fot. PAP/Grzegorz Momot
fot. PAP/Grzegorz Momot

Szykują się utrudnienia dla kierowców. Zakopianka wstrzymana na kilka godzin

Redakcja Redakcja Głos Regionów Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Kierowcy, którzy będą chcieli przejechać we wtorek w godzinach wieczornych tunelem pod Luboniem Małym na zakopiance napotkają poważne utrudnienia. Tunel zostanie zamknięty od godziny 20:00 do północy. Powodem utrudnień są zaplanowane ćwiczenia służb ratowniczych. Dowiedz się, jakie trasy objazdów przygotowano.

Dlaczego zamykany jest tunel?

Jak wyjaśnił rzecznik krakowskiego oddziału GDDKiA, Kacper Michna, dla tuneli wchodzących w skład transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T są wymagane cykliczne ćwiczenia służb ratowniczych. Takie próby odbywają się corocznie, a podobne wydarzenie miało miejsce w 2023 roku. Podczas ćwiczeń testowane będą procedury reagowania na sytuacje kryzysowe, w tym pożar, wypadki drogowe czy ewakuacja ludzi.

Dla kierowców jadących w obu kierunkach zaplanowano objazdy:

  • W kierunku Nowego Targu: Na węźle Lubień należy zjechać na drogę wojewódzką nr 968 do Mszany Dolnej, a następnie skorzystać z drogi krajowej nr 28 prowadzącej do węzła Skomielna Biała, gdzie można powrócić na trasę S7.
  • W kierunku Krakowa: Na węźle Skomielna Biała zjazd na DK28 w stronę Mszany Dolnej, skąd drogą wojewódzką nr 968 można wrócić na S7 przez węzeł Lubień.

Czasowe zamknięcie tunelu na zakopiance może być uciążliwe, szczególnie dla osób planujących wieczorny przejazd. GDDKiA apeluje o cierpliwość i stosowanie się do wyznaczonych objazdów. Warto z wyprzedzeniem zaplanować trasę lub unikać podróży w tym czasie.


Znaczenie tunelu pod Luboniem Małym

Tunel na zakopiance to jeden z najdłuższych tuneli drogowych w Polsce, o długości 2058 m. Jest kluczowym elementem drogi ekspresowej S7, znacząco przyspieszając podróż z Krakowa do Zakopanego. Obiekt otwarto w listopadzie 2022 roku, a jego budowa kosztowała ponad 2,5 mld zł, współfinansowana z funduszy Unii Europejskiej. Tunel nazwano imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich.

Tunel jest wyposażony w najnowocześniejsze systemy monitoringu, ma odcinkowy pomiar prędkości (ograniczenie do 100 km/h) oraz liczne czujniki dymu i ciepła. Dzięki temu zarządzanie ruchem jest efektywne, a kierowcy podróżują bezpieczniej. Od otwarcia przejechało nim około 8 mln pojazdów, co świadczy o jego ogromnym znaczeniu w krajowym systemie transportowym.

red.

Na zdjęciu tunel na zakopiance, fot. PAP/Grzegorz Momot

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo