MEN szykuje się do kolejnej rewolucji w szkołach. Obejmie ona oceny

Redakcja Redakcja Newsy do 8 Obserwuj temat Obserwuj notkę 36
Resort edukacji pyta nauczycieli o sens i jakość ocen w szkołach, zastanawiając się, czy nie lepiej zastąpić je opisową recenzją poczynań uczniów. Co jeszcze dzieje się o poranku 12 grudnia? Mamy najnowszy sondaż na temat działalności rządu. Donald Trump szykuje się do swojego zaprzysiężenia na prezydenta USA.

MEN pyta o zmiany w ocenianiu w szkołach

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ogłosiło, że planuje przeprowadzenie szerokich konsultacji wśród nauczycieli na temat systemu oceniania uczniów. Jak informuje serwis Wyborcza.pl, resort zamierza zadać pytania dotyczące m.in. potrzeby ocen cyfrowych w klasach I-III oraz sensu ich stosowania w starszych klasach. Dyrektor departamentu komunikacji MEN, Kacper Lawera, zapewnił: "Nie chcemy niczego narzucać. Chcemy wsłuchać się w głos szkolnej kadry". Dyskusje potrwają do wiosny, a ewentualne zmiany mają być powiązane z nową podstawą programową, którą MEN zamierza wdrażać w 2026 roku.

Edukacyjna aktywistka Agnieszka Ciesielska zwróciła uwagę na presję, jaką wywierają oceny cyfrowe: "Niektórzy nauczyciele oczekują, by z każdego przedmiotu było 10-11 ocen w semestrze". MEN już wcześniej zrezygnowało z obowiązku odrabiania zadań domowych w szkołach, przeprowadziło rewolucję w lekturach, uszczuplając znacząco program, a od nowego roku szkolnego WDŻ zastąpi edukacja zdrowotna, która wywołuje sprzeciw u konserwatywnych komentatorów. 


Dymisja Ewy Wrzosek

Prokurator Ewa Wrzosek w środę potwierdziła swoje odwołanie z funkcji w Ministerstwie Sprawiedliwości, co było odpowiedzią na jej krytyczne słowa wobec Adama Bodnara. W rozmowie z portalem WP bezpardonowo zarzuciła mu "brak praktycznego doświadczenia" oraz przekonywała, że Roman Giertych byłby lepszym ministrem sprawiedliwości. Wcześniej te słowa powtórzyła w TVP INFO, za co straciła stanowisko w resorcie sprawiedliwości. Bodnar w Polsat News wyraził natomiast zdziwienie brakiem lojalności: "Jeśli ma się zastrzeżenia, należy je najpierw komunikować szefowi".

Wrzosek zaznaczyła, że od dnia delegacji 4 listopada tylko raz spotkała się z Bodnarem osobiście, mimo licznych wniosków o rozmowę. Krytyczne głosy pojawiły się również wśród innych prokuratorów, którzy zarzucają Wrzosek wychodzenie poza ramy swojej roli, łamanie ustawy o prokuraturze i polityczne zaangażowanie. Sam Bodnar doradził publicznie prokurator, by zastanowiła się nad swoją rolą w życiu publicznym. 


Rok rządów Donalda Tuska - Polacy rozczarowani

W piątek minie rok od zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska. Sondaż United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" pokazuje, że tylko 5,7 proc. respondentów ocenia jego działania "zdecydowanie pozytywnie", a 33,9 proc. "raczej pozytywnie". Negatywne opinie wyraziło aż 51,4 proc. badanych. Młodzi wyborcy (18-29 lat) są najbardziej krytyczni - 49 proc. ocenia rząd "zdecydowanie negatywnie".

Największym rozczarowaniem wśród liderów rządzącej koalicji okazał się Donald Tusk (30,5 proc.), a zaraz za nim Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia. Z kolei Włodzimierz Czarzasty uzyskał najmniej wskazań jako rozczarowujący lider (4,4 proc.). 

Pracownia zapytała też o rozliczenia polityków PiS. I tu niespodzianka: okazuje się, że 28,4 proc. pytanych ocenia je "raczej pozytywnie". Przeważają opinie negatywne: to łącznie 54,5 proc. 

Odbudowa Ukrainy ruszy w 2025 roku?

Pełnomocnik rządu ds. odbudowy Ukrainy, Paweł Kowal, ocenił, że proces ten rozpocznie się w drugiej połowie 2025 roku. - Nie możemy uznać zmian granic siłą, bo to oznacza kolejną wojnę w Europie - podkreślił Kowal w rozmowie z PAP, wskazując na kluczowe znaczenie Polski jako huba logistycznego.

Polityk KO zwrócił również uwagę na potrzebę większego zaangażowania polskich firm w przygotowania do odbudowy. Obecnie zgłosiło się "małe kilkaset" podmiotów, co według niego nie odzwierciedla pełnego potencjału polskiego sektora prywatnego.

Donald Trump zaprasza Xi Jinpinga na inaugurację

CBS News donosi, że prezydent elekt USA Donald Trump zaprosił chińskiego przywódcę Xi Jinpinga na swoją inaugurację w styczniu. To nietypowy gest, ponieważ tradycyjnie zagraniczni liderzy nie uczestniczą w takich uroczystościach. Wśród zaproszonych gości ma być również premier Węgier Viktor Orban.

Trump wielokrotnie podkreślał swoje dobre relacje z Xi Jinpingiem, mimo ostrej krytyki Chin. Według CBS, jego zespół przygotowuje listę zagranicznych liderów, co wzbudza kontrowersje wśród Demokratów. 


Liga Mistrzów: występy Polaków

Łukasz Łakomy zdobył swoją pierwszą bramkę w Lidze Mistrzów, choć jego drużyna Young Boys Berno przegrała z VfB Stuttgart 1:5. Z wygranych cieszyli się natomiast Robert Lewandowski (Barcelona) i Jakub Kiwior (Arsenal). 

Barcelona pokonała w znakomitym widowisku marnującą wiele okazji Borussię Dortmund 3:2. Lewandowski nie zaliczył pozytywnego występu. Wojciech Szczęsny cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych. Obrazkiem spotkania była rozmowa w tunelu w przerwie Lewandowskiego z asystentem trenera BVB, Łukaszem Piszczkiem. 

Arsenal gładko wygrał z AS Monaco 3:0, a Kiwior rozegrał pełne 90 minut. Manchester City wciąż jest w kryzysie - tym razem drużyna Pepa Guardioli przegrała z Juventusem Turyn 2:0. Pozostały jeszcze dwie kolejki ligowe.  


Fot. Pixabay/zdj. ilustracyjne

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj36 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (36)

Inne tematy w dziale Polityka