MSWiA: Funkcjonowanie strefy buforowej na granicy z Białorusią przedłużone
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że strefa buforowa na granicy z Białorusią będzie dalej obowiązywać.
Czasowy zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi obowiązuje od 13 czerwca br.
Prokuratura wszczęła śledztwo ws. podejrzenia doprowadzenia do samobójstwa prof. Kurkowskiego
Gruzja: Tysiące osób protestuje w Tbilisi przeciwko rządowi dwunastą noc z rzędu
Tysiące osób zgromadziło się w poniedziałkową noc w stolicy Gruzji Tbilisi na antyrządowych demonstracjach - podała AFP. Protesty, które rozpoczęły się po zawieszeniu przez gruziński rząd rozmów o wstąpieniu kraju do UE, trwają już 12. noc z rzędu.
Demonstranci zgromadzeni przed gruzińskim parlamentem powiewają unijnymi flagami i trzymają transparenty z antyrządowymi hasłami. Niedaleko parlamentu policja ustawiła armatki wodne, używane podczas rozpędzania poprzednich protestów.
Szef MSZ spotkał się z wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej
"Minister Radosław Sikorski spotkał się dziś z wicepremier Ukrainy Olhą Stefaniszyną. Rozmawiano o priorytetach polskiej prezydencji w kontekście akcesji Ukrainy do UE. Omówiono również wsparcie dla Ukrainy w zakresie integracji z Unią Europejską oraz trwałe wsparcie wojskowe i finansowe" - przekazało na platformie X polskie MSZ.
O spotkaniu napisała również Stefaniszyna. "W Warszawie spotkałam się z ministrem Radosławem Sikorskim, aby omówić integrację Ukrainy z UE i NATO, obecną sytuację bezpieczeństwa, wsparcie finansowe i wojskowe, a także wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów. W związku z tym, że Polska ma objąć przewodnictwo w UE na początku 2025 r., zwrócono szczególną uwagę na agendę rozszerzenia" - poinformowała na platformie X Stefaniszyna.
1 stycznia 2025 r. Polska po raz drugi obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i przez sześć miesięcy będzie przewodniczyć jej pracom. Polska po raz pierwszy sprawowała prezydencję w Radzie UE w II połowie 2011 r.
Izrael zbombardował w pobliżu portu w Latakii syryjskie systemy obrony powietrznej
Izraelskie lotnictwo zbombardowało w poniedziałek systemy obrony powietrznej w Syrii, w pobliżu portu w Latakii - podały źródła w syryjskich siłach bezpieczeństwa. 20 km od Latakii znajduje się baza wojskowa Rosji, która była głównym sojusznikiem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada.
Agencja Associated Press przekazała, że izraelskie lotnictwo zbombardowało również prawdopodobne składy broni chemicznej i broni dalekiego zasięgu.
Policja w Pensylwanii aresztowała mężczyznę podejrzanego o zabójstwo szefa UnitedHealthcare
Policja w Altoonie, w stanie Pensylwania, aresztowała w poniedziałek mężczyznę, którego wygląd odpowiadał rysopisowi podejrzanego o zabójstwo Briana Thompsona, dyrektora generalnego UnitedHealthcare. Mężczyzna został zatrzymany w restauracji McDonald's o godzinie 9:14 czasu lokalnego.
Zatrzymany miał przy sobie dwustronicowy dokument, w którym krytykował branżę opieki zdrowotnej. NBC News poinformowała też, że policjanci znaleźli przy nim również tłumik i fałszywy dowód tożsamości z New Jersey na nazwisko Marc Rosario. To samo nazwisko było na fałszywym dowodzie tożsamości mężczyzny z New Jersey, który zameldował się w hostelu na Manhattanie i którego śledczy podejrzewali o zabójstwo.
SFP: środowisko czeka na rozmowy z ministrą. MKiDN: jesteśmy w procesach
W poniedziałek w warszawskim kinie Kultura odbyło się "antykryzysowe spotkanie branży filmowej". 12 listopada grupa siedmiu organizacji z branży filmowej podpisała wspólny list adresowany do ministry kultury i dziedzictwa narodowego Hanny Wróblewskiej. Proszą w nim o wyjaśnienie sytuacji związanej z odwołaniem dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Karoliny Rozwód oraz rozmowy na temat najbliższej przyszłości polskiej kinematografii. 17 grudnia zaplanowano w MKiDN spotkanie w tej sprawie.
Reżyserka Agnieszka Holland reprezentująca Gildię Reżyserów Polskich w poniedziałek powiedziała, że "stosunki z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego były napięte i nie do końca jasne praktycznie od początku". Przypomniała, jak ministerstwo traktowało kwestię tantiem z internetu. "Na początku miało negatywny stosunek. Po rozmowach i spektakularnych protestach młodej części środowiska nastawienie to uległo zmianie" – przypomniała.
Wskazała, że po zwolnieniu byłego dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego rozpisany został konkurs, który wygrała Karolina Rozwód. I przypomniała sprawę zwolnienia Rozwód pod koniec października. "Straciliśmy po czterech miesiącach wybraną w konkursie dyrektorkę, której nie dano szansy na to, żeby nauczyła się tego instytutu, żeby mogła zrealizować przynamniej część swego planu. Na dokładkę nastąpiła destabilizacja i tak już średnio funkcjonującej instytucji, jaką jest Polski Instytut Sztuki Filmowej" – powiedziała Holland. Według niej możliwe są teraz problemy ze znalezieniem kandydatów na następcę Rozwód.
na zdjęciu: Siedziba MSWiA w Warszawie. fot. PAP/Albert Zawada
SW
Komentarze
Pokaż komentarze (14)