fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Produkcja w Polsce zamiast u siebie. Dlaczego niemieckie koncerny wybierają nasz kraj?

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Polska od wielu lat przyciąga inwestorów zagranicznych, w tym niemieckie firmy, które coraz częściej decydują się na przeniesienie swojej produkcji nad Wisłę. Najnowsze doniesienia mówią, że spółka Volkswagen Nutzfahrzeuge rozważa przeniesienie produkcji elektrycznych busów ID. Buzz do Polski. Wyjaśniamy, dlaczego Niemcom opłaca się inwestować w Polsce.

Volkswagen Nutzfahrzeuge – potencjalne przeniesienie produkcji ID. Buzz do Polski

Najnowsze doniesienia niemieckich mediów wskazują, że spółka Volkswagen Nutzfahrzeuge poważnie rozważa przeniesienie produkcji elektrycznych busów ID. Buzz z Hanoweru do Polski. Poznań, gdzie Volkswagen już prowadzi zakłady produkujące pojazdy użytkowe, ma szansę stać się centrum produkcji nowoczesnych pojazdów elektrycznych.

Decyzja ta byłaby korzystna dla Volkswagena z kilku powodów. Przede wszystkim chodzi o niższe koszty produkcji. Produkcja w Polsce mogłaby znaczną zmniejszyć koszty operacyjne, co jest kluczowe w kontekście rosnącej konkurencji na rynku pojazdów elektrycznych. Ponadto zakłady w Poznaniu są dobrze przygotowane do rozbudowy i dostosowania do wymogów produkcji elektrycznych modeli.

Produkcja modelu ID.Buzz, elektrycznego następcy kultowego busa „ogórka”, ruszyła w 2022 roku. Wiązano z nim spore nadzieje, a liczne zamówienia spływały jeszcze zanim pierwszy pojazd zjechał z taśmy produkcyjnej. Już wówczas przedstawiciele VWN sugerowali możliwość rozszerzenia produkcji na jeden z zakładów w Polsce. Produkcja e-busów w Niemczech idzie bowiem opornie. Zamiast prognozowanych 130 tys. zmontowano niecałe 15 tys. pojazdów.


Przykłady najnowszych dużych niemieckich inwestycji w Polsce

Decyzja o przeniesieniu ID.Buzza do Polski mogłaby przynieść regionowi ponańskiemu nowe miejsca pracy oraz wzmocnić pozycję Polski jako lidera w branży motoryzacyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej. To jeden z wielu przykładów niemieckich inwestycji w Polsce w ostatnich 5 latach.

W 2023 roku Volkswagen zdecydował o przeniesieniu części produkcji modelu Golf do fabryk w Poznaniu. Produkcja ma rozpocząć się w 2027 roku, co uczyni Poznań drugim miejscem produkcji Golfa obok Wolfsburga. W ubiegłym roku również niemiecki producent sprzętu AGD ogłosił przeniesienie 700 miejsc pracy z Niemiec do Polski. Fabryka w Ksawerowie pod Łodzią stała się kluczowym punktem produkcyjnym dla firmy.

W 2021 roku Mercedes otworzył fabrykę silników w Jaworze, inwestując ponad 500 mln euro. Jest to pierwsza fabryka niemieckiego koncernu w Polsce produkująca napędy hybrydowe i elektryczne. 5 lat temu z kolei niemiecki gigant chemiczny BASF otworzył centrum produkcyjne katalizatorów w Świętochłowicach, inwestując 150 mln euro.


Czynniki przyciągające niemieckie inwestycje do Polski

Przenoszenie produkcji do Polski przez niemieckie firmy wynika z kilku kluczowych czynników: niższych kosztów operacyjnych, dostępu do wykwalifikowanej siły roboczej, bliskości geograficznej oraz stabilności gospodarczej. Obecna kondycja niemieckiej gospodarki znacząco wpływa na decyzje tamtejszych firm o przenoszeniu produkcji za granicę, w tym do Polski. Wysokie koszty energii, rosnące obciążenia biurokratyczne oraz presja konkurencyjna skłaniają przedsiębiorstwa do poszukiwania bardziej opłacalnych lokalizacji. Dodatkowo, niemieckie media wskazują na błędną politykę gospodarczą rządu, która prowadzi do deindustrializacji kraju i zmusza firmy do relokacji produkcji. W rezultacie, Polska staje się atrakcyjnym miejscem dla niemieckich inwestycji ze względu na niższe koszty pracy, korzystniejsze przepisy oraz dobrze wykształconą kadrę specjalistów.

Polska oferuje znacznie niższe koszty pracy oraz energii niż Niemcy, co pozwala firmom obniżyć koszty produkcji bez utraty jakości. W kontekście rosnących cen energii w Europie, Polska staje się atrakcyjną alternatywą. Jak wskazuje raport EY, rosnące koszty prowadzenia działalności w Niemczech skłaniają firmy do relokacji produkcji do krajów bardziej konkurencyjnych kosztowo.

Polska dysponuje wysoko wykwalifikowanymi pracownikami, zwłaszcza w sektorze motoryzacyjnym i technologicznym. Nasz system edukacyjny produkuje specjalistów, którzy mogą szybko adaptować się do potrzeb nowoczesnych linii produkcyjnych.

Polska jest dogodnie położona w centrum Europy, co ułatwia logistyka oraz dystrybucję towarów na inne rynki. Dla niemieckich firm, takich jak Volkswagen, redukcja odległości do rynków zbytu jest kluczowym elementem strategii.

Polska utrzymuje stabilny wzrost gospodarczy, co buduje zaufanie wśród inwestorów zagranicznych. Dodatkowo oferowane przez rząd ulgi podatkowe oraz specjalne strefy ekonomiczne przyciągają zagraniczne przedsiębiorstwa.

Podsumowanie:

W tym tekście piszemy o przenoszeniu produkcji z Niemiec do krajów takich jak Polska, które oferują bardziej sprzyjające warunki do prowadzenia działalności. Z artykułu dowiedziałeś się, że:

  • spółka Volkswagen Nutzfarzeuge (VWN), specjalizująca się w produkcji samochodów dostawczych rozważa przenieść produkcję e-busów ID.Buzz do Polski.
  • w ostatnich kilku latach wielu niemieckich gigantów przemysłowych zdecydowało się na inwestycje w Polsce.
  • sytuacja gospodarcza w Niemczech, charakteryzująca się wysokimi kosztami i skomplikowanymi regulacjami, skłania firmy do przenoszenia produkcji.
  • Polska staje się atrakcyjnym miejscem dla niemieckich inwestycji ze względu na niższe koszty pracy, korzystniejsze przepisy oraz dobrze wykształconą kadrę specjalistów.

red.

Na zdjęciu Volkswagen ID.Buzz, fot. Wikipedia


Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj27 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (27)

Inne tematy w dziale Polityka