Baszar al-Asad otrzymał azyl polityczny w Federacji Rosyjskiej - potwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Co jeszcze dzieje się 9 grudnia? Po godzinie 14 sąd zdecyduje o areszcie dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Polityk z powodu operacji nie stawił się dziś na posiedzeniu aresztowym.
Rosja udziela azylu Baszarowi al-Asadowi
Kreml potwierdził, że syryjski przywódca Baszar al-Asad wraz z rodziną otrzymali azyl polityczny w Rosji. Jak poinformował Dmitrij Pieskow, rzecznik prasowy Kremla, decyzja została podjęta na podstawie przesłanek humanitarnych po zdobyciu Damaszku przez syryjskich rebeliantów. Wydarzenia te zakończyły długoletni okres rządów Asada w Syrii.
Według informacji przekazanych przez rosyjskie media, Asad opuścił Damaszek w sobotę w nocy na pokładzie samolotu, który skierował się w nieznanym kierunku. Następnie MSZ Rosji potwierdziło, że były prezydent Syrii zrezygnował z urzędu i polecił pokojowe przekazanie władzy.
Moskwa prowadzi obecnie dialog z krajami regionu, w tym z Turcją, w sprawie bezpiecznego wycofania rosyjskich wojsk z Syrii - przyznał Pieskow. Planuje obecnie zachować bazy w Tartusie i Khmeimim, jednocześnie konsultując kwestie stabilizacji sytuacji w kraju z przyszłymi władzami Syrii.
Marcin Romanowski - areszt?
Po godzinie 14 Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów zdecyduje, co z wnioskiem prokuratury o areszt dla Marcina Romanowskiego. Prokuratura zarzuca mu udział w zorganizowanej grupie przestępczej w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Romanowski nie stawił się w sądzie, bo przeszedł operację. - Wystąpiły powikłania, w tym krwotok groźny dla życia posła - wyjawił mecenas posła, Bartosz Lewandowski.
Krytyka rządu ws. umowy UE z Mercosurem
Minister rolnictwa Czesław Siekierski ostro skrytykował wynegocjowaną przez Komisję Europejską umowę handlową z krajami Ameryki Południowej zrzeszonymi w bloku Mercosur. Zdaniem ministra, porozumienie za szeroko otwiera rynek UE na towary rolne z tego regionu, co może poważnie zaszkodzić europejskim rolnikom. „To wymaga istotnych rekompensat dla naszych rolników, aby mogli sprostać tej konkurencji” – podkreślił Siekierski.
W poniedziałek ministrowie rolnictwa krajów UE będą omawiać wyniki negocjacji, które zakończyły się w piątek w Montevideo. Francja, Polska i Włochy stanowczo sprzeciwiają się ratyfikacji umowy w jej obecnym kształcie. Komisarz rolnictwa Christophe Hansen zapewnia jednak, że KE pozostaje otwarta na rozmowy z rolnikami.
Siekierski zwrócił również uwagę na propozycję Niemiec dotyczącą wprowadzenia specjalnych etykiet dla produktów europejskich. Jego zdaniem takie działania mogą wywołać protesty wśród rolników, zanim jeszcze dojdzie do szczegółowych rozmów. Decyzja w sprawie dalszych kroków dotyczących umowy z Mercosurem zostanie podjęta po opublikowaniu jej finalnej treści.
Eksplozja samochodu zdrajcy w Doniecku
W okupowanym Doniecku doszło do eksplozji samochodu, w którym znajdowali się komendant kolonii karnej w Ołeniwce Siergiej Jewsiukow oraz jego żona. Jak informuje portal Ukrainska Prawda, na skutek wybuchu Jewsiukow zginął, a jego żona została ciężko ranna. Nie potwierdzają tego na razie służby obu państw. Media rosyjskie opublikowały nagrania z miejsca zdarzenia, na których widać uszkodzony pojazd oraz osoby udzielające pomocy poszkodowanym.
Kolonia karna w Ołeniwce była miejscem śmierci kilkudziesięciu ukraińskich jeńców wojennych w 2022 roku. Władze Ukrainy oskarżają Rosję o celowe działania terrorystyczne mające na celu ukrycie tortur i morderstw. W lipcu br. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczęła śledztwo przeciwko Jewsiukowowi oraz jego zastępcy, oskarżając ich o współudział w zbrodniach wojennych. Rosja jak dotąd nie potwierdziła doniesień o śmierci Jewsiukowa, a władze ukraińskie monitorują sytuację.
Fot. Marcin Romanowski, poseł PiS/screen
Red.
Inne tematy w dziale Polityka