fot. Pixabay
fot. Pixabay

Joga a ból pleców. Nowy sposób na leczenie tego powszechnego schorzenia

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Wirtualne zajęcia jogi skuteczną terapią bólu pleców! Badanie opublikowane w „JAMA Network Open” wykazało, że trzy miesiące wirtualnych sesji jogi mogą znacznie zmniejszyć przewlekły ból dolnej części pleców, poprawić jakość snu i ograniczyć stosowanie leków przeciwbólowych.

Skuteczność jogi w leczeniu bólu pleców – nowe badania

Jak podają statystyki, aż 20 proc. dorosłej populacji świata cierpi z powodu przewlekłego bólu dolnej części pleców. W niektórych przypadkach ból jest na tyle dotkliwy, że utrudnia chodzenie, spanie, pracę lub wykonywanie codziennych czynności.
Wytyczne kliniczne zalecają, aby w pierwszej kolejności wypróbować niefarmakologiczne metody leczenia, takie jak fizjoterapia lub zajęcia jogi pod okiem nauczyciela. W swoim najnowszym badaniu naukowcy z Wydziału Zdrowia i Medycyny Zapobiegawczej Cleveland Clinic sprawdzili, czy równie skuteczne mogą być wirtualne zajęcia jogi. Jak się okazało, mogą.

- Uczestnictwo w zajęciach jogi na żywo może być dla wielu osób wyzwaniem. Nasze badanie pokazuje jednak, że wirtualne sesje jogi mogą być równie bezpieczną i skuteczną alternatywą - powiedział dr Robert Sapre, jeden ze współautorów publikacji.


Ból pleców pod kontrolą dzięki jodze online – nowe podejście do terapii

On i jego zespół przeprowadzili 24-tygodniowe, randomizowane badanie kliniczne z udziałem 140 osób cierpiących z powodu przewlekłego bólu dolnej części pleców. Średni wiek uczestników wynosił 48 lat, a ponad 80 proc. z nich stanowiły kobiety.
Na początku naukowcy określili intensywność bólu każdego z uczestników i ewentualne czynniki, które mógłby wpływać na wyniki, a następnie losowo podzielili ich na dwie grupy.

Pierwsza przez 12 tygodni brała udział w wirtualnych, transmitowanych na żywo zajęciach grupowych jogi. Grupa druga (kontrolna) kontynuowała swoją dotychczasową terapię bólu pleców. Okazało się, że po zakończeniu trzymiesięcznego programu wirtualnej jogi osoby z grupy pierwszej zgłaszały sześciokrotnie większą redukcję intensywności bólu i 2,7 razy większą poprawę funkcji związanych z plecami w porównaniu z uczestnikami z grupy kontrolnej. Ponadto aż o 34 proc. mniej pacjentów w grupie ćwiczącej zgłaszało stosowanie leków przeciwbólowych. Także parametry snu w tej grupie uległy dużej poprawie. Po kolejnych 12 tygodniach stwierdzono, że poprawa stanu pleców i jakości życia nadal się utrzymuje.

"Joga może oferować kompleksowe podejście do leczenia bólu dolnej części pleców - schorzenia, w przypadku którego tradycyjne metody terapeutyczne często zawodzą. Dlatego warto pracować nad zwiększeniem jej dostępności dla wszystkich potrzebujących” - podsumowali autorzy badania.


Joga to przyszłość w leczeniu tego powszechnego schorzenia

Międzynarodowe Stowarzyszenie Badania Bólu  definiuje ból przewlekły jako „taki, który utrzymuje się dłużej niż normalny czas gojenia się tkanek”. Definicja przewlekłego bólu określa go jako trwający lub nawracający w okresie dłuższym niż trzy miesiące. Utrzymuje się znacznie dłużej niż przyczyna, która go spowodowała. Może się powodować nie tylko dolegliwości związane z pogorszeniem stanu zdrowia, ale w wielu przypadkach wyłączać chory z aktywności zawodowej i życia rodzinnego. To bardzo poważna choroba.

Przynajmniej jedna piąta obywateli Europy, czyli ok. 150 mln osób, cierpi z powodu bólu przewlekłego. W Polsce liczbę tę szacuje się przynajmniej na 8,5 mln osób.

Eksperci są zgodni, że pomimo tak dużej skali problemu ból przewlekły w naszym kraju jest źle leczony, brakuje standardów postępowania, a stosowane leki nie dają szansy na skuteczne przyniesienie ulgi pacjentom.

Tomasz Wypych

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Rozmaitości