Rada Bezpieczeństwa dziś zbiera się, by przedyskutować międzynarodowe reperkusje przewrotu w Syrii. Po 24 latach upadł reżim Baszara al-Asada, który znalazł schronienie w Rosji. Dużo dzieje się w polityce: dziś sąd zdecyduje o areszcie Marcina Romanowskiego w sprawie o Fundusz Sprawiedliwości. Karol Nawrocki pierwszy raz spotkał się z internautami z portalu X.
ONZ zwołuje pilne posiedzenie ws. Syrii
Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się w poniedziałek w trybie pilnym, aby omówić sytuację w Syrii po obaleniu reżimu Baszara al-Asada. Spotkanie, wnioskowane przez Rosję, odbędzie się za zamkniętymi drzwiami. Jak podała agencja AFP, wydarzenie to jest reakcją na przełomowe zmiany polityczne w regionie.
Syryjscy rebelianci ogłosili w niedzielę zdobycie stolicy kraju, Damaszku, co oznacza koniec 24-letnich rządów autorytarnego reżimu Asada. Wydarzenie to może wpłynąć na dalszy przebieg wojny domowej, która trwa od 2011 roku. Konflikt w Syrii był wspierany przez Rosję, Iran oraz libański Hezbollah.
Czy Polskę "zaleją" uchodźcy?
Zmiany w Syrii mogą wywołać nową falę migracji do Europy. Wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk poinformował, że Polska, przygotowując się do objęcia prezydencji w Radzie UE w 2025 roku, analizuje różne scenariusze.
Ekspert od spraw międzynarodowych dr Witold Repetowicz wskazuje, że istnieje prawdopodobieństwo powrotu części uchodźców z Libanu i Turcji do Syrii, jeśli sytuacja się ustabilizuje. Jednakże potencjalne walki wewnętrzne mogą doprowadzić do masowej migracji, w tym exodusu chrześcijan i Kurdów.
Polska obawia się także możliwej manipulacji sytuacją przez Rosję, która mogłaby stworzyć sztuczny strumień migracyjny przez granicę z Białorusią, podobnie jak miało to miejsce podczas kryzysu afgańskiego.
Pierwszy tweet-up Nawrockiego
Kandydat na prezydenta popierany przez PiS, Karol Nawrocki, zorganizował w niedzielę spotkanie dla użytkowników portalu X. Uczestniczyli w nim też prawicowi dziennikarze. Na zdjęciach z wydarzenia dominowały młode osoby.
Tweet-upy, czyli rozmowy z użytkownikami Twittera (obecnie X), były internetowym motywem dwóch kampanii prezydenckich Andrzeja Dudy. Wdrażali je też premierzy Beata Szydło i Mateusz Morawiecki.
Dziś decyzja sądu ws. Marcina Romanowskiego
W poniedziałek Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa ma rozpatrzyć wniosek o aresztowanie posła PiS Marcina Romanowskiego. Polityk był wiceszefem Ministerstwa Sprawiedliwości w latach 2019–2023 i nadzorował Fundusz Sprawiedliwości. Prokuratura zarzuca mu m.in. ustawianie konkursów na dotacje oraz przywłaszczenie ponad 107 milionów złotych.
Wcześniejsze posiedzenie sądu odroczono z powodu choroby Romanowskiego. Prokuratura twierdzi, że istnieje realna obawa mataczenia, a polityk mógł już wcześniej podejmować działania utrudniające postępowanie. Obrona Romanowskiego zaprzecza zarzutom i podkreśla, że materiał dowodowy został już zabezpieczony.
Romanowskiemu grozi nawet 25 lat więzienia. Sąd wystosował do Służby Więziennej wniosek o zorganizowanie konwoju z aresztu śledczego, co zdaniem obrony posła PiS świadczy o tym, że skład jeszcze przed posiedzeniem aresztowym wie, jaka zostanie wydana decyzja.
Rozliczenia polityczne: Bodnar o liście Kaczyńskiego
Adam Bodnar, minister sprawiedliwości, w wywiadzie dla money.pl odnosił się do kwestii odpowiedzialności polityków za nieprawidłowości związane z Funduszem Sprawiedliwości i innymi sprawami.
Zdaniem Bodnara, Jarosław Kaczyński może uniknąć konsekwencji w związku z listem przestrzegającym Zbigniewa Ziobrę przed nadużyciami, jednak przyszłość Ziobry pozostaje niepewna. Minister sprawiedliwości podkreśla też rolę śledztw związanych z wyborami kopertowymi oraz zakupem Pegasusa.
Bodnar zauważył, że niektóre sprawy mogą prowadzić do odpowiedzialności osób na najwyższych szczeblach władzy. Wśród nich wymienia się byłego ministra sprawiedliwości Wosia oraz inne osoby powiązane z decyzjami podejmowanymi podczas rządów Zjednoczonej Prawicy.
Fot. Przeciwnicy Baszara al-Asada na ulicach miasta Hama w Syrii/PAP/EPA
Red.
Inne tematy w dziale Polityka