Wyrok Izby SN w sprawie sprawozdania wyborczego PiS, odpowiedź resortu finansów, odwołanie prok. Ewy Wrzosek, nowe informacje w sprawie zabójstwa Briana Thompsona, szefa UnitedHealthcare i ogłoszenie gospodarzy piłkarskich mistrzostw świata w 2030 i 2034 roku. Zapraszamy na podsumowanie informacji do godz. 21:00.
Izba SN uwzględniła skargę PiS na decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania za wybory z 2023 roku
PKW 29 sierpnia br. odrzuciła sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego PiS z wyborów parlamentarnych 2023 r. PiS zaskarżyło decyzję PKW do Sądu Najwyższego. W środę Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN uwzględniła skargę PiS na decyzję Państwowej Komisji Wyborczej o odrzuceniu sprawozdania komitetu tej partii za wybory z 2023 r. Zgodnie z Kodeksem wyborczym, Państwowa Komisja Wyborcza powinna teraz niezwłocznie podjąć uchwałę i przyjąć sprawozdanie komitetu PiS.
MF o decyzji SN ws. sprawozdania PiS: wiążące są decyzje PKW
Nie jest jednak oczywiste, czy decyzja Izby jest wiążąca prawnie i czy instytucje związane z postępowaniem będą je respektować. Ministerstwo Finansów zostało poproszone o komentarz czy dokona wypłaty subwencji dla PiS po decyzji Sądu Najwyższego.
„Ministerstwo Finansów nie jest stroną w sprawie. Dla MF wiążące są decyzje PKW” – tak resort finansów odpowiedział na pytania PAP o ewentualną wypłatę subwencji dla PiS.
Siemoniak: Stacje telewizyjne są tak strategiczne dla Polski, jak sektor energetyczny
Siemoniak odniósł się do środowej wypowiedzi premiera Donalda Tuska, by stacje telewizyjne TVN i Polsat umieścić w rozporządzeniu - wykazie strategicznych firm, które podlegają ochronie państwa przed agresywnym i niebezpiecznym przejęciem z punktu widzenia interesów kraju.
"Obrona polskiego interesu narodowego to silne Wojsko Polskie, służby mundurowe MSWiA i służby specjalne. To odporne państwo i społeczeństwo na wszelkie zagrożenia. To sprawne państwo, które chroni pluralizm i wolność najważniejszych mediów przed przejęciem przez aktywnych uczestników wojny informacyjnej i hybrydowej przeciw Polsce" - napisał na X Siemoniak.
"Największe stacje telewizyjne są w obecnych czasach tak samo strategiczne dla Polski, jak sektor energetyczny i paliwowy. Demokracja i praworządność muszą się bronić!" - uważa polityk.
Prok. Wrzosek: minister Bodnar odwołał mnie z delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości
Prok. Ewa Wrzosek poinformowała w środę, że szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar odwołał ją z delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości oraz do Krajowej Rady Prokuratorów. Wrzosek w resorcie sprawiedliwości pełniła funkcję radcy ministra ds. warunków służby prokuratorskiej.
"Decyzją ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Adama Bodnara zostałam dziś odwołana z delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym" - napisała na platformie X prok. Wrzosek.
"Nie mam wiedzy, czy odwołanie jest wynikiem uwzględnienia złożonych przeze mnie wniosków o rezygnacji z powierzonych funkcji czy zupełnie od nich odrębną decyzją ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego" - dodała prokurator.
W środę w Polsat News Bodnar był pytany o krytyczne wobec niego słowa prok. Wrzosek. We wtorek wieczorem powiedziała w TVP Info m.in., że Roman Giertych byłby lepszym ministrem sprawiedliwości.
Projekt zakładający możliwość ograniczenia prawa do azylu - przekazany do Stałego Komitetu RM
Możliwość czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej zakłada projekt MSWiA przekazany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów.
Projekt MSWiA nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP został przekazany od razu do Stałego Komitetu RM, czyli z pominięciem uzgodnień i konsultacji publicznych - wynika z opublikowanych w środę dokumentów na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Duszczyk uzasadnił, że potrzebne jest możliwie pilne stworzenie instrumentów prawnych, które pozwolą skutecznie przeciwdziałać "instrumentalizacji migracji". Jak dodał, jest ona stosowana przez władze białoruskie, w kooperacji z władzami rosyjskimi i międzynarodowymi grupami przestępczymi organizującymi przerzut migrantów do krajów Unii Europejskiej. Projekt zakłada, że ograniczenie prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej może być wprowadzone przy łącznym spełnieniu określonych warunków.
USA. Kolejna poszlaka, że Luigi Mangione mógł zamordować szefa UnitedHealthcare
Odciski palców zebrane na miejscu zabójstwa Briana Thompsona, szefa UnitedHealthcare, pasują do pobranych podczas aresztowania podejrzanego Luigiego Mangione. Powiedzieli o tym telewizji CNN w środę funkcjonariusze organów ścigania. Zdaniem śledczych bezpośrednio wiąże to podejrzanego z miejscem zbrodni koło hotelu w Manhattanie, gdzie tydzień temu zginął Thompson. Mangione pozostaje w areszcie w Pensylwanii, walcząc w sądzie z planami grożącej mu ekstradycji do stanu Nowy Jork. Jego prawnik Thomas Dickey zaprzeczył udziałowi swojego klienta w zabójstwie. Oświadczył, że podejrzany nie zamierza przyznać się do zarzutów w Pensylwanii związanych z bronią i fałszywym dowodem osobistym znalezionym przez policję podczas aresztowania.
"Nie widziałem żadnych dowodów na to, że mają właściwego faceta" – powiedział Dickey telewizji CNN. W programie "Good Morning America" stacji ABC Dickey powtórzył, że nie widział jeszcze dowodów, w tym pism, które według policji Mangione miał w chwili aresztowania.
"Zabójstwo Thompsona – męża i ojca dwójki dzieci – obnażyło wściekłość wielu Amerykanów wobec branży opieki zdrowotnej. Mangione, ich awatar, wzbudził współczucie w internecie. (…) Wywołało to również strach w kadrach zarządzających w całym kraju, ponieważ raport wywiadu nowojorskiej policji ostrzega, że retoryka w internecie może +sygnalizować zwiększone zagrożenie w niedalekiej przyszłości dla kadry kierowniczej+" – podkreśla CNN. W niektórych swoich notatkach Mangione nawiązywał do bólu spowodowanego urazem pleców, którego doznał w lipcu 2023 roku. Śledczy badają roszczenia ubezpieczeniowe z tytułu tego urazu.
Izrael. Minister obrony: jest szansa na uwolnienie wszystkich zakładników ze Strefy Gazy
Izraelski minister obrony Israel Kac przekazał swojemu amerykańskiemu odpowiednikowi Lloydowi Austinowi, że jest szansa na uwolnienie wszystkich zakładników, w tym Amerykanów, uprowadzonych do Strefy Gazy przez palestyński Hamas podczas ataku terrorystycznego z 7 października 2023 r. Kac oznajmił w rozmowie telefonicznej z Austinem, że pojawiła się szansa na nowe porozumienie, które pozwoli na powrót zakładników, w tym osób posiadających amerykańskie obywatelstwo - przekazał w oświadczeniu gabinet izraelskiego ministra.
7 października 2023 r. Hamas i inne ugrupowania terrorystyczne zabiły około 1200 osób i porwały 251. 105 zakładników zostało uwolnionych podczas kilkudniowego rozejmu zawartego rok temu, pod koniec listopada, a czterech jeszcze wcześniej. Ośmiu porwanych uratowali izraelscy żołnierze, którzy odzyskali także ciała 37 zakładników. W niewoli pozostaje 97 osób porwanych 7 października. Według izraelskiego wojska część z nich już nie żyje. Hamas przetrzymuje też dwóch izraelskich cywilów, którzy w 2014 i 2015 r. weszli do Strefy Gazy, a także ciała dwóch żołnierzy zabitych w 2014 r.
MŚ 2030 i 2034 - FIFA oficjalnie potwierdziła gospodarzy
Hiszpania, Portugalia i Maroko w 2030 roku i Arabia Saudyjska cztery lata później - nadzwyczajny kongres Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) potwierdził wcześniejsze ustalenia w sprawie organizacji dwóch kolejnych edycji mistrzostw świata.
Formalna decyzja ws. organizacji dwóch kolejnych edycji mundialu zapadła w środę przez aklamację na nadzwyczajnym kongresie FIFA, który miał formę wirtualną. Nie było wyborów, gdyż w grze pozostały tylko pojedyncze kandydatury na oba terminy.
"Futbol zawita do większej liczby krajów, a większa liczba drużyn nie obniży poziomu. W rzeczywistości to zwiększa szansę" - powiedział Infantino o mundialu w 2030 roku, którego pierwsze trzy ze 104 meczów odbędą się w Ameryce Południowej - w Urugwaju, Argentynie i Paragwaju - dla uczczenia stulecia pierwszego turnieju tej rangi.
Oficjalnie jednak gospodarzami imprezy będą Hiszpania, Portugalia i Maroko.
nz: Rzecznik prasowy SN, sędzia SN Aleksander Stępkowski (P) podczas konferencji prasowej w siedzibie Sądu Najwyższego w Warszawie, 11 bm. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN uwzględniła w środę skargę PiS na decyzję Państwowej Komisji Wyborczej o odrzuceniu sprawozdania komitetu wyborczego tej partii za wybory z 2023 r. (jm) PAP/Radek Pietruszka
SW
Inne tematy w dziale Polityka