MON dopięło kontrakt. Wojsko Polskie będzie zaopatrzone w niezbędną rzecz

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 18
Przedstawiciele Agencji Uzbrojenia i firmy CELTECH podpisali w środę umowę na dostawę kilkuset cystern dystrybutorów paliwowych CD-10s dla Wojska Polskiego. W wydarzeniu uczestniczył szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Paliwo dla wojsko ma ogromne znaczenie.

Wartość kontraktu na cysterny dystrybuujące paliwo wyniesie ponad miliard zł - 700 mln wynosi kwota za pierwszą część zamówienia - 215 cystern - przewidzianych na "pewne użytkowanie", które mają być dostarczone w latach 2026-2028. Z kolei wartość kontraktu za opcjonalne 105 cystern paliwowych może wynieść 350 mln złotych.   


Kontrakt na miliard złotych na cysterny dla wojska

- Liczę na terminowe wykonanie tego zamówienia. Przypomnę jeszcze raz, ten sprzęt będzie dostarczany w latach 2026-2028, pierwsza transza tej umowy, która jest takim trzonem naszego dzisiejszego zobowiązania, to jest 215 cystern, opcjonalnie 105 cystern dodatkowych. Jeżeli taka potrzeba będzie, jesteśmy przygotowani i mamy zabezpieczenie finansowe - mówił na konferencji prasowej w środę wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. 

- Warto przytoczyć słowa generała Normana Schwarzkopfa, który dowodził operacją Pustynna Burza: "logistyka nie jest wszystkim, ale wszystko bez logistyki jest niczym". Dzisiaj podpisaliśmy bardzo ważną umowę dotyczącą właśnie logistyki i zabezpieczenia logistycznego dla polskiej armii. Umowa dotyczy zakupu dobrych, najlepszych cystern paliwowych służących do transportu przechowywania i tankowania, benzyny, oleju napędowego, paliwa lotniczego dla pojazdów różnego rodzaju maszyn, statków powietrznych - dodał lider PSL.

Przy okazji, wicepremier krytykował PiS. Jego zdaniem, poprzedni rząd nie zadbał o kwestie cystern dla wojska, dlatego nowy gabinet nadrabia zaległości. 

Cysterna dystrybutor paliwowy typu CD-10s przeznaczona jest do przewozu oleju napędowego, benzyn, paliw lotniczych, czasowego ich przechowywania oraz do tankowania zbiorników pojazdów, maszyn roboczych i statków powietrznych. Kosiniak-Kamysz stwierdził, że sprzęt przeznaczony będzie do użytku w pododdziałach m.in. Marynarki Wojennej i wojsk specjalnych użytkujących czołgi K2, armatohuabice K9 czy wyrzutnie rakietowe Homar-K. 


Jakie znaczenie mają cysterny z paliwem dla wojska? 

  • Mobilność sił zbrojnych

Paliwo jest najzwyczajniej w świecie niezbędne do działania pojazdów lądowych (czołgi, transportery opancerzone), samolotów, śmigłowców i okrętów wojennych. Bez odpowiednich zapasów jednostki nie mogłyby się przemieszczać w razie konfliktu.

  • Operacje bojowe

W trakcie działań wojennych paliwo decyduje o czasie reakcji, zasięgu operacji i efektywności walki. Niedobór paliwa może prowadzić do znacznych strat. 

  • Logistyka

Logistyka paliwowa jest jednym z najważniejszych elementów planowania wojskowego. Linie zaopatrzeniowe w paliwo - często stają się celem ataków, co widzimy na przykładzie wojny na Ukrainie i uderzeń w rosyjskie zbiorniki, rafinerie.

  •  Wpływ na morale i efektywność

Płynna logistyka paliwowa zapewnia ciągłość operacji, co pozytywnie wpływa na morale żołnierzy i dowództwa. 

Z tego artykułu dowiedziałeś się: 

  • o nowym kontrakcie Agencji Uzbrojenia i firmy CELTECH na dostawy kilkuset cystern obsługujących paliwo dla armii
  • jaka jest rola zakupu dla wojska w opinii Władysława Kosiniaka-Kamysza
  • jakie jest znaczenie paliwa dla armii 


Fot. Cysterny CD-10s zamówione przez MON/MON

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj18 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (18)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo