Niezdiagnozowana choroba z Afryki. GIS zaleca dużą ostrożność

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
GIS w specjalnym komunikacie informuje, że Między 24 października a 5 grudnia 2024 r. w strefie zdrowia Panzi w prowincji Kwango w Demokratycznej Republice Konga odnotowano 406 przypadków niezdiagnozowanej choroby z objawami gorączki, bólu głowy, kaszlu, kataru i bólu ciała. W najcięższych sytuacjach zgłoszono również poważne niedożywienie.

W Kongu odnotowano 31 zgonów. Większość zgłoszonych przypadków dotyczy dzieci, szczególnie poniżej piątego roku życia. Obszar ten jest wiejski i odległy, a dostęp do niego jest dodatkowo utrudniony przez trwającą porę deszczową. Zespoły szybkiego reagowania zostały rozmieszczone w celu zidentyfikowania przyczyny i wzmocnienia reakcji. Zespoły ekspertów zbierają próbki do badań laboratoryjnych, zapewniają bardziej szczegółową charakterystykę kliniczną wykrytych przypadków, badają dynamikę transmisji i aktywnie poszukują dodatkowych przypadków, zarówno w placówkach służby zdrowia, jak i na poziomie społeczności. Zespoły pomagają również w leczeniu pacjentów, komunikacji ryzyka i zaangażowaniu społeczności. 


Zachowaj szczególną ostrożność w Kongo

GIS wyjaśnia, że biorąc pod uwagę zgłaszane objawy kliniczne i objawy oraz szereg powiązanych zgonów, ostre zapalenie płuc, grypa, COVID-19, odra i malaria są uważane za potencjalne czynniki przyczynowe, a niedożywienie jest czynnikiem współistniejącym. Trwają badania laboratoryjne w celu ustalenia dokładnej przyczyny. Na tym etapie możliwe jest również, że więcej niż jedna choroba przyczynia się do przypadków i zgonów.

Na poziomie kraju (Kongo) ryzyko jest uważane za umiarkowane ze względu na lokalny charakter ogniska w strefie zdrowia Panzi w prowincji Kwango. Jednak potencjał rozprzestrzeniania się na sąsiednie obszary, w połączeniu z lukami w systemach nadzoru i reagowania, wskazuje na potrzebę zwiększonej gotowości. Na poziomie regionalnym i globalnym ryzyko pozostaje obecnie niskie, ale bliskość dotkniętego obszaru do granicy z Angolą budzi obawy o potencjalną transmisję transgraniczną, natomiast stały monitoring i koordynacja transgraniczna będą niezbędne do złagodzenia tego ryzyka.

W oczekiwaniu na ustalenie przyczyny epidemii, należy zachować ostrożność wobec osób przybywających tego regionu z objawami infekcji układu oddechowego. Osoby wyjeżdżające Kongo powinny także zachować szczególną ostrożność i śledzić komunikaty władz lokalnych i WHO. 


Choroby tropikalne w Europie

Wprawdzie tajemniczą chorobę wykryto w Afryce, ale WHO, a także Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ostrzega, że do Europy coraz częściej docierają wirusy i choroby, które wcześniej były na Starym Kontynencie nieobecne. Ma to m.in. związek z łatwym przemieszczaniem się ludzi, a także ocieplaniem się klimatu, który wywołuje migracje zwierząt przenoszący wirusy.

W turystycznych regionach Europy pojawiły się komary przenoszące choroby tropikalne. Służby medyczne Portugalii wydały ostrzeżenie dotyczące pojawienia się komarów przenoszących groźne zakaźne choroby tropikalne, w tym chorobę denga, w popularnych wśród turystów regionach tego kraju. Zgłoszono również ponad 20 przypadków zakażenia wirusem Oropouche w Europie. Przypadki odnotowano w Hiszpanii, Włoszech i Niemczech w czerwcu i lipcu. Większość zakażonych osób odwiedziła wcześniej Kubę, a jedna Brazylię. Pojawiła się również małpia ospa. Dlatego właśnie ostrzeżenie GIS należy traktować poważnie.  


Fot. GIS 

Tomasz Wypych

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj6 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Rozmaitości