Nawrocki odpowiada na "raport", komisja wtedy przesłucha Ziobrę

Redakcja Redakcja Newsy do 12 Obserwuj temat Obserwuj notkę 97
Dzieje się 3 grudnia. Karol Nawrocki odpowiedział na medialne zarzuty o znajomości w kręgach półświatka, które wypłynęły wraz z "raportem", od jakiego odcięło się PiS. Komisja śledcza ds. Pegasusa planuje przesłuchać Zbigniewa Ziobrę na przełomie stycznia i lutego.

Karol Nawrocki: "Raport to manipulacja i insynuacje"

Prezes IPN i kandydat na prezydenta popierany przez PiS, Karol Nawrocki, na konferencji w Żywcu skomentował raport opublikowany przez Onet, który sugeruje jego rzekome powiązania z przestępcami i środowiskami neonazistowskimi. Nawrocki określił dokument jako "manipulację prawd, półprawd i kłamstw", zaznaczając, że jego życie zawodowe i prywatne poświęcone było walce z totalitaryzmami, a jako prezes IPN prowadził aktywność resocjalizacyjną w więzieniach. Dodał też, że nie czuje się zniechęcony i jest gotowy na "brutalną walkę polityczną", ale jednocześnie zaapelował do dziennikarzy, by weryfikowali to, co otrzymują w treściach. 

Portal Onet donosi, że "raport" miał trafić do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przed podjęciem decyzji o kandydaturze Nawrockiego. Szef klubu PiS, Mariusz Błaszczak, zdementował te informacje, określając dokument jako "paszkwil" i sugerując, że mógł on pochodzić z agencji czarnego PR-u, ale nie na zlecenie PiS.

PiS odcięło się w oficjalnym komunikacie od treści zaprezentowanych w Onecie, które następnie omówiła "Gazeta Wyborcza". Dziennik zastrzegł, że nie wie, jakie informacje są w tym "raporcie" prawdziwe. W sieci cień podejrzeń padł na Przemysława Wiplera z Konfederacji jako autora negatywnych treści na temat Karola Nawrockiego, ale poseł jednoznacznie zaprzeczył, by wraz z byłym dziennikarzem Michałem Krzymowskim je przygotował. 

- Dostałem ten „raport” od kolegi posła z naszego klubu, gdy „raport” miało już pół miasta. Nie miałem go nawet czasu ani specjalnej potrzeby przeczytać. Tym bardziej weryfikować, czy dane i informacje w tym „raporcie” są prawdziwe - napisał Wipler. 

 


Duda i Trump na otwarciu Notre Dame

Informowaliśmy o poranku, że Donald Trump weźmie udział 7 grudnia w uroczystości otwarcia Notre Dame po odbudowie. Okazuje się, że w Paryżu będzie obecny też polski prezydent Andrzej Duda.

Trump w mediach społecznościowych przekazał, że odrestaurowana świątynia jest symbolem historii i piękna, wyrażając uznanie dla prezydenta Emmanuela Macrona za nadzór nad renowacją. Uroczystość będzie miała charakter polityczny, a na placu przed katedrą planowane jest przemówienie francuskiego przywódcy.  


Komisja ds. Pegasusa: Ziobro wtedy będzie przesłuchany

Szefowa komisji śledczej ds. Pegasusa, Magdalena Sroka (PSL-TD), poinformowała, że wniosek o uchylenie immunitetu Zbigniewowi Ziobrze zostanie przedstawiony na posiedzeniu komisji regulaminowej. Jeśli wniosek przejdzie, termin przesłuchania Ziobry zaplanowano na przełom stycznia i lutego. Ziobro, czterokrotnie wezwany przed komisję, dotychczas unikał stawiennictwa, powołując się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które wskazuje na niekonstytucyjność działań komisji. Komisja zapowiada wniosek o przymusowe doprowadzenie byłego ministra. 

Komisja śledcza ds. afery wizowej kończy prace

Sejmowa komisja śledcza ds. tzw. afery wizowej rozpoczęła ostatnie posiedzenie. Planowane jest przyjęcie raportu końcowego oraz 11 zawiadomień do prokuratury, m.in. wobec byłego premiera Mateusza Morawieckiego i innych czołowych polityków. Raport wskazuje na korupcyjne mechanizmy w MSZ, obejmujące wydawanie wiz Schengen oraz pracowniczych. W latach 2019-2023 firmy pośredniczące w uzyskiwaniu wiz mogły zarobić od 80 do 100 mln zł. PiS zapowiada zdanie odrębne do raportu. 


Gruzińskie protesty: 34 zatrzymanych, 26 rannych

W Tbilisi piąty dzień z rzędu trwają masowe demonstracje przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu rozmów akcesyjnych do UE do 2028 roku. W nocy z poniedziałku na wtorek zatrzymano 34 osoby, a rannych zostało 26 protestujących i 12 policjantów. Protesty przybrały na sile, a policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego. Demonstranci odpowiadali fajerwerkami, budowali barykady i skandowali antyrządowe hasła. Demonstracje trwały do świtu. 

Fot. Kandydat na prezydenta popierany przez PiS Karol Nawrocki w Żywcu/PAP

Red. 


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj97 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (97)

Inne tematy w dziale Polityka