Polska poznała rywali w eliminacjach Mistrzostw Świata 2026, a Unia Europejska ogłosiła wsparcie humanitarne dla Syrii. Dzień ten był także naznaczony dramatem rodzinnym w Idalinie oraz kontrowersjami wokół zarzutów dla podejrzanego o zabójstwo na Nowym Świecie.
Polska poznała rywali w eliminacjach Mistrzostw Świata 2026
W Zurychu odbyło się losowanie grup eliminacyjnych do Mistrzostw Świata 2026, które odbędą się w USA, Kanadzie i Meksyku. Polska trafiła do grupy G z Finlandią, Litwą, Maltą oraz przegranym z ćwierćfinału Ligi Narodów między Hiszpanią a Holandią. Rywalizacja rozpocznie się w marcu 2025 roku.
Dla reprezentacji Polski losowanie okazało się sprzyjające, ponieważ Finlandia, Litwa i Malta nigdy wcześniej nie grały w finałach Mistrzostw Świata. Ostatnie spotkania z tymi drużynami były udane – Polska wygrała z Finlandią 5:0 w 2016 roku i 5:1 w 2020. Mistrzostwa Świata 2026 będą pierwszymi w historii, w których udział wezmą aż 48 reprezentacje, a z Europy przepustki otrzyma 16 drużyn.
Tragiczny pożar w Idalinie
W nocy z czwartku na piątek w miejscowości Idalin (woj. lubelskie) doszło do tragicznego pożaru domu jednorodzinnego. W ogniu zginęły cztery osoby – 45-letni mężczyzna oraz trójka jego dzieci. Matka i najstarsze dziecko zdołali się uratować, uciekając z płonącego budynku. Ojciec chciał ratować młodsze pociechy, ale zginął razem z 2-letnim chłopcem i dziewczynkami w wieku 4 i 11 lat.
Prokuratura Rejonowa w Opolu Lubelskim wszczęła śledztwo, aby wyjaśnić przyczyny pożaru. Wstępne ustalenia wskazują na urządzenie grzewcze jako potencjalne źródło ognia. Świadkowie mówią, że małżeństwo czekało na zainstalowanie pompy ciepła, ale wynikły trudności z firmą realizującą zamówienie i rodzina dogrzewała się zastępczym urządzeniem. Pogorzelcom zapewniono pomoc psychologiczną i finansową, a gmina deklaruje dalsze wsparcie.
Unia Europejska wspiera Syrię humanitarnie
Unia Europejska uruchomiła humanitarny most powietrzny do Syrii, dostarczając artykuły pierwszej potrzeby, takie jak leki i żywność. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na pogarszającą się sytuację humanitarną w regionie po upadku reżimu Baszara al-Asada. Polska również dołączyła do międzynarodowych działań, przekazując 4,2 mln zł na pomoc humanitarną dla dotkniętych kryzysem.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła, że wsparcie humanitarne ma kluczowe znaczenie dla stabilizacji regionu. Polska odpowiedziała na apel Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, zaznaczając swoją solidarność z ofiarami konfliktu.
Podejrzany o zabójstwo na Nowym Świecie usłyszał zarzuty
Dawid M., podejrzany o zabójstwo mężczyzny na warszawskim Nowym Świecie w maju 2022 roku, został ekstradowany z Turcji do Polski. Prokuratura postawiła mu zarzut zabójstwa, za które grozi dożywocie. Podejrzany, znany jako zawodnik mieszanych sztuk walki, nie zajął stanowiska wobec zarzutu.
Tragedia, w której zginął 29-letni mężczyzna, była wynikiem brutalnej bójki. Dwóch współoskarżonych Dawida M. zostało już skazanych na 7 lat więzienia za udział w przestępstwie, jednak wyroki nie są prawomocne. Sprawa nadal budzi emocje i pozostaje jednym z bardziej głośnych procesów w Polsce.
Oceny parlamentu spadają, prezydent Duda zyskuje
Według grudniowego sondażu CBOS, oceny pracy Sejmu i Senatu pogorszyły się – 50% respondentów negatywnie oceniło działalność Sejmu, a 38% Senatu. Tymczasem notowania prezydenta Andrzeja Dudy wzrosły o 5 punktów procentowych, osiągając poziom 48% pozytywnych opinii.
Eksperci wskazują, że pogarszające się notowania parlamentu wynikają z napięć politycznych i braku rozwiązań w kluczowych sprawach społecznych. Z kolei wzrost poparcia dla prezydenta przypisywany jest jego aktywności w kwestiach międzynarodowych i społecznych.
red.
Na zdjęciu pożar domu w Idalinie; fot. PAP/PSP Opole Lubelskie
Inne tematy w dziale Polityka