Siedziba MSWiA w Warszawie, 4 bm. (doro) PAP/Albert Zawada
Siedziba MSWiA w Warszawie, 4 bm. (doro) PAP/Albert Zawada

Komunikat MSWiA. Chodzi o działania na granicy z Białorusią

Redakcja Redakcja Newsy do 21 Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Komunikat MSWiA w sprawie strefy buforowej, śledztwo w sprawie śmierci profesora UKSW, kolejne protesty w Gruzji, atak Izraela na Syrię czy protest polskich filmowców - zapraszamy na podsumowanie newsów do godz. 21:00.

MSWiA: Funkcjonowanie strefy buforowej na granicy z Białorusią przedłużone

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że strefa buforowa na granicy z Białorusią będzie dalej obowiązywać.

"Czasowy zakaz przebywania w strefie przyległej do granicy polsko-białoruskiej zdaje egzamin. W związku z tym został przedłużony o kolejne 90 dni. Rozporządzenie o przedłużeniu strefy buforowej na granicy z Białorusią zacznie obowiązywać we wtorek, 10 grudnia br." - czytamy w oświadczeniu MSWiA.

Czasowy zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi obowiązuje od 13 czerwca br.

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. podejrzenia doprowadzenia do samobójstwa prof. Kurkowskiego

Przed weekendem w przestrzeni publicznej pojawił się apel o pomoc w poszukiwaniach dziekana wydziału matematyczno-fizycznego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W niedzielę częstochowska policja otrzymała zgłoszenie o znalezieniu przez przypadkową osobę samochodu zaginionego w miejscowości Kuleje (k. Częstochowy). W środku pojazdu znajdowały się zwłoki poszukiwanego.

W poniedziałek częstochowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia doprowadzenia do samobójstwa zaginionego mężczyzny. Jak poinformowała, taka kwalifikacja prawna śledztwa jest przyjmowana przez prokuratorów w sytuacji podejrzenia zamachu samobójczego. "Celem śledztwa jest ustalenie czy jakieś inne osoby przyczyniły się do targnięcia się na życie przez pokrzywdzonego. W toku dalszego śledztwa będą przesłuchiwani świadkowie i będzie przeprowadzana sekcja zwłok w Zakładzie Medycyny Sądowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego" - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik Prokuratury Rejonowej w Częstochowie prok. Tomasz Ozimek.

Gruzja: Tysiące osób protestuje w Tbilisi przeciwko rządowi dwunastą noc z rzędu

Tysiące osób zgromadziło się w poniedziałkową noc w stolicy Gruzji Tbilisi na antyrządowych demonstracjach - podała AFP. Protesty, które rozpoczęły się po zawieszeniu przez gruziński rząd rozmów o wstąpieniu kraju do UE, trwają już 12. noc z rzędu.

Demonstranci zgromadzeni przed gruzińskim parlamentem powiewają unijnymi flagami i trzymają transparenty z antyrządowymi hasłami. Niedaleko parlamentu policja ustawiła armatki wodne, używane podczas rozpędzania poprzednich protestów.

Obecna fala masowych demonstracji pojawiła się prawie dwa tygodnie temu, gdy rząd ogłosił zawieszenie do 2028 roku rozmów o przystąpieniu Gruzji do UE.


Szef MSZ spotkał się z wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej

"Minister Radosław Sikorski spotkał się dziś z wicepremier Ukrainy Olhą Stefaniszyną. Rozmawiano o priorytetach polskiej prezydencji w kontekście akcesji Ukrainy do UE. Omówiono również wsparcie dla Ukrainy w zakresie integracji z Unią Europejską oraz trwałe wsparcie wojskowe i finansowe" - przekazało na platformie X polskie MSZ.

O spotkaniu napisała również Stefaniszyna. "W Warszawie spotkałam się z ministrem Radosławem Sikorskim, aby omówić integrację Ukrainy z UE i NATO, obecną sytuację bezpieczeństwa, wsparcie finansowe i wojskowe, a także wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów. W związku z tym, że Polska ma objąć przewodnictwo w UE na początku 2025 r., zwrócono szczególną uwagę na agendę rozszerzenia" - poinformowała na platformie X Stefaniszyna.

1 stycznia 2025 r. Polska po raz drugi obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i przez sześć miesięcy będzie przewodniczyć jej pracom. Polska po raz pierwszy sprawowała prezydencję w Radzie UE w II połowie 2011 r. 


Izrael zbombardował w pobliżu portu w Latakii syryjskie systemy obrony powietrznej

Izraelskie lotnictwo zbombardowało w poniedziałek systemy obrony powietrznej w Syrii, w pobliżu portu w Latakii - podały źródła w syryjskich siłach bezpieczeństwa. 20 km od Latakii znajduje się baza wojskowa Rosji, która była głównym sojusznikiem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada.

Agencja Associated Press przekazała, że izraelskie lotnictwo zbombardowało również prawdopodobne składy broni chemicznej i broni dalekiego zasięgu.


Policja w Pensylwanii aresztowała mężczyznę podejrzanego o zabójstwo szefa UnitedHealthcare

Policja w Altoonie, w stanie Pensylwania, aresztowała w poniedziałek mężczyznę, którego wygląd odpowiadał rysopisowi podejrzanego o zabójstwo Briana Thompsona, dyrektora generalnego UnitedHealthcare. Mężczyzna został zatrzymany w restauracji McDonald's o godzinie 9:14 czasu lokalnego.

Zatrzymany miał przy sobie dwustronicowy dokument, w którym krytykował branżę opieki zdrowotnej. NBC News poinformowała też, że policjanci znaleźli przy nim również tłumik i fałszywy dowód tożsamości z New Jersey na nazwisko Marc Rosario. To samo nazwisko było na fałszywym dowodzie tożsamości mężczyzny z New Jersey, który zameldował się w hostelu na Manhattanie i którego śledczy podejrzewali o zabójstwo.

Zatrzymany mężczyzna zostanie przewieziony do Nowego Jorku, gdzie usłyszy zarzuty. Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams zapowiedział konferencję prasową, na której omówi sprawę zatrzymania. Śledczy współpracują z lokalnymi, stanowymi i federalnymi agencjami w celu wyjaśnienia sprawy. Firma zastrzelonego w środę na Manhattanie Thompsona, będąca oddziałem UnitedHealth Group, jest największym prywatnym płatnikiem świadczeń z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego w USA.


SFP: środowisko czeka na rozmowy z ministrą. MKiDN: jesteśmy w procesach

W poniedziałek w warszawskim kinie Kultura odbyło się "antykryzysowe spotkanie branży filmowej". 12 listopada grupa siedmiu organizacji z branży filmowej podpisała wspólny list adresowany do ministry kultury i dziedzictwa narodowego Hanny Wróblewskiej. Proszą w nim o wyjaśnienie sytuacji związanej z odwołaniem dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Karoliny Rozwód oraz rozmowy na temat najbliższej przyszłości polskiej kinematografii. 17 grudnia zaplanowano w MKiDN spotkanie w tej sprawie.

Reżyserka Agnieszka Holland reprezentująca Gildię Reżyserów Polskich w poniedziałek powiedziała, że "stosunki z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego były napięte i nie do końca jasne praktycznie od początku". Przypomniała, jak ministerstwo traktowało kwestię tantiem z internetu. "Na początku miało negatywny stosunek. Po rozmowach i spektakularnych protestach młodej części środowiska nastawienie to uległo zmianie" – przypomniała.

Wskazała, że po zwolnieniu byłego dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego rozpisany został konkurs, który wygrała Karolina Rozwód. I przypomniała sprawę zwolnienia Rozwód pod koniec października. "Straciliśmy po czterech miesiącach wybraną w konkursie dyrektorkę, której nie dano szansy na to, żeby nauczyła się tego instytutu, żeby mogła zrealizować przynamniej część swego planu. Na dokładkę nastąpiła destabilizacja i tak już średnio funkcjonującej instytucji, jaką jest Polski Instytut Sztuki Filmowej" – powiedziała Holland. Według niej możliwe są teraz problemy ze znalezieniem kandydatów na następcę Rozwód.

na zdjęciu:  Siedziba MSWiA w Warszawie. fot. PAP/Albert Zawada

SW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj14 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (14)

Inne tematy w dziale Polityka