Fot. Aspo
Fot. Aspo

Program Czyste Powietrze po zmianach. Do tych kotłów już nie dołożą

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 32
Po wznowieniu przyjmowania wniosków w programie "Czyste Powietrze" nastąpią istotne zmiany, które wpłyną na warunki uzyskania dofinansowania. Między innymi nie będzie już możliwości otrzymania wsparcia na kotły gazowe, a audyty energetyczne zostaną zastąpione ocenami przeprowadzanymi przez ekspertów na miejscu. Wyjaśniamy to, co trzeba wiedzieć o rewolucji w rządowym programie.

Program Czyste Powietrze wznowiony w marcu 2025

Prezeska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚGW), Dorota Zawadzka-Stępniak, poinformowała, że wnioski będzie można składać ponownie od 31 marca 2025 roku. Jednym z nowych wymagań dla uzyskania dofinansowania będzie podniesienie standardu energetycznego budynku. Wiceprezes Funduszu, Robert Gajda, wyjaśnił, że minimalny standard zużycia energii końcowej wyniesie 120 kWh/m²/rok.


Koniec dofinansowania pieców gazowych. Co to oznacza?

Dofinansowanie do pieców gazowych zostanie zakończone, ale osoby, które już zakupiły takie urządzenia, będą mogły je rozliczyć w okresie przejściowym.

Zamiast audytów energetycznych, które bywały niewiarygodne, wprowadzony zostanie system ocen przeprowadzanych na miejscu przez specjalistów. Eksperci nie tylko wskażą potrzebne zmiany, ale będą też rozliczani z osiągniętych efektów. Dodatkowo zwiększy się liczba kontroli u beneficjentów, wykonawców oraz operatorów programu.

Zmiany dotkną progów dochodowych

Zmiany uwzględnią również aktualizację progów dochodowych i limitów kosztów w związku z inflacją. Wykonawcy będą musieli posiadać ubezpieczenie OC, a poziom prefinansowania spadnie z 50% do 20%, przy czym środki będą trafiać bezpośrednio na konto celowe beneficjenta.

Program planuje rozszerzenie grona operatorów, do których w pierwszej kolejności mają dołączyć gminy. Aby je zachęcić, NFOŚGW zwiększy wynagrodzenie za obsługę jednego wniosku z 100 do 1700 zł.

Rząd obawiał się oszustów korzystających z programu

W przyszłości operatorami mogą stać się organizacje pozarządowe, ale wykluczono możliwość prowadzenia programu przez wykonawców lub podmioty powiązane z nimi.

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta zaznaczył, że zmiany mają poprawić bezpieczeństwo obywateli, eliminując oszustwa, a także usprawnić proces składania i rozliczania wniosków. Celem programu pozostaje ochrona przed "rachunkami grozy" poprzez poprawę efektywności energetycznej budynków.

Tego dowiedziałeś się z naszego artykułu:

  • Program rusza ponownie 31 marca 2025 r.
  • Kończą się dotacje na kotły gazowe
  • Oceny energetyczne zastąpią audyty, będą wykonywane przez ekspertów na miejscu
  • Minimalny standard zużycia energii wyniesie 120 kWh/m² rocznie
  • Będzie więcej kontroli beneficjentów i wykonawców
  • Prefinansowanie spadnie z 50 proc. do 20 proc.
  • Gminy dostaną 1700 zł za każdy obsłużony wniosek 
  • Operatorami programu mogą być organizacje pozarządowe
  • Progi dochodowe i limity kosztów zostaną zaktualizowane o inflację
  • Zmiany w programie "Czyste Powietrze" mają w teorii przyczynić się do większej przejrzystości, skuteczności i lepszej ochrony obywateli przed rosnącymi kosztami energii.

MB

Fot. Kocioł gazowy. Źródło: Aspo.pl

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj32 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (32)

Inne tematy w dziale Gospodarka