Węgrzy dobili targu z Warner Bros.Discovery i mają zakupić wkrótce stację TVN - informował Andrzej Stankiewicz z Onetu. Donald Tusk wyjawił, że jego rząd planuje umieścić prywatne stacje telewizyjne - TVN i Polsat - na liście firm strategicznych, podległych ochronie. Ma to zapobiec sprzedaży podmiotom powiązanym teoretycznie z Rosją.
TVN i Polsat pod ochroną rządu
Stacje telewizyjne TVN i Polsat zostaną umieszczone w wykazie firm strategicznych, które podlegają ochronie - oświadczył w środę Donald Tusk. To reakcja na pogłoski, że TVN zostanie sprzedany czesko-węgierskiemu funduszowi, powiązanemu z Viktorem Orbanem. Ogłosił to dziennikarz Andrzej Stankiewicz, który dodał, że politycy PiS świętują sprzedaż TVN - w tym Daniel Obajtek, były prezes Orlenu.
W grę o kupno TVN wchodzą czeska grupa PPF i węgierska telewizja TV2. Pierwszą firmą kieruje Czeszka Renata Kellnerova, która dała się poznać w Polsce z inwestowania w InPost Rafała Brzoski. TV2 starało się o koncesję na nadawanie kanału w Polsce. Według "Faktu", PiS przymierzał się na podstawie tej stacji do budowy własnego, prawicowego medium. Kellnerova może pochwalić się majątkiem w wysokości 17,5 mld dolarów. Nieoficjalnie w transakcję włączyło się otoczenie Donalda Trumpa. Warner Bros.Discovery to amerykańska firma. Zapewne, gdyby wybory w USA wygrała Kamala Harris, sprzedaż TVN mogła potoczyć się inaczej.
Czym jest wykaz firm strategicznych?
To, o czym powiedział premier Donald Tusk, to lista przedsiębiorstw, które zostały uznane za kluczowe dla bezpieczeństwa państwa, jego gospodarki oraz ciągłości funkcjonowania kluczowych sektorów publicznych i prywatnych. Tego rodzaju wykaz tworzony jest w celu ochrony interesów narodowych i obejmuje firmy, których działalność ma strategiczne znaczenie dla funkcjonowania kraju.
Przykłady sektorów objętych ochroną:
- Energetyka: firmy zajmujące się wydobyciem surowców energetycznych, produkcją i dystrybucją energii.
- Obrona narodowa: przedsiębiorstwa produkujące sprzęt wojskowy, technologie obronne lub świadczące usługi związane z bezpieczeństwem
- Transport i logistyka: przewoźnicy, zarządy portów i lotnisk, kluczowe firmy transportowe
- Infrastruktura krytyczna: przedsiębiorstwa zarządzające sieciami telekomunikacyjnymi, wodociągowymi czy gazociągowymi
- Zdrowie publiczne: podmioty produkujące leki, sprzęt medyczny lub zarządzające dużymi placówkami medycznymi
Na tej liście dotąd nie było podmiotów z rynku mediów prywatnych. Elementami infrastruktury krytycznej państwa są natomiast TVP, PAP i Polskie Radio, a więc publiczni nadawcy.
Fot. Premier Donald Tusk/PAP
GW
Inne tematy w dziale Polityka