Czyste Powietrze, program o kluczowym znaczeniu dla poprawy jakości powietrza w naszym kraju, od kilku tygodni jest zawieszony. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił 12 grudnia możliwość składania wniosków dla jednej grupy Polaków. Tylko właściciele domów uszkodzonych podczas powodzi mogą wnioskować o dofinansowanie ich odbudowy i ocieplenia.
"Czyste Powietrze" dla powodzian
Na "Czyste Powietrze" dla powodzian zarezerwowano 300 mln zł. Z pomocy mogą skorzystać mieszkańcy czterech województw: dolnośląskiego, lubuskiego, śląskiego i opolskiego.
NFOŚiGW informuje, że wnioski będą przyjmowane od czwartku 12 grudnia do 31 marca 2025 lub do wyczerpania budżetu programu. Jak zapewnia, procedury mają być uproszczone procedury, czas rozpatrywania wniosku skrócony, a ścieżka wypłat ma być szybka.
Kto może otrzymać wsparcie i w jakiej wysokości
Wsparcie z "Czystego Powietrza" dla powodzian może otrzymać osoba fizyczna, która jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku/lokalu mieszkalnego, uszkodzonego w powodzi we wrześniu 2024 r. na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i śląskiego. Oszacowany zakres zniszczeń w budynku w wyniku powodzi potwierdzony przez gminę musi wynosić co najmniej 5 procent. Dotacja dla poszkodowanych w powodzi obejmie koszty: audytu energetycznego, wymiany źródła ciepła, termomodernizacji domu, instalacji fotowoltaicznej.
Są jednak pewne obostrzenia. "Program nie obejmuje nieruchomości, na które została zawarta wcześniej umowa o dofinansowanie termomodernizacji w ramach programu Czyste Powietrze (umowa czynna lub w okresie trwałości)" - zastrzega NFOŚiGW. Czyli nie można zostać podwójnym beneficjentem programu. Jak wyjaśnia prezes Funduszu Dorota Zawadzka-Stępniak, zastosowano w tym przypadku zasadę ostrożnościową. - Tak "Czyste Powietrze" dla powodzian jak i obecnie wstrzymane "Czyste Powietrze" są finansowane ze środków unijnych. Istnieje zasada niefinansowania dwukrotnie tego samego działania - wskazała.
Dofinansowanie z NFOŚiGW z ramach programu Czyste Powietrze może się natomiast łączyć z zasiłkiem celowym wypłacanym powodzianom w ramach pomocy remontowo-budowlanej. Łączna kwota dofinansowania nie może jednak przekroczyć 100 proc. kosztów przedsięwzięcia.
Szybka ścieżka wypłaty dotacji
Dobrą wiadomością jest również to, że dotacja w "Czystym Powietrzu" dla powodzian na podstawowym poziomie będzie przysługiwała niezależnie od dochodów. Dla mniej zarabiających określono dwa progi dochodowe. Maksymalne wsparcie dla osób najmniej zamożnych wynosi do 136,2 tys. zł.
W ramach naboru obowiązują limity kosztów kwalifikowanych na urządzenia, materiały i usługi. Ma to ograniczyć nieuczciwe praktyki wykonawców polegające m.in. na zawyżaniu kosztów jednostkowych.
W zależności od miejsca zamieszkania, wnioski o wsparcie należy składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej we Wrocławiu, w Opolu, Zielonej Górze i w Katowicach. Jak zapewnił Fundusz, terminy rozpatrywania wniosków o dotacje i płatność wyniosą do 14 dni. Termin wypłaty dotacji wyniesie także do 14 dni od daty wpływu kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o płatność wraz z wymaganymi dokumentami.
Czyste Powietrze to największy program antysmogowy w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych mogą np. otrzymać środki na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła, a także na poprawę efektywności energetycznej budynku m.in. poprzez jego docieplenie. Pod koniec listopada narodowy Fundusz wstrzymał przyjmowanie nowych wniosków w ramach programu "Czyste Powietrze", tłumacząc to koniecznością reformy i uszczelnienia systemu, których nie da się zrobić bez przerwy. NFOŚiGW deklaruje, że program w nowej odsłonie wróci 31 marca 2025 r. O przywrócenie programu apelują beneficjenci, samorządowcy oraz organizacje pozarządowe.
ja
Zdjęcie ilustracyjne, fot. gov.pl
Inne tematy w dziale Społeczeństwo