fot. PAP/Adam Warżawa
fot. PAP/Adam Warżawa

Korea Południowa wprowadza stan wojenny. W Polsce rolnicy blokują drogi

Redakcja Redakcja Newsy do 16 Obserwuj temat Obserwuj notkę 38
Prezydent Korei Południowej ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. W Polsce rolnicy z północy kraju blokowali drogi w proteście w związku z umową Mercosur, Zielonym Ładem i piątką dla zwierząt. PiS nie zgadza się z raportem komisji ds. afery wizowej, CBA w Płocku zatrzymało księdza. Na końcu przedstawiamy ciekawy sondaż dotyczący broni nuklearnej.

Stan wojenny w Korei Południowej

Prezydent Korei Południowej, Jun Suk Jeol, ogłosił stan wojenny, oskarżając opozycję o współpracę z Koreą Północną. Minister obrony postawił wojsko w stan gotowości, a dostęp do parlamentu został zablokowany. Trwają spekulacje, jakie środki zostaną wdrożone w ramach stanu wojennego. Decyzja prezydenta spotkała się z ostrą krytyką. Opozycja nazwała ją niekonstytucyjną i zapowiedziała działania w parlamencie.

Protesty rolników w całej Polsce

Rolnicy w całym kraju przeprowadzili ostrzegawcze protesty, podnosząc postulaty związane z blokadą umowy Mercosur – porozumienia handlowego pomiędzy Unią Europejską a krajami Ameryki Południowej; wstrzymaniem Zielonego Ładu – unijnej strategii zmierzającej do neutralności klimatycznej, oraz zaprzestaniem prac nad "piątką dla zwierząt" – regulacjami dotyczącymi ochrony zwierząt. Kontrowersje budzi m.in. obowiązkowa sterylizacja zwierząt.

Protesty miały miejsce m.in. w Elblągu, Koszalinie, Tarnogrodzie, Olecku i Kętrzynie. W Elblągu Damian Murawiec, lider rolników, podkreślił, że obecna forma protestów to ostrzeżenie dla rządu. W Koszalinie złożono petycję do lokalnych władz, a w województwie lubelskim wolno poruszające się kolumny ciągników powodowały utrudnienia w ruchu drogowym. W Olecku i Kętrzynie protesty przybrały formę blokad dróg i demonstracji.


Kontrowersje wokół raportu końcowego komisji ds. afery wizowej

Sejmowa komisja śledcza ds. tzw. afery wizowej przyjęła raport końcowy, jednak posłowie PiS zapowiedzieli zgłoszenie zdania odrębnego. W ocenie PiS, raport końcowy pomija fundamentalne kwestie, a sama praca komisji była nacechowana politycznymi motywacjami. Komisja zdecydowała również o skierowaniu do prokuratury zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez 11 osób, w tym byłych ministrów i urzędników państwowych. Ostateczna wersja raportu trafi do marszałka Sejmu, który zdecyduje o jego prezentacji podczas posiedzenia Sejmu.

Zatrzymania przez CBA w sprawie fikcyjnych darowizn

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 13 osób, w tym proboszcza, w sprawie fałszywych darowizn na cele religijne. Zatrzymani mieli wystawiać fikcyjne dokumenty potwierdzające wpłaty na rzecz parafii. Sprawa jest prowadzona przez Prokuraturę Okręgową w Płocku.


Podzielone opinie Polaków na temat nuclear sharing

Z badania CBOS wynika, że Polacy mają mieszane opinie na temat rozmieszczenia amerykańskiej broni jądrowej w Polsce w ramach programu nuclear sharing: 44 proc. respondentów popiera ten pomysł, 40 proc. jest przeciw, a 16 proc, nie ma zdania.
Zwolennicy programu częściej występują wśród młodych, wykształconych osób z dużych miast. Obawy o atak jądrowy ze strony Rosji wyraziło 64 proc. badanych.

red.

Na zdjęciu protest rolników w Elblągu, fot. PAP/Adam Warżawa

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj38 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (38)

Inne tematy w dziale Polityka