grudnia Ostatnie Pokolenie czekało na premiera Donalda Tuska pod KPRM". "Premier stchórzył i nie spotkał się z przedstawicielami obywateli" - dodano. Pierwsza blokada, o godzinie 17.00 trwała około 10 minut. Protestujących systematycznie usuwano z jezdni. Postanowili oni wrócić na noc i blokować Wisłostradę do skutku.

W dniu 41 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, aktywiści Ostatniego Pokolenia przypominają to wydarzenie: "41 lat temu, kiedy wprowadzono Stan Wojenny ludzie bali się o swoją przyszłość w Polsce. Protesty były brutalnie tłumione i wielu ludzi nie miało już nadziei.  Dziś po latach, wiemy, że drogą do wolności i bezpieczeństwa była solidarność Polek i Polaków. My dziś też wierzymy, że to właśnie solidarne działania osób w ruchach oporu doprowadzą nas do zmiany i radykalnej walki o bezpieczną przyszłość, dla naszego i kolejnych pokoleń" - głosi oświadczenie Ostatniego Pokolenia.

Aktywiści przypomnieli też słynne zdjęcie Chrisa Niedenthala" Czas apokalipsy", które stało się kultową ilustrującą stanu wojennego. Jesteśmy w krytycznym momencie historii, tytuł “czas apokalipsy” jest bardziej niż adekwatny, a bierność naszych decydentów wobec tego faktu jest porażająca.

4

Wcześniej grupa zorganizowała m.in. happening polegający na oblaniu czerwoną farbą pomnika warszawskiej Syrenki.


Tusk krytykuje metody działań aktywistów i celebrytki

"Idiotyczne ataki z użyciem gaśnicy czy równie idiotyczne oblewanie zabytków farbą są i będą traktowane z całą surowością prawa - zapowiedział premier Donald Tusk. Wskazał również, że blokowanie dróg, według ETPCz, narusza prawa innych obywateli i "może być traktowane jako przestępstwo".


W swoim wpisie premier odniósł się do wczorajszego zdarzenia w siedzibie Ostatniego Pokolenia na ul. Kruczej w Warszawie, kiedy działacza organizacji zaatakowała gaśnicą internetowa celebrytka Marianna Schreiber. O sprawie została powiadomiona prokuratura, która prowadzi czynności sprawdzające.

Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego w dniu 43. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego została w piątek wieczorem wyświetlona iluminacja, nawiązująca do akcji "Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności - przekazała Kancelaria Prezydenta. Na iluminacji wyświetlonej na budynku widać płomień świecy oraz napis "Światło Wolności ofiarom stanu wojennego".


Modernizacja floty C-295M CASA

W piątek Agencja Uzbrojenia podpisała umowę z koncernem Airbus na modernizację 16 samolotów transportowych C-295M CASA, będących podstawą polskich sił transportowych od ponad dwóch dekad. Koszt przedsięwzięcia wynosi 102,7 mln euro, a prace modernizacyjne, które obejmą m.in. nowoczesną awionikę i systemy łączności, potrwają do 2033 roku.

Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że modernizacja dotyczy sprzętu sprawdzonego w najtrudniejszych warunkach, m.in. podczas misji w Iraku i Afganistanie, a także w operacjach humanitarnych. Wskazał również na kluczową rolę samolotów CASA w akcjach ratowania życia, takich jak transport narządów do przeszczepów. Umowa ta jest nie tylko dowodem na wieloletnią współpracę Polski z Airbusem, ale także świadectwem adekwatnej reakcji na dynamicznie zmieniające się wyzwania geopolityczne.

Michael Schoellhorn, dyrektor zarządzający Airbus Defence and Space, zaznaczył, że Polska wykazała się szybkim dostosowaniem do nowych realiów bezpieczeństwa międzynarodowego, co czyni ją kluczowym partnerem dla europejskiego przemysłu obronnego. Jednocześnie zadeklarował, że Airbus pozostaje gotów wspierać rozwój polskiego potencjału militarnego w przyszłości.


Proces o odszkodowanie za powikłania poszczepienne

Tego samego dnia w Kaliszu rozpoczął się proces cywilny o zadośćuczynienie za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Młoda kobieta z powiatu ostrzeszowskiego domaga się od Skarbu Państwa 201 tys. zł odszkodowania, wskazując na poważne problemy neurologiczne, które miały pojawić się po przyjęciu szczepionki. Proces, który jest pierwszym tego rodzaju w Polsce, wzbudza ogromne zainteresowanie społeczne i prawne.

Proces toczy się za zamkniętymi drzwiami, jednak jego znaczenie wykracza poza indywidualny przypadek. Argumentacja stron koncentruje się na odpowiedzialności za skutki szczepień – powódka obwinia państwo za brak systemowego wsparcia dla osób poszkodowanych, podczas gdy Skarb Państwa wskazuje na dobrowolność szczepień i potencjalną odpowiedzialność innych podmiotów, takich jak producenci szczepionek czy personel medyczny.

Rodzina powódki opisała dramatyczne zmiany w jej życiu, podkreślając, że codziennie zmaga się ona z konsekwencjami zdrowotnymi, które znacząco ograniczyły jej możliwości funkcjonowania. W odpowiedzi na pozew Skarb Państwa wniósł o oddalenie powództwa, podważając zarówno wysokość roszczenia, jak i wskazany związek przyczynowo-skutkowy. Proces został odroczony, aby powołać biegłych, którzy ocenią zasadność roszczeń.

red.

Na zdjęciu blokada Wisłostrady przez Ostatnie Pokolenie, fot. PAP/Paweł Supernak



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj48 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (48)

Inne tematy w dziale Polityka