Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com

Polacy zabrali głos ws. handlu w Wigilię. W tej sprawie jesteśmy zgodni [sondaż]

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 29
Rząd przegłosował projekt ustawy, w ramach którego Wigilia stanie się od 2025 roku dniem ustawowo wolnym od pracy. Z tą decyzją zgadzają się 85 proc. z nas., bo uważamy, że jest to dzień o specjalnym statusie.

W Wigilię pracownicy liczą na czas wolny i premię

Okres świąteczny to dla wielu pracowników jest to moment, w którym liczą na gesty ze strony pracodawców. Aż 86 proc. zatrudnionych deklaruje, że najbardziej chcieliby w tym czasie otrzymać od firmy premię finansową. W rzeczywistości takiego benefitu spodziewa się jednak zaledwie 45 proc. badanych. Z badania Pracuj.pl, wynika, że 45 proc. pracowników nie otrzymuje żadnych prezentów ani premii świątecznych w swoich firmach.

Aż 82 proc. uważa, że w te święta otrzymywana pensja pozwala na mniej zakupów niż w poprzednim roku. Dlatego 86 proc. deklaruje, że najbardziej pożądanym przez nich benefitem byłaby świąteczna premia.

Na drugim miejscu znalazł się dodatkowy urlop na czas świąt, (45 proc.). a 36 proc. liczy na upominki lub prezenty od pracodawcy. 

Na kolejnych miejscach znalazły się rozszerzenie pakietu świadczeń pozapłacowych (19 proc.), świąteczne spotkanie na żywo (14 proc,, możliwość wyboru akcji charytatywnej wspieranej przez firmę (11 proc.) oraz przyznanie nagrody dla najlepszych pracowników, a 4 proc. marzy o organizacji imprezy tanecznej w firmie.


Polacy chętnie patrzą na firmowe Wigilie

Dokładnie 72 proc. respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że spotkania świąteczne to ważna forma integracji, a połowa pracowników deklaruje, że takie wydarzenie jest organizowane przez ich firmę. Jedna trzecia wskazuje, że taka Wigilia odbędzie się w restauracji, a 19 proc., że Wigilia będzie organizowana w siedzibie ich firmy. Niestety 32% zaznacza, że ich firma nie zapewnia takiego wydarzenia, a 15 proc. nie wie, czy ich pracodawca zdecyduje się zorganizować Wigilię firmową.

Zdecydowana większość (66 proc.) deklaruje, że wezmą udział w świątecznym spotkaniu firmowym. Mimo to, około 2 na 10 pracowników nie planuje udziału w firmowy świętowaniu, a 16 proc. badanych wciąż zastanawia się nad tą kwestią.

Wśród powodów, dla których badani pracownicy nie planują udziału w firmowej wigilii, najczęściej pojawiają się: wrażenie, że takie wydarzenia są organizowane bardziej z obowiązku, niż chęci integracji (29 proc.), obawa przed tym, że atmosfera na spotkaniu może być niezręczna lub niekomfortowa (24 proc.), zbyt duża odległość do miejsca wydarzenia (21 proc.), nielubienie tego typu wydarzeń (21 proc.), niechęć do poświęcania czasu prywatnego na spotkania służbowe (18 proc.), zobowiązania prywatne w tym samym czasie (13 proc.), fakt, że spotkania te nie są obowiązkowe (12 proc.) oraz złe relacje ze współpracownikami (6 proc.).

Polacy potrzebują regeneracji między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem

Według badania aż 76 proc. uważa, że wolna Wigilia nie miałaby negatywnego wpływu na gospodarkę. Opinie na temat tego, kto powinien decydować o wolnym, są podzielone – 51 proc. respondentów twierdzi, że powinna to być decyzja pracodawcy.

Okres między Wigilią a Sylwestrem jest dla wielu pracowników czasem na regenerację. 31 proc. deklaruje, że weźmie urlop we wszystkie dni robocze, a 24 proc. planuje skorzystać z części dni wolnych. Jednocześnie 25% badanych zamierza pracować przez cały ten okres, a 13 proc. jeszcze nie podjęło decyzji.

Praca w Wigilię. Co robią pracodawcy?

Z perspektywy pracodawców sytuacja wygląda różnie – 34 proc. firm oferuje skrócony czas pracy zarówno w Wigilię, jak i Sylwestra, podczas gdy w 45 proc. organizacji oba te dni pozostają zwykłymi dniami pracy.

- Okres świąteczny to wyjątkowy czas, który powinien być okazją do budowania relacji i wzmacniania zaufania między pracownikami a pracodawcami. Decyzje dotyczące takich kwestii, jak skrócenie czasu pracy czy dodatkowe dni wolne, mogą znacząco wpłynąć na postrzeganie firmy jako miejsca przyjaznego dla pracowników. To także szansa na pokazanie, że organizacja dba o dobrostan swojego zespołu, co w dłuższej perspektywie przekłada się na większe zaangażowanie i lojalność pracowników - zauważa Agata Roszkiewicz, ekspertka ds. wynagrodzeń i benefitów w Pracuj.pl.

Tomasz Wypych

Fot. zdjęcie ilustracyjne/Pixabay

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj29 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (29)

Inne tematy w dziale Gospodarka