Projekt King Salman International Stadium w Rijadzie. Fot. populous.com
Projekt King Salman International Stadium w Rijadzie. Fot. populous.com

Arabia Saudyjska zorganizuje mundial. Piękne stadiony i dużo kontrowersji

Redakcja Redakcja Piłka nożna Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
FIFA zatwierdziła oficjalnie wspólną kandydaturę Hiszpanii, Portugalii i Maroka, z trzema meczami w Ameryce Południowej, na gospodarza piłkarskich mistrzostw świata 2030 i Arabii Saudyjskiej w 2034 roku. Obie oferty nie miały konkurencji. Mundial w Arabii Saudyjskiej budzi podobne kontrowersje, jakie były przy organizacji MŚ w Katarze.

Idea "największego stadionu świata" 

Mundial w 2030 roku - na stulecie pierwszego, który odbył się w Urugwaju - zawita do sześciu krajów na trzech kontynentach. Właśnie dla uczczenia premierowej edycji zdecydowano, że po jednym spotkaniu odbędzie się w trzech krajach Ameryki Południowej: Urugwaju, Argentynie i Paragwaju. Po nich - zaplanowano je na 8-9 czerwca - sześć drużyn pokona Atlantyk i wróci do formalnych krajów -gospodarzy, gdzie w dniach 13 czerwca - 21 lipca odbędzie się pozostałych 101 meczów. W turnieju weźmie udział 48 zespołów narodowych.

Głównym gospodarzem MŚ 2030 ma być Hiszpania, która przeprowadziła ten turniej już w 1982 roku. Tam mecze mają się odbywać na 11 stadionach. Pięć zaproponowało Maroko, które tym samym zostanie drugim - po RPA (2010) - afrykańskim organizatorem drugiej największej imprezy sportowej globu.

Hiszpania i Maroko wciąż rywalizują o mecz otwarcia i finał, proponując - odpowiednio - unowocześnione Santiago Bernabeu w Madrycie lub Camp Nou w Barcelonie oraz mający powstać między Casablanką a Rabatem "największy stadion świata", którego trybuny mają pomieścić 115 tys. widzów. Portugalia, organizator Euro 2004, oferuje po dwa stadiony w Lizbonie oraz Porto i zabiega o jeden z półfinałów.


Mundial 2034 znowu w listopadzie? 

W 2034 mundial zorganizuje z kolei Arabia Saudyjska, która w swoim sportowym dossier ma już takie imprezy, jak wyścig Formuły 1, Rajd Dakar, ligę golfową LIV, tenis na czele z WTA Finals, przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w e-sporcie oraz... zimowe Igrzyska Azjatyckie w 2029 roku.

Konserwatywne królestwo, traktujące sport jako element gospodarczej dywersyfikacji gospodarczej i sposób na poprawę międzynarodowej pozycji oraz wizerunku, ma obecnie tylko dwa stadiony na co najmniej 40 tys. miejsc, a potrzebuje ich 14. Plan jest jednak ambitny, a szczegółowo przedstawił to Mieszko Rajkiewicz, współzałożyciel Polskiego Instytutu Dyplomacji Sportowej.


Poza wyzwaniem logistycznym, które nie powinno stanowić większego problemu, upalne lato może wymusić przeniesienie turnieju na późną jesień albo zimę, jak to miało miejsce w 2022 roku w Katarze, ale wtedy w grudniu trzeba się będzie zmierzyć z ramadanem.

Wykorzystywanie pracowników 

Trójkontynentalny model mundialu 2030 największe wątpliwości wywołał jedynie u ekologów, a zamiar powierzenia roli gospodarza MŚ 2034 Saudyjczykom wywołał oburzenie walczących o przestrzeganie praw człowieka. Oba aspekty połączył protest kibicowskiego stowarzyszenia Football Supporters Europe (FSE), które zaapelowało do FIFA o przemyślenie całej formuły, skoro "trzeba organizować turniej albo na trzech kontynentach, albo w kraju takim, jak Arabia Saudyjska".

FSE ubolewa nad "zupełnie niepotrzebnymi podróżami lotniczymi" drużyn, kibiców i przedstawicieli mediów na tylko trzy mecze do Ameryki Płd., co jest sprzeczne z zobowiązaniami FIFA w zakresie ochrony środowiska, choć piłkarska centrala podkreśla, że "101 ze 104 meczów odbędzie się w krajach sąsiadujących ze sobą". Oburzenie organizacji budzi z kolei "czerwony dywan rozłożony przed Arabią Saudyjską, jako kraju ze straszliwą historią w zakresie respektowania praw człowieka".

Inne organizacje pozarządowe także zwracają uwagę na szereg zagrożeń, w szczególności na wyzysk pracowników-emigrantów, którzy zostaną masowo wykorzystani do modernizacji infrastruktury, a także dyskryminacji, z jaką mogą spotkać się popierający LGBT i goście zagraniczni.

FIFA w raporcie oceniającym kandydaturę Arabii Saudyjskiej w zakresie praw człowieka zaznaczyła co prawda, że będzie wymagać od tego kraju "znacznego wysiłku" do 2034 roku, ale postrzega też organizację MŚ jako katalizator "obecnych i przyszłych reform".

MP

Projekt King Salman International Stadium w Rijadzie. Fot. populous.com

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj19 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (19)

Inne tematy w dziale Sport