Tusk spotyka się z Merzem. Macierewicz broni pomnika smoleńskiego

Redakcja Redakcja Newsy do 12 Obserwuj temat Obserwuj notkę 135
Premier Donald Tusk w KPRM spotka się dziś z Friedrichem Merzem, szefem CDU. Tematem rozmowy będzie wojna na Ukrainie i zapewne umowa Mercosur. Po miesięcznicy smoleńskiej, jak co wydarzenie, odbywają się zamieszki przed pomnikiem smoleńskim. Broni go poseł Antoni Macierewicz. Zapraszamy do przeglądu wydarzeń z 10 grudnia.

Spotkanie premiera Tuska z Friedrichem Merzem

O godzinie 14 w Kancelarii Premiera odbędzie się spotkanie Donalda Tuska z liderem niemieckiej CDU, Friedrichem Merzem. Informację tę potwierdziła wiceminister Agnieszka Rucińska. Friedrich Merz, będący kandydatem CDU na kanclerza Niemiec, przebywa w Polsce po wizycie na Ukrainie, gdzie spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim.

Jak podkreślił w wywiadzie dla „Sueddeutsche Zeitung”: „Pojechałem do Kijowa, aby zapewnić ukraiński rząd i naród Ukrainy, że frakcja parlamentarna CDU/CSU w Bundestagu stoi zdecydowanie po ich stronie. Chcemy jak najszybszego zakończenia tej straszliwej wojny i przywrócenia pokoju w Europie”.

Merz zapowiedział także utworzenie grupy kontaktowej z udziałem Polski, która ma koordynować europejską politykę wobec Ukrainy. Spotkanie z Tuskiem ma na celu zacieśnienie współpracy z Berlinem w obliczu wyzwań geopolitycznych. Partie wchodzące w skład Europejskiej Partii Ludowej liczą na to, że Merz będzie przyszłym kanclerzem Niemiec. 


Minister Domański o cenach energii  

W Brukseli minister finansów Andrzej Domański uczestniczył w spotkaniu unijnych ministrów finansów, podczas którego przedstawił kluczowe cele polskiej prezydencji w Radzie UE, która rozpocznie się 1 stycznia 2025 roku.

„Po pierwsze, bezpieczeństwo rozumiane wielowymiarowo. (...) Europa potrzebuje więcej solidarności w finansowaniu wysiłku obronnego. Musimy być przygotowani na nowe wyzwania” – powiedział minister.

Wśród priorytetów wymienił także:

  • konkurencyjność europejskiej gospodarki: „Obniżenie cen energii będzie kluczowe. Będziemy o tym dyskutować już w styczniu podczas posiedzenia ECOFIN-u.”
  • deregulację: Minister zaznaczył, że ograniczenie obciążeń biurokratycznych jest niezbędne dla europejskich przedsiębiorstw

Domański wskazał ceny energii jako jedną z największych przeszkód w budowie silnej gospodarki europejskiej: - Budowa silnego europejskiego rynku energii, uwzględniającego potrzeby wszystkich państw członkowskich, pozwoli nam obniżyć ceny. W Polsce rozwijamy odnawialne źródła energii i budujemy pierwszą elektrownię jądrową - zaznaczył minister finansów.  


Norweska broń i pociski NASAMS w drodze do Polski  

Norweski sprzęt wojskowy, w tym pociski rakietowe NASAMS, jest ponownie w drodze do Polski po krótkim opóźnieniu – poinformowała rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Norweskich Sił Zbrojnych, Hanne Olafsen. Transport dotrze do lotniska Jasionka w Rzeszowie w najbliższych dniach, po tym jak pierwotny frachtowiec Finlandia Seaways utknął na mieliźnie podczas przeprawy przez Bałtyk.

Według RMF FM, sprzęt został przeładowany na statek zastępczy, co umożliwiło wznowienie misji. „Nie ma żadnych konsekwencji związanych z misją z powodu opóźnienia. Ci, którzy obecnie ją prowadzą, pozostaną na miejscu, dopóki nowy sprzęt nie dotrze do Polski” – wyjaśniła Olafsen.

Norweskie siły zbrojne mają kluczowe zadanie – ochrona przestrzeni powietrznej nad logistycznym hubem w Rzeszowie, przez który transportowane są dostawy dla Ukrainy. W ramach tej misji do Polski trafią myśliwce wielozadaniowe F-35, systemy przeciwlotnicze NASAMS oraz 100 żołnierzy norweskich. Ich obecność w Rzeszowie potrwa do Wielkanocy.

Przepychanki przed pomnikiem smoleńskim

Podczas obchodów miesięcznicy katastrofy smoleńskiej prezes PiS Jarosław Kaczyński ponownie wskazał na Rosję jako sprawcę zamachu z 2010 roku: - Zamachu na samolot, który wiózł delegację polską z prezydentem RP, moim bratem śp. Lechem Kaczyńskim i jego małżonką. (...) Ten zamach został dokonany na zlecenie Putina - mówił. 

Kaczyński skrytykował także protestujących, obwiniających o katastrofę Lecha Kaczyńskiego, nazywając ich „agenturą Putina”: - Mamy do czynienia z permanentnym łamaniem prawa przez tych awanturników i agentów. (...) Miejmy nadzieję, że znajdą się tam, gdzie powinni – w polskich zakładach karnych - dodał. 

Na miejscu przed pomnikiem jest policja. Aktywista Zbigniew Komosa wraz m.in. z Arkadiuszem Szczurkiem próbują położyć wieniec z tabliczką, na której czytamy o odpowiedzialności Lecha Kaczyńskiego za "zamordowanie" 95 osób na pokładzie Tupolewa. Miejsca na placu Piłsudskiego broni osobiście marszałek senior Antoni Macierewicz.   


Kraków: replika RWD-8 w Muzeum Lotnictwa Polskiego

W krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego trwają prace nad repliką legendarnego polskiego samolotu szkoleniowego RWD-8. Eksponat ma stać się częścią nowej wystawy stałej „Z wiatrem i pod wiatr. Lotnictwo cywilne”, planowanej na jesień 2025 roku.

- Choć nie zachowała się kompletna dokumentacja konstrukcyjna tego samolotu, dzięki historycznym zdjęciom, opisom i zdolnościom muzealnych konserwatorów, jego wygląd będzie jak najbardziej zbliżony do autentyku – zapowiedział dyrektor Tomasz Kosecki.

Samolot zostanie zaprezentowany w nowo wybudowanym hangarze. Muzeum Lotnictwa Polskiego, jedno z największych w Europie, mieści się na terenie dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny, mającego ponad 130-letnią historię. 


Fot. Premier Donald Tusk/PAP

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj135 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (135)

Inne tematy w dziale Polityka